AMD işlemci fena uçtu!

Yeni nesil AMD işlemcisinin overclock ile ulaştığı hız, ufak çaplı bir mucize gibi...

  • Berk Toparlak
AMD işlemci fena uçtu!

AMD'nin yeni işlemcisi Trinity, başarılı bir hız arttırma işlemi sonrasında tam 7,3 GHz'e yükseltildi. Sıvı nitrojen soğutma sistemi uygulanan 7,3 GHz'lik yükseltme işleminin yanında, hava soğutmalı sistemde ise 5,1 GHz'e ulaşıldı.

PC Games Hardware ekibinin yaptığı ölçümde, A10-5800K'nın son olarak 7317,74 MHz'e ulaştığı kaydedildi. 

AMD Trinity A10-5800K, normalde 4 çekirdekli ve 3,8 GHz ile 4,2 GHz arasında çalışıyor. Dolayısıyla sıvı nitrojen soğutma takviyesiyle elde edilen rakamlara ulaşmak normal cihazlarda mümkün olmasa da; orta seviyeli bir işlemcide, hız arttırımı sonucu 5,1 GHz'e ulaşılabilir.

Hatırlatmak gerekirse; Trinity, AMD'nin Piledriver yapısını daha kullanışlı hale getiren ikinci nesil Fusion işlemcisi. Trinity, 4 işlemci çekirdeğini tek bir ünitede birleştiriyor. Bu birleştirme sayesinde, orta seviyeli cihazlarda gereksiz yere yer kaplayan grafik kartları kaldırılarak, makinenin daha yüksek performans göstermesi sağlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Ah son kullanıcıya ulaşabilse keşke..İnteli alt edebilir.

hala overclock gibi komik, basit ve kalitesiz işlerle bu hızlara erişebiliyorsa vay amd nin haline derim ben...

Sanki intel overclocksuz 7 Ghz'e erişmiş de Amde ancak overclock ile erişebilmiş gibi yapılan yorma bakın. İyi gülümsettin beni.

hala overclock gibi işlerle diyorsunda intel ulaşabildi mi bu hızlara ?

intel 4. nesil core mimarisini acıkladı yılbasından sonra geliyor. amd hala çar çöp üretsin. ucuz bile değiller artık her fiyat aralığına bir intel var artık. amd bole giderse daha çok kaybeder. ati kartlar zaten rezalet kağıt üstündeki değerlerin yarısını bile vermiyor hiç biri boş balon gibiler driver meselesi ise inanılmaz kötü nvidia otrduğu koltuktan asla inmez bole giderse. amd her geçen gün rekabet gücünü kaybediyor...

Piyasadaki en iyi işlemciyi İntel bilirdim. Ama ne yalan söyliyeyim bayağı etkilendim.

amd ışık hızını da yakalasa o ısınma problemini aşmadıkça rekabet edemez

Amd ile 8,2 ghz aşırtmalar oldu bu sadece bir reklam haberidir. İntel haswell mimarisi ile yeni işlemciler çıkarttığında celeron serileri bile amd fx 6.. serielrine kafa tutacak düzeyde olacaklar. adamlar arge yapıyorlar intel fanı falanda değilim ama aldığım x6 1090t işlemcisinden o kadar pişmanım ki anlatamam. elbette amd de iyi işlemciler üretsin ama bunu sadece intelin fiyat politikasını kırması açısından isterim bir daha amd ürünü sokmam evime ne yazılım ozurlu ekran kartlarını nede core2duo ayarındaki 6 çekirdeğini...

ne olursa olsun; fiyat/ performans da intel, amd yi hiç geçemez ve bu performansın fazlasını intel de yapsa servet döküp ancak ulaşıla bilir. yazılım uzmanı değilseniz her zaman amd.

hala overclock gibi komik, basit ve kalitesiz işlerle bu hızlara erişebiliyorsa vay amd nin haline derim ben... o/c o sundan anlamadığın belli nesi kalitesizmiş o/c acaba? hayatında işlemcini 50 mhz artırdınmı :) bir halt bilmeden sanki babasının şirketiymiş gibi yok amd yok intel diyenlere ayar oluyorum zaten çoğu çoluk çocuk.fiyat/performans olarak intel hiç bir zaman amd ye rakp olamaz.100 dolara satılacak olan celeron işlemci amd nin hangi iyattaki işlemcisine rakip olucak onlara bakın adamlar 1000 tl ye işlemci satıyor bırakta amd nin 300 tl lik işlemcisinden iyi olsun.Türkiyenin maddi durumu belli bundan dolayı çoğumuz f/p ta iyi ürünler istiyoruz c2duo alacağıma aynı paraya 4 çekirdekli amd işlemci alırım. emin olun dahada performanslı olur.

@02 Ara 2012 10:07 kendi adına konuş lütfen"türkiyenin maddi durumu belli"

AMD 'de aşırı derecede ısınma problemi var bunu çözdükleri takdirde eminim ortada sorun kalmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play