AMD'nin geleceği değişiyor mu?

Hafta başında AMD'de yaşanan bu beklenmedik gelişme, kafaları bir kez daha karıştırdı!

  • Levent Öztürk
AMD'nin geleceği değişiyor mu?

Hafta başı itibarı ile, AMD hisse değerleri sert br yükselişle yüzde 13 arttı. Bu artışın altında yatan neden ise, AMD CEO'su Rory Read ve Intel CEO'su Brian Krzanich'in yaptıkları son açıklamalar.

CEO'ların yaptığı açıklamalarda, PC pazarının gerilemesinin yavaşladığından ve bir denge durumuna ulaşıldığından bahsediliyor. Yapılan bu açıklamalar, AMD ve Intel'in birinci çeyrek finansal sonuçları ile de destekleniyor. 

Yine de Read, PC endüstrisinin yükselişe geçeceğine dair bir işaret görmediğini itiraf ediyor; sadece pazardaki düşüşün yavaşladığının altını çiziyor. Read, pazarın bir süre daha olduğu yerde kalacağını düşünüyor.

Sadece bu açıklamalar bile, Wall Street'in gözünde yeterince iyi duruyor olmalı ki, AMD'nin geleceği hakkında ümidin arttığı hemen dikkat çekiyor.

Tabii ki ekonomi dünyasındaki herkesin düşüncesi bu çizgi üzerinde ilerlemiyor. Bernstein Research analisti Stacy Rasgon, şirket hakkındaki genel düşüncesinin değişmediğini söylüyor. Rasgon'un söylediğine göre, AMD halen kötü bir pozisyonda duruyor ve bu durumun değişmesi yakın zamanda mümkün gözükmüyor.

Bakalım PC pazarındaki düşüşün yavaşlaması AMD'yi gerçekten düze çıkartabilecek mi; yoksa hafta başında yaşanan artış, sadece geçici bir başarı mı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

amd nin batması yakındır....

@24 Nis 2014 01:07 Senin Beyninin batması yakındır...

@24 Nis 2014 01:07 nereye batıyor muş amd firması batan bir firma aptal mı da sürekli yeni ürünler geliştirip çıkartıyor. birçok firma batabilir ama amd ve intel firmalarının 2 side çok dişli ve sağlam firmalar asla 2 firmada rekabet edelim derken rakibini batırarak zor durumda kalmayı istemez. intel batarsa amd firması Nirvana yı görür fiyat konusunda amd batarsa bu seferde intel Nirvana yı görür ve 500 liraya alınan işlemciler 15000 tl yi görür yeni geliştirme çalışmaları ve ürünleri de unutmak lazım aynı şekilde.

bence amd yeni bir proje ortaya koyuyor ondan bu dalgalanma

Allah korusun sürücüler ne olucak :DDD

batarsada intel ve de nvidia fiyatları 2 katına çeker rakibi olmadığı için.

Amd batarsa jiç iyi olmaz. İntelin kazıklarıyla dolaşır dıruruz.

pc ler için eskikisi amd ve ıntel destek vermiyorlar fazla sadece bir kaç tane oyun var iyi gerisi hep yaramaz,pc dünyası çok geriden geliyor yakında tabletler tam anlamıyla ounca pc ölür.

Fiyat / Verimlilik açısından ilk seçimim sürekli olarak AMD'den yana...

Amd batmaz.Pc pazarında genel bir düşüş var. Bundan İntel de etkileniyor.

09:26 pc piyasasi ölücek tablet piyasasi mi yukselecek? Sen angry birds oynamaya devam et kardesim hardcore oyuncularin hepsi pc de oyun oynar. Sana en kallavi pc yi versen biel zaten yapacagin en muhtesem is twitter a daha hizli girmek olur.

Batsanda kurtulsak bide ekrankartların batarsa ohh yemede yanında yattt..

@24 Nis 2014 15:28 Bir nvidia kullanıcısı olarak senin kadar dar görüşlü bir insan görmedim. AMD batarsa nvidianın en ucuz kartını 900 liraya alır kına yakarsın. Rekabet kalksın da cebinde boş duran paralar gitsin de mi ? Kimse bana bir fanboyun normal bir insan gibi düşünebildiğini söylemisin onlar bu yetenekten mahrumlar

@25 Nis 2014 00:55 ya ne kadar boş adam var ve boş yorum ey akıllı insan benim nvidia yada intel fanı olduğumu nerden çıkardın;oda batsın benim babamın firmasımı her 2'side yani iyi güldüm sayende sevmiyorum sevmek zorundamıyım ben madem fanboyum sen amd ve ati neyi oluyorsun:))))))

@24 Nis 2014 15:28 asıl intel batsada senide gömsede kurtulsak... yazışan cesed...

intel fanboyları kadar iDiot yoktur...

Sen de yorum yaz