Amerikalılar Apple'dan vazgeçemiyor

2013'ün son çeyrek raporlarına göre Apple, Samsung'un canını sıkmaya devam ediyor!

Teknoloji şirketlerinin, 2013'ün son çeyreğine dair raporları ortaya çıkmaya devam ediyor. Buna göre dünyada Android'in liderliği pekişirken, Apple'ın iOS'u ABD'de de halen ikinci konumda. Ancak iş satılan cihazlara gelince iş değişiyor ve Apple'ın sattığı iOS'lu cihazlar ABD pazarını domine ediyor. 2013'ün son çeyreğinde Apple markalı iPhone ve iPad'ler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla yüzde 42 oranına yükseldi. 

Apple'ın rakibi Samsung'un ise, Android sistemlerinin en büyük üreticisi olmasına rağmen ABD pazarındaki payı yüzde 26'da kaldı. Samsung'un payı geçen yıla oranla biraz yükselmiş olsa da Apple'ın liderliğini tehdit edecek bir boyuta ulaşamadığı açık.

Samsung'un ayrıca dördüncü çeyrekte Çin'de de ikinciliğe düştüğü dikkat çekiyor. Çin'in pazar liderliğini Çin'li üretici Xiaomi almış görünüyor. Yabancı firmaları Çin pazarında görmekten çok hazzetmeyen Çin'li yöneticilerin de bu sonuçtan çok memnun olduğunu söylemek yanlış olmaz.

ABD pazarında yükseliş kaydeden bir diğer firma da LG. Ancak onun payı da çok küçük kalıyor. Motorola, BlackBerry ve HTC de ABD'liler arasında halen tercih edilen diğer markalar ancak pazar payları Apple ve Samsung ile karşılaştırılamayacak kadar küçük. Yine de, satılan tüm Android'li cihazlar toplandığında, Android'in, iOS'un biraz daha önünde olduğu bir gerçek. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Bir daha androidli telefon alırsam 2 olsun. 4.3 geldiginden beri s4 kilitlenip duruyor,sürekli uygulama hatası alıyorum. Stabil çalışan bir işletim sistemi yapsınlar yeter. Bu ne böyle verilen paralara yazık...

@19 Oca 2014 13:06 win8 li lumia dene bide

apple üstüne jailbreak candır.

iOS tek markayken android çoğu üreticide var ve araştırmaya nedense windows phone katılmamış

@19 Oca 2014 14:05 bencede haklısın

e vazgeçilecek gibi değil ki zaten. şu kainat üzerinde böyle kusursuza yakın başka bir teknoloji şirketi var mı ki?....

affedersiniz de gelen geçen firma android kullanırsa bu sayı tabi ki çok olur.

palavra... Apple asla satış sayısında SAMSUNG'a yaklaşamaz bile...

Sony yok gibi birşey o zaman.

E bu hep böyle olur zaten apple sadece son çeyrekte iyi satış yapar. Yillik bazda bakmak lazım. Bide abd insanı kompleks sistemleri çözemiyor. Beyin göçü olmasa abd batar.

E bu hep böyle olur zaten apple sadece son çeyrekte iyi satış yapar. Yillik bazda bakmak lazım. Bide abd insanı kompleks sistemleri çözemiyor. Beyin göçü olmasa abd batar.

Apple rakiplerini kendi evinde kendi mahkemeleri ile korkutarak bu konumunu koruyor

windows phone'lu nokia diyorum başkada bir şey demiyorum.

Tarafsizlik bu olsa gerek "Android'in, iOS'un biraz daha önünde olduğu bir gerçek. " Biraz he...

bırakın android'in ios'i geçmesini, rekabet etmesi bile ios'in başarısını kanıtlıyor. ios yalnızca tek bir firma ve tek bir modelde çalışırken yalnızca geçen yıl piyasada farklı markalara ait 1000 civarı android çalıştıran farklı model vardı. android'i başarılı gösteren niceliği, niteliği değil.

@19 Oca 2014 17:49 recep der ki: saydın mı la? 1000 tane say bakalım

amerikadan apple satın alan turistleride hesaba katmışlarmı. Sonucta dunyada en ucun iphone amerikada değilmi?

Android kullanacaksan ya htc yada sony alacaksin , yoksa apple a devam

@19 Oca 2014 19:45 Dalga geciyorsun sanirim. En kötü güncelleme gecmisine sahip iki firma HTC ve SONY LG bile onlardan cok daha iyi.

Bu kadar elma sever bi yazi okumamistim

Yakinda apple kazansin diye california eyaletinin ufak bir mezrasindaki satis rakamlari kiyaslanir...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir