Android çözüm peşinde

Google, korsan yazılımlarla başı dertte olan Andorid için bakın nasıl çözümler düşünüyor...

Kopya yazılıma karşı yeni önlemler geliyor
Değişimlerin ne yönde olacağı tam bir sır

Geçtiğimiz haftalar içerisinde sizlerle paylaştığımız bir haberde, Android işletim sistemi üzerindeki korsan sorununa ve bu sorunla daha fazla başa çıkamayan bir firmanın, uzun süredir ücretli olarak sattığı oyununu sonunda ücretsiz hale getirmesi ile ilgili bir haber paylaşmıştık.

Öyle görünüyor ki bu durum düşünülenden çok daha ciddi boyutlara gelmiş durumda. Sızan bilgilere göre ise Android, bu açığını kapatmak için yeni bir sisteme yönelme çabası içerisinde. iOS ve OS X yapımcılarından olan Matt Gemmel'e göre Android işletim sisteminin en büyük sorunu, açık kod sistemine sahip olmasından ibaret.

Gemmell'e göre sorunlar tüm mobil uygulamalarda bulunan ucuz fiyatlardan kaynaklanıyor. Yaptığı bir açıklamasında uygulamaları çalmanın gereğinden fazla kolay olduğuna değinen Gammell, korsanlığın istenilen dosyayı farklı bir bağlantı üzerinden indirip, cihazımıza kaydettiğimiz anda başladığını da sözlerine ekledi. Eğer yapımcılar iOS işletim sistemine benzer bir yapıya geçmezlerse bu sorunların ardı arkası gelmeyecek diyen Gammell'e göre Android işletim sisteminin içerisinde bulunduğu soruna tek çözüm onu tamamen kapalı bir yapıya sürüklemekten geçiyor.

Kilitleme sistemi olarak da bilinen uygulama daha önceleri iOS için kullanılmış ve firma için olumlu sonuçlar elde etmişti. Yapılacak böyle bir kitlemeyse büyük ihtimalle korsanının önüne geçemeyecek ama en azından her önüne gelen korsan bir uygulama sahibi olamayacak.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Korsan olayı zaten android için telefonda mümkün değil bilgisayar ilw indiriliyorsa bilemiyorum ama telefonda indirdiğinizde uygulamanın apk dosyasına sahip olmuyorsunuz zaten kurulup siliyor. Dolayısıyla bence yeterlidir. Zaten korsan olmazsa da bir işletim sistemi bu aşamaya bu kadar çabuk gelemezdi.

Android açık kaynak kodlu olmazsa kesinlikle biter. Herkes ios u tercih eder.

iphone ve symbian da korsan kullaniyor androoid e gelince niye mis? :D sacma...

dandirik gugılın bu önemli konuya el atması bizim zübük ziyanın yozgata belediye başkanı olmasıyla eş değer diyebiliriz....

iOs mi ? Apple ? Olmaz patent davası açarlar yine.

o zaman androidin sonu da symbian gibi olur...

Bir ziyaretçi demişki:"...telefonda indirdiğinizde uygulamanın apk dosyasına sahip olmuyorsunuz zaten kurulup siliniyor..." Ona Cevap:"Yedekleme programlarıyla tüm apklara sahip olabiliyorsun yani play storeden bile indirsen androidde dahili bir yedekleme olmadığı sürece ve storedeki 3.parti uygulamalar kalkmadığı sürece tüm apklar senin oluyor"

Ios önce kendi korsanla baş etsin çatır çatır uygulamaları harici store programları ile bedavaya dağıtıyorlar

Android market operatorler ile anlasip kontur uzerinden satis yapmali. Tabii Turkiye de Turkcell kendi dandik marketini isletmeye calisiyor, anlasir mi bilmem. Diger firmalarin durumundan haberim yok. Ama oteki ulkeler icin mantikli bir cozum olabilir. Isime yariyan bir yazilim icin 1 $ odemek adina kirk saat keridi karti bilgisi bilmem ne gir zor geliyor. Ama bu faturama ya da kontore eklenirse hic sorun olmaz bence. Google fikrimi calma, patent davasi acarim ona gore. :D

Androide korsan uygulama kullanmak telefonda yapa bilecegniz en kolay şey

android'in tutulma nedeni açık kaynak kodlu olması ve milyonlarca ücretsiz uygulamaya sahip olması. eğer kodlar gizlenirse symbian'a döner bu iş. mantıksız bir uygulama olur

Korsan uygulamaların androide son derece kolay kullanılabilmesi androidi popüler yapan en önemli özelliklerden biri. Yıllardır microsoft bile çıkardığı windowsların korsan kullanımını engelleyemiyor. Belki de engellemek istemiyor, bu sayede popülerliği arttırıp lisanslı windows satışlarını arttırıyor.

Android'in en büyük avantajının açık bir yapıya sahip olduğunu görmüşler ki bunun önüne geçmek için her şeyi yapıyor bu Apple

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir