Android'imizi root'layalım mı?

Android cihazımızı root'lamalaı mıyız? Root'lamak bize ne kazandırır; ne kaybettirir?

Android'imizi root'layalım mı?

Android kullanıcılarının en kararsız kaldığı noktalardan biri, telefonlarını root'lamak konusu. Root'suz bir cep, birtakım teknik ve sosyal özelliklerden mahrum kalabiliyor. Ancak cebinizi root'lamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı konular var.

Linux ve Unix'den gelen "root" terimi, Android işletim sisteminde tüm komut ve dosyalara erişimi açıklıyor. Android telefonları, kısıtlı kullanıcı izinleriyle geliyorlar. Onlara uygulama yüklemek ve ayarları değiştirmek mümkün olsa da, sistem dosyalarını değiştirmeniz mümkün olmuyor.

Kullanıcılar, genellikle ceplerini "telefonlarının kontrolünü kendi ellerine almak" için root'luyorlar. İşte root'lu telefonların en çok kullanıldığı alanlar:

- Root'lu bir telefonu tamamen yedeklemek ve geri yüklemek mümkündür. Titanium Backup gibi uygulamalar, uygulamalarınızı, verilerinizi önceki bir zamana geri yükleyebilir. Telefon üreticinizin sağladığı kurtarma araçları ise cebinizi sadece stok haline döndürür.

Root'un sunduğu diğer avantajlar ve riskler

- Yurt dışında bazı mobil sağlayıcılar, farklı bir cihazınızı cebiniz üzerinde internete açtığınızda ek ücret uygulayabiliyorlar. Tethering adı verilen bu işlem, root'lu telefonlarda ücretsiz olarak yapılabiliyor (ancak bu, pek çok ülkede mobil sağlayıcının hizmet şartlarını çiğnemek anlamına geliyor).

- Telefon üreticilerinden bağımsız olarak geliştirilen Android ROM'larını yüklemek. Root'lu kullanıcılar, özel ROM'lar sayesinde yeni Android sürümlerine daha çabuk geçebiliyor, güvenlik yamalarına ve yeni işlevlerine daha hızlı kavuşabiliyorlar.

- Root'lu kullanıcılar, işlemcinin saat hızını değiştirerek hız kazanabiliyor, GPU'da ince ayarlar yaparak oyun performansını artırabiliyorlar. Bunun yanında telefonla beraber gelen üçüncü parti uygulamaları kaldırabiliyorlar.

Root'lama işleminin telefonun garantisini ortadan kaldırdığını unutmamanız gerekiyor. Root işlemini geri almadığınız takdirde telefon üreticiniz, garanti talebinizi geri çevirebilir. Root'lamanın en önemli riski ise telefonun "tuğla" haline gelme, yani kullanılmaz hale gelme olasılığı. Root'lu telefonlardaki diğer bir güvenlik endişesi ise, zararlı bir uygulamanın root izinlerini kullanarak daha büyük bir zarar verebilmesi. Yine de son karar, her zamanki gibi size kalmış...

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Rootlamasan bile bazı uygulamaları kullanabilmek için verdiğimiz izinler sayesinde uygulamalar rehber bilgilerine ulaşabiliyor. Yeni kullanmaya başladığım MIUI Romu ile uygulamalar yüklendikten sonra istediğiniz izinleri vermeyebiliyorsunuz. Bu şekilde güvenlik tamamen sizin elinizde oluyor.

Bilen için root candır. Telefonu garantiye vermek için 1 hafta falan rootsuz kullanmak zorunda kaldım bildiğin işkence! Her uygulama da reklam var, saçma uygulamalar arkaplanda çalışıyor, görsel değişiklik kısıtlı vs. Allah rootsuz Android kullanıcılarına sabır versin.

yararlı bir konu güzel konu +++

ısıtıp ısıtıp önümüze aynı haberleri koymayın artık

valla iphone u jailbreak yapmasam rootlamasam kullanasım bile yok tadı yok ki öle

root candır can :)

android kullanınca root kesinlikle şart.

Robot candır birde custom ROM ile süper gidiyor :)

garantiden korkmayın,basın stock romu eskiye dönsün.

Androidi android yapan rootdur. Yoksa napim kilitli sistemi

Rootsuz kullanilmaz telefon. Ayrica bi durum var, ben kac yillik gelistiriciyim root yaparken hic brick olduğunu duymadim, rom yüklerken brick olur ama rootda olmaz. En fazla rootlanmaz cihaz, onun disinda root brick yapmaz

Root, eğer anlıyorsan yapılması makbul bir işlemdir. Anlamıyorsan=TUĞLA

Linuxde bu root olayını artık kolaylaştırmaları lazım. Windowstaki gibi bi yönetici ve şifre ile tüm haklar elde edilmeli diye düşünüyorum. Hangi devirde yaşıyoruz da karmaşık ve çetrefelli yollara sevk ediyorlar. Birde ben samsung telefonumu rootlu bir şekilde garanti kapsamında servise verdim hiç zorluk çıkarmadan yaptılar. Garanti dışı kalması hikaye gibi.

@27 May 2014 18:55 nexus root toolkit ile bir buton ile atılıyor daha ne kadar kolaylaştırabilirler.

@27 May 2014 18:55 ne saçma yorum yazmışsın root yönetici hakkı demek... ms bile aynen kopyaladı sen uyu... 8.1 denen 3.1 millenium faciası bile root şifresinin benzerini kullanıyor...

Android'imizi root'layalım mı? hayır bence direkt çöpe atın derim....

@27 May 2014 19:32 çok salaksın keşke ölsen

27 May 2014 18:55 Linux'ta root zaten kolay ama Android'de üreticiler kısıtlıyor.

Root yoksa Özgürüm diyemezsiniz. Root yoksa gidin ios kullanın.ne işiniz var Android'de ..

Rootlayın Adfree uygulamasını kurun tüm reklamları engelleyin

Android aygıta göre değişir. Pahalı ve yeni bir aygıt ise garanti dışı kalmamak için Root'lamam. Öbür türlü her türlü sonuna kadar Root'lar, Android Kitkat'a benzetirim. Nasıl olsa onda bir şey kalmamış, çöpe atacağına Root'la gitsin. Tabi yüklenen ROM'lar yetkisiz kişiler tarafından ayarlandığı için artık şansına ya kamera çalışmaz, ya hotspot özelliği... Bahtına ne çıkarsa...

BEN ÖĞRENMEK İSTİYORUM..ANCAK SİZ (BİLENLER !)ÖĞRETMEK İSTEMİYORSANIZSA, hata ve KUSUR KİMDE ?! root atılması mi yoksa note 4 alınması mı daha iyi ?!?!?! AYŞE NOTE 1 SAHİBİ..selamlar. !!

Sen de yorum yaz