Android'i iOS'un önüne geçiren 7 şey!

Android - iOS tartışmalarında Android'i savunanların en büyük 7 "silahı" yazımızda...

  • Zeynel A. Öztürk
Android'i iOS'un önüne geçiren 7 şey!

Apple tutkunlarıyla sıkı Android'ciler arasındaki bitmek bilmeyen tartışmanın başlangıç noktası hep şu soru cümlesi: Android mi daha iyi, iOS mu?

Hangisinin işletim sisteminin daha iyi olduğu çok göreceli bir konu olsa da, bugünkü yazımızda size Google'ın işletim sistemini Apple'ınkinden biraz daha üstün kılan 7 özelliği sıralamak istiyoruz.

Kişiselleştirme olanakları

Google'ın mobil platformu, açık kaynak kodlu yapısı sayesinde yüksek bir kişiselleştirme potansiyeline sahip. Yazı tiplerinden widget'lara, uyarılardan launcher'lara işletim sisteminin birçok öğesini dilediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün.

Açık sistem

İşi biraz daha öteye taşımak ve normalde dokunulmayan sistem özelliklerine ulaşmak isteyen kullanıcılar, amaçlarına root erişimi sayesinde kolayca ulaşabiliyorlar. Custom ROM'lar ile farklı bir Android sürümüne geçmeniz bile mümkün oluyor.

Cihaz seçeneğiniz çok

Android'li bir cihaz arıyorsanız, geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapabileceksiniz. Samsung, LG, Sony, HTC ve Motorola'nın su geçirmezlik, parmak izi tarayıcısı gibi farklı yeteneklere sahip telefon ve tabletleri var. Bu sayede kendi ihtiyaçlarınıza en uygun cihazı bulma ihtimaliniz yüksek.

Harici depolama seçeneği ve 3 avantaj daha!

Harici depolama seçeneği

Android'li telefonunda bolca depolama alanına sahip olmak isteyenler, en büyük depolama alanını sunan modeli satın almak zorunda değiller. Çoğu üretici, telefonuna depolama alanını 128GB'a kadar genişletmenizi sağlayacak bir microSD kart slotu ekliyor.

Bağımsız veri aktarımı

Örneğin Android'li telefonunuza müzik aktarmak isterseniz, ek bir yazılıma ihtiyaç duymayacaksınız. Dosyaları sürükle-bırak yoluyla telefonunuza kopyalayabilir veya Google'ın eşitleme hizmetlerinden faydalanarak aktarabilirsiniz.

Uygun fiyatlı cihaz seçeneği

Herkesin telefona dökecek binlerce lirası olmayabilir. Android'li cihazlarda giriş modelleri çok uygun fiyatlardan başladığından, bu önemli bir sorun değil. 1.000 TL'nin altında gayet iyi telefonlar bulmanız mümkün.

Standart bağlantı

Android'li cihazların neredeyse hepsi, micro USB bağlantısıyla geliyor. iOS cihazlarında ise Apple'ın özel bağlantısına ihtiyacınız var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Sonuna kadar Android yaşasın Google <3

İSheepler ve winçöpçüler, Android eze eze lider dünyada bir numara. Kudurun kıskançlığınızdan kudurun çatlayın geberin.. Ne kadar iftira atsanız da çamur atsanız da nafile. Android en büyük işletim sistemi ve öyle kalacak!

@07 Ocak 2016 08:18 Bir şey vardır hep bilir misin? Eğer iOS olmasaydı, Steve Jobs ve Apple olmasaydı şu andaki o modern telefon ve bilgisayar anlayışı asla mümkün olmazdı. Hâlâ o koskoca bilgisayarlarda takılır, Nokia'nın o kaliteden mahrum yazılımıyla baş başa kalırdınız. Şimdi gelmişsiniz siz Android şöyle böyle diyorsunuz. Tecrübeniz ve stabiliteniz kadar konuşun. Aldığınız güncellemeler kadar konuşun.

@07 Ocak 2016 08:18 seni zomzang dandroidcisi 18 ay sonra telefonlarınızı sağa sola vurursunuz 30$ verenin stüdyosunun olduğu ilgi gösterilmeyen yazılımının hazır olduğu bir cihaza bir iPhone' a yakın para ödüyorsunuz kapalı kaynaklı sistemlerin destek süresi daha uzun oluyor Google benden uzak dursun.WP ve iOS dünya lideri siz %74 pazar alsanız kaç yazar?Chrome OS gibi işe yaramayan Advertiser organizasyonu Google

@07 Ocak 2016 08:18 Söylediklerinde haklı olabilirsin de bu küfür ve hakaret lisanına neden gerek duyuyorsun ki? Kendini düzgün bir şekilde ifade etmen için engel mi var ?

@07 Ocak 2016 16:21 ciddi misin sen ?? ilk dokunmatik telefonu kim çıkarmış bi araştır bence steve jobs amca na da selam söyle .. ilk dokunmatik telefon htc tarafından cıkarıldı

@07 Ocak 2016 08:18 Bende sana bişeyler söyliyim bill gates o şirketi kurmasa ve bilgisayarları geliştirmese bugün modern işletim sistemleride yazılmayacaktı(ayrıca apple microsofttan para karşılığı hackintosh yani mac'i geliştirmelerini istemiştir)bu nedenle herşey bill gates'le başlar.

@07 Ocak 2016 16:21 Apple in kendi ürettiği bir teknoloji neredeyse yok denilicek kadar az.Sadece tasarımını yapıp diğer kısımlarını farklı firmalardan satın alan bir firma.Sonuç olarak apple'ın olmaması mobil teknolojiler açısından bi kayıp olmayacaktı.

@07 Ocak 2016 16:21 Android iOS'ten daha eski ama yine de sen bilirsin :D (2004)

@07 Ocak 2016 08:18 ya siz iyi misiniz ikisini de kullandım ikisinin de avantajı dezavantajı var en nihayetin de sadece telefon bu ne fanatiklik anlamıyorum kullanırım bozulunca atarım anam değil babam değil

Kimse laga luga etmesin bunlar doğru olan şeyler. İllaki Apple'ın da üstün olduğu yerler vardır fakat bu yazılanlar Android'in üstün olduğu taraflar. Kimse fanboyluk yapmasın. Bir seferde muhalif olmayın!

Android iyidir ama samsung almayın elinizde patlar sony nexus LG alın vestel bile alabilirsiniz ama zamzonk almayın

BUNLARIN HİÇBİRİ İYİ DEĞİL EN İYİSİ WİNDOWS TUR HERLEYİ YAPABİLİYORSUNUZ

10 sene kadar android kullanan biri olarak şunu rahatlıkla yazabilirim maalesef ios daha iyi.son 6 aydır iphone a geçtim ve bu meret hiç bozulmuyor kapanmıyor hata vermiyor.android de rutin olarak kitlenmeler resetler oluyordu sık sık bu ios bir harika sıfır sorun.android de telefona müdahele kolay en güzel tarafı o ios çok kapalı kutu ama olsun memnunum

@07 Ocak 2016 14:31 Android 8. yılını yeni doldurdu. Anlıyoruz sallıyorsun da bari araştırıp da sallasaydın be velet....

Babanızın oğlu mu Android IOS Windows Phone ölümüne savunuyorsunuz.kıskanında patlayın filan... Üçününde kendine göre avantajları var.değerlendirirken taraflı yaklaşmayın. Üç sistemide kullanmakta olan bir bilgisayar mühendisi olarak söylüyorum bunu. Ama bizim millet sever böyle birşeyi ölümüne savunup başkasının kalbini kırmayı ve saygı göstermemeyi

Açık sistem- Bu her kullanıcıya hitap eden bir özellik değil hatta %1-2 sine hitap ediyor. Benim gibi standart bir kullanıcı için daha az çökme, takılma gibi durumlardan ötürü kapalı kod daha yararlı. Harici depolama seçeneği- Bu cihaz özelliği yazılım değil. Windowslu cihazlarda 200gb a kadar arttırılabilir hafıza var. Zaten 128gb olabilen bir telefona neden arttırılabilir hafıza gereksin Standart bağlantı- Type-c ile pahalılaşacak kablolardan sonra buda avantaj olmaktan çıkacak

Bu samsungla alıp veremediğiniz nedir anlamiyorum. Kamerasi ses cikisi veri aktarim hizi ekrani islemcisi malzeme kalitesi (son zamanlarda) bence gayet yeterli. Ama tabiki benim tercihim z5 olurdu orasi ayri :-)

Haberi okuyunca iphoneumu sattım 6 tane android telefon aldım. Root için windowsdan imza yetkilerini kapat diyor iosta jb daha kolaydı ne olacak şimdi

Sen de yorum yaz

Turhost