Android'in ölmeyeceğinin 5 nedeni!

Android'e geçecekseniz, kolay ölmeyecek bir platforma geçiyorsunuz demektir. İşte bunun 5 nedeni!

  • Zeynel A. Öztürk
Android neden hiçbir yere gitmiyor?

Bugün bir telefon satın alırken, aynı zamanda hangi ekosistemi kullanacağınız konusunda önemli bir tercih yapıyorsunuz. Onlarca uygulama ve kitap satın aldıktan sonra iOS'u bırakıp Android'e geçmek, sizi korkutabilir. Bu yüzden hemen vazgeçmeyeceğiniz bir platform seçmenizde fayda var.

Seçenekleriniz, çoğu zaman Android, iOS ve Windows'tan oluşuyor. Bu üçü arasında riski en az olan platformun Android olduğu söylenebilir. Android, bizi kolay kolay bırakmayacak bir platform. Bunun nedenlerini merak ediyorsanız, aşağıda sizin için sıralıyoruz.

1. Android açık kaynak kodlu bir proje

Android, açık kaynak kodlu proje. Bu sayede isteyenler, Android'in işleyişi hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bunun bir başka sonucu, Android'in yaşamını garantilemesi. Android'in kaynak kodlarına Android Open Source Project (AOSP) üzerinden ulaşılabiliyor.

Google, Android'e olan ilgisini bir gün yitirse bile, Android'in kodlarını devam ettirecek, işletim sisteminde payı olan firmalar var.

2. Birçok yatırımcısı var

Android'in geleceğini belirleyen tek bir firma yok. Google, geliştirme işinin büyük kısmını ilerletse de yalnız değil. Samsung, HTC ve LG, Android arayüzünde değişiklikler yaparak kendi uygulamalarını geliştiriyorlar. Amazon, Fire tabletlerinde Android tabanlı Fire OS işletim sistemini kullanıyor. Firmalar, oyun konsollarında, saatlerinde, kameralarında, TV'lerinde ve buzdolaplarında Android'e yer veriyorlar. Google dışında Android'li ürün üretmek için milyarlarca dolar yatırım yapan firmalar var.

3. Google, rakip mağazalara karışmıyor

Android'li telefonların ve tabletlerin çoğu, Google Play Store ile gelse de tek seçenek, bu değil. Dışarıdan uygulama yükleme işlevi, olanakların sınırsız olduğu anlamına geliyor. Amazon Underground ile ücretli uygulamaları ücretiz olarak tecrübe etmek, Humble Bundle ile oyun fırsatlarından faydalanmak mümkün.

Alternatif uygulama mağazalarına iOS ve Windows Phone'da da rastlayabilirsiniz, ancak bunların hiçbiri büyük firmalar tarafından yapılmıyor. Amazon, Android uygulaması dağıtan tek büyük isim değil. Örneğin Samsung'un, Barnes & Nobel'ın da kendi mağazası var.

4. Custom ROM kaynakları geniş

Android'li telefonunuzda veya tabletinizde daha fazla kontrole sahip olmanın yolu, onu root'layıp, Custom ROM yüklemekten geçiyor. Telefonunuzun işlevlerinin nasıl çalışacağını, normalde değiştirmeniz mümkün olmayan ayarları ve işlevleri değiştirmek için Custom ROM'lara ihtiyacınız var. Bu alanda en çok tanınan ROM'lardan bir tanesi, son zamanlarda Google ile rekabet etmeye girişen CyanogenMod. Ancak kullanabileceğiniz tek Custom ROM, CyanogenMod değil; başka birçok seçenek var.

5. Bir sonraki PC'niz Android'li olabilir

Bugün Android'i herhangi bir bilgisayara kurup kullanmanız mümkün. Chrome OS'u kullanan Chromebook'lar ise bilgisayarda Android'i kullanmaya kıyasla daha iyi bir tecrübe sunuyorlar. Ancak gelecekte Android ile Chrome OS bir araya gelebilir. Örneğin Play Store'un Chromebook'lara geleceğini geçtiğimiz günlerde duymuştuk. Bu sayede birçok oyun ve uygulama, Chromebook'lara gelebilecek.

Tüm bunlar heyecan verici, ancak aslında beklemeniz şart değil. Google'ın son Android'li tableti Pixel C, klavye aksesuarıyla birleştiğinde bir laptop'a dönüşüyor. HP'nin geçmişte Android'le çalışan laptop'lar ürettiği, Acer'ın masaüstü bilgisayarına Android yüklediğini biliyoruz. Jide Technology ise PC'nize kendiniz yükleyebileceğiniz bir Android sürümü olan Remix OS 2.0 üzerinde çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

flash destegi gelsin yada adobe daha gelismisini yapmis GALIBA ona destek saglasinlar puffin gibi flash destekli tarayicilar cok hantal

@22 Mayıs 2016 03:54 flash desteği bilgisayarlardan kalkıyor yavaşlık ve güvenlik açıkları nedeniyle siz ne diyorsunuz bırakın artık flashı hangi site flash kullanıyor

@22 Mayıs 2016 03:54 Flash mı kaldı kardeş :'(

@22 Mayıs 2016 03:54 artık Flash desteğini çoğu tarayıcı ve platform bırakıyor ve html5 e dönüyor

Yani iOS tan android e mi geçelim

Güvenlik açıkları bir türlü kapatılamıyor. Android çok tutarsız hatalarla dolu. Hafıza yönetimi berbat kullandıkça şişiyor. Bence son tercih olmalı.

@22 Mayıs 2016 10:39 Sen 2005te mi kullandin android i

@22 Mayıs 2016 10:39 uydurma asıl kapatılmayan açık dendi mi? ios demektir...

@22 Mayıs 2016 10:39 ios kapalı kaynak bir yazılımdır ve güvenlik açıkları daha fazladır

Android kadar saçma sapan bir arayüzü olan, kullanışsız başka sistem görmedim.

@22 Mayıs 2016 13:25 Aynen kanka sana katılıyorum bu 1,5 milyar insan zevksiz aptal zaten biz ikimiz çok zekiyiz

yani burdan şunu anladım 15 yada 20 sonra explorer gibi windows dibi görecek. microsoftun katili google oldu ??

Ölmez diye bir şey yok. Telefonlara ve tabletlere pc gibi her hangi bir işletim sistemi kurulsun ben o zaman görürüm androidi.

@23 Mayıs 2016 07:29 Oha çok mantıklı bu şimdiye kadar Kimsenin aklına gelmedi bu kadar kolay mıydı bu inanamıyorum çok zekisin ya helal

@23 Mayıs 2016 19:16 Senin zekan bütün dünyaya değil bütün kainata yeter. Benim zeki olmama gerek yok. Hatta son zamanlarda aldığım duyuma göre Apple, Microsoft ve Google seni şirketlerine CEO yapmak için aralarında çekişyorlarmış. Fakat daha net bir karara varmadıkları için daha sana teklif göndermemişler. Sen bekle bu gidişle yıldızın çok parlayacak.

yıl 2016 ve hala bu çöpü kullanan var mı cidden ya?...

@26 Mayıs 2016 22:14 Iphone dışında bana Androide alternatif gösterirmisin ? Hadi Iphone de 300 - 600 tl lik telefonlar olsa anlarım. Şimdilik gerçek bir rakip yok Google büyük şirket her yeri domine ediyor. Microsoft un masaüstünde yaptığı gibi

Sen de yorum yaz

Turhost