Anti-IŞİD hackerlar BBC saldırısını üstlendi!

Geçtiğimiz güne damgasını vuran büyük hack saldırısının detayları ortaya çıktı!

Anti-IŞİD hackerlar BBC saldırısını üstlendi!

ABD merkezli bir grup hacker, yeni yıl arifesinde BBC'nin internet sitesine yapılan saldırının arkasında olduklarını iddia etti. Kendilerini "New World Hacking" olarak adlandıran grup, kendilerinin IŞİD'e karşı çalıştıklarını ve yeteneklerini sınamak için bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

BBC web sitesi perşembe günü yaklaşık 4 saat süren bir kesinti yaşamıştı. Haber ajansı ilk olarak problemin" teknik bir aksaklıktan" meydana geldiğini söylese de daha sonra sıkıntının DDoS (Distributed Denial of Service attack) saldırısından kaynaklandığı belirlenmişti.

iPlayer ve iPlayer Radio hizmetlerini de etkileyen saldırı süresince siteyi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar "Site geçici olarak kullanılamıyor" mesajıyla karşılaşmıştı.

BBC teknoloji muhabiri Rory Cellan-Jones, hacker grubunun ABD merkezli olduğunu ve asıl hedeflerinin IŞİD'le bağlantılı web sitelerini çökertmek olduğunu bildirdiklerini söyledi. Korsanların BBC'ye test amaçlı saldırdıkları belirtilirken, web sitesini saatlerce hizmet dışı bırakma planlarının olmadığı ifade edildi.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

yahu ddos ne kadar da arttı yaa artık heryer virus herkesin pc si adamların elinde.. adamlar da bi bot ağı var dev gibi bant genişliğine sahip siteleri diz çöktürüyorlar valla artık gizlilik veya güvenlik diye bişey kalmadı.. zaten 100 mbs internetim var ama çoğu zaman o hıza ulaşamaz oldum galiba büyük çaplı saldırılar son 2 senedir sitemleri, interneti felan çok yavaşlattı..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir