Antivirüs vurgunu her yerde!

Parayla satılan ama hiçbir işe yaramayan antivirüsler meğer sadece Android'in derdi değilmiş!

  • Zeynel A. Öztürk
Sahte antivirüs uygulamaları yükselişte!

Google'ın geçen ay sahte bir uygulamanın oyununa gelenlere geri ödemede bulunmasının ardından, dolandırıcı uygulamalar pek hız kesmemiş gibi görünüyor.

Windows Phone'un uygulama mağazasında ortaya çıkan Kaspersky Mobile isimli sahte uyulama, zararlı analistlerini bile şaşırttı çünkü siber suçlular, genellikle Google Play'i hedef alıyorlar. Kaspersky Lab, Windows Phone için herhangi bir antivirüs ürünü sunmuyor, ancak 4 dolara satılan sahte uygulama, Kaspersky'nin logosunu ve diğer marka öğelerini kullanmaktan hiç çekinmemiş. Kaspersky Lab'dan baş zararlı analisti Roman Unuchek'e göre uygulama, dosyalarınızı tarıyor gibi yapmayı da başarıyor.

Bu sahte uygulamayı geliştiren hesaptan başka sahte uygulamalar da yayınlanmış. Bunlar arasında Avira Antivirus, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera Mobile, Internet Explorer ve Safari'nin logolarını kullanan sahte uygulamalar var. Uygulamalardan bir tanesi ise geçtiğimiz ay Google Play'de ortaya çıkan sahte antivirüs uygulaması Virus Shield ile aynı isme sahip.

3.99 dolara satılan bu uygulama, hiçbir işe yaramamasına rağmen Google Play'de 10.000'den fazla kez indirilmiş, "en çok indirilen ücretli uygulamalar" listelerinin en başına yerleşmeyi başarmıştı. Google daha sonra uygulamayı kaldırarak onu satın alanlara 5 dolarlık kredi vermişti.

Araştırmacıların Google Play'de ortaya çıkardığı sahte bir uygulama ise "Kaspersky Anti-Virus 2014" adını kullanıyor. Resmi Kaspersky Internet Security for Android uygulamasının açıklamasını olduğu gibi kopyalayan sahte uygulamayı çalıştırdığınızda, "taklit" bir tarama bile gerçekleştirilmiyor.

Unuchek, benzer sahte uygulamaların önümüzdeki günlerde uygulama mağazalarında boy gösterebileceğini; mağazaların mekanizmalarının bu durumla savaşamadığını vurguluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 88 Yorum

Biraz akıllı olan insan bunu farkeder, buna para veren haketmistır. Kendınden akıllı telefon kullanırsan olacagı bu.

@25 May 2014 16:12 yaşın maksimum 5

WP storede şuan yok

windows phone kullanan bilir, windows phone'a virüs bulaşmaz. Bu yüzdende antivirüs programı olmaz.

öbür haberde android'e laf atıp windows phone'yi yükseltenlere büyük kapak olmuştur umarım. birdaha en ufacık şeyde kullandığı şeyi yükseltmezler umarım aynı şey ios ve android kullanıcıları için de geçerli.

windows phone kullanıcılarına büyük kapak.

android'de hemen laf atan windows phone kullanıcıları noldu sizinde mi başınıza geldi.

büyük kapak................

windows phone kullanıcılarının mantığı : android'de olursa laf atar windows phone'yi överim , windows phone'de olursa önemli birşey değil.

android kullanıyorum ancak bu kadar fancılık yapmayın , android'de olduğunda öve öve bitirememiştiniz windows phone'yi ama windows phone'de olunca eminim ki önemli birşey değil dersiniz , neden en ufacık açıkta laf atarsınız ki android de olunca windows phone ve ios kullanıcıları laf atar , ios ta olunca android ve wp8 kullanıcıları laf atar , wp8'de olunca android ve ios kullanıcıları laf atar şu fancılığı yapmayın her işletim sisteminin avantajı ve dezavantaj'ı var. ve herkez istediğini kullanır buna karışamazsınız , başka ülkelerde bu ülkemizde olan şey yok , şimdi bu konuya android kullanıcıları eminim laf atacak , öbür konuyada android'de çıkan sahte uygulama konusuna wp8 kullanıcıların attığı yorumlar gibi , veya ios'ta olan tor muydu neydi çıkan sahte uygulama ya atılan yorumlar gibi lütfen artık şu fancılığı yapmayın.

windows phone = çöp

wp8 kullanıcılarına kapak...........

hadi android i anladım en çok kullanılan ve uzun süredir olan işletim sistemi ama windows phone'ye ne oluyor hem bu işte yeni , hemde android kadar satan bir işletim sistemi değil. ama görüyoruz windows phone'nin halini (eksi verirseniz verin gerçekler acıdır maalesef.)

evet windows phone marketi kontrol ediliyordu , android'in kontrol edilmiyordu bu haberle gerçeği öğrendik. :)

şimdi %100 eminim windows phone fanları wp8'e atılan laflara eksi verecek , ama android'e atılan laflara artı veriyorlar işte yaşlarını belli ediyorlar , wp8 kullanıcıları (türkiyede , yabancı ülkelerde böle fancılık yok) hep 8 yaşındakiler (fancılık yapmayanlar için geçerli değil) bu dediklerim android'de ve ios'tada bunu yapan kişiler içinde geçerli.

evet marketiniz çok kontrollüydü wp8 kullanıcıları :D :D

@25 May 2014 18:27 yorumuma eksi verenler gerçekler acıdır.

başlamışlar bile fancıklar wp8'de virüs yok , antivirüs'e gerekte yok diye. gördük....... fazla lafa gerek yok wp8 çöp ve çöp kalacak.

öbür haberde öve öve bitirememiştiniz şu wp8'i böyle şeyler wp8'de olmaz diye ama şimdi gördük :D

ezikler wp8 kullanır.

windows phone kullancıları ne oldu :D :D

kapak..........

ağlamayın wp8 kullanıcıları sizde olunca :D

android'dede kaldırılınca bu haber yapılmıştı sizdede tabi öyle yapılacak sizin farkınız ne. ezikler.

windows phone kullancıları konuya girip ya önemli değil der yada kötüyenlere eksi verir geçer :D , ama android'de olunca etmedikleri laf kalmamıştı , hatta konuya bile yazmaya başlamışlar önemli birşey değil anlamında :D

windows phone kullanıcılarının yaşı maksimum 7 , fan olmayanlar hariç.

kontrollü olan wp8 marketi :D

wp8 kullanıcılarına çok büyük kapak.......

öbür haberde öve öve bitirememişlerdi wp8'i fancıklar şimdi gördük neyin ne olduğunu :D

ios'ta sahte tor browser , android'de sahte antivirüs şimdide wp8'de yok arkadaş ben 3310'a geri dönüyorum.

kıyamam size wp8 kullanıcıları tamam sizin sisteminiz daha iyi :D :D

yaşı 10 olan wp8 kullanır.

üstüne gitmeyin şu wp8 kullanıcılarının , kendi çaplarında eğlenyorlar :D

Google Play=Çöp

@25 May 2014 19:18 sahte uygulama windows phone de çıktı şuanda :D

@25 May 2014 21:44 değişen bi şey yok çöp her zaman çöptür :)

@26 May 2014 17:04 zaten sorun sizde olunca yine bize laf atarsınız acıyorum size gerçekten komiksiniz siz gidin wp kuyllanın sizin gibiler android'de olmasın zaten :D

dandirik windows phone işte.

fancıklar hemen eksi vermeye başlamışlar , tabi siz android'e laf atarken iyiydi :D

kapak...........

ezikler wp8 kullanır.

Bir Apple fanboyu bile "iPhone alın rahat edin." dememiş. İlginç. Android'de olsa Microsoft fanboyları basardı demek ki bu sitede ciddi miktarda MS fanboyu var.

@25 May 2014 21:59 fanboy filan bunlar komik şeyler. Burası Türkiye fanboy filan bize göre şeyler değil. Biz çıkarcıyızdır, işimize geldi mi severiz gelmedi mi sevmeyiz.

Yaşı 10 olan wp 8 kullanır diyen hiper-zekalı kimse, emin ol içindeki office programları, dahili navigasyonu, kamerası, ağ iletişimi kusursuz olan ve çok hızlı şarj olan, piyasadaki bütün telefonları yerle bir eden bir telefon wp 8 kullanıyor. Beynin yeterse bil bakalım hangi telefon bu ;)

@25 May 2014 22:26 sorunlu,dandik bir wp li telefon. bir telefon öle değilmi.

Bizim bu ulkedeki kadar fanatizm yoktur herhalde baska yerde. Sanki babaniz uretiyor bu cep telefonlarini. Hangisi hosunuza gidiyorsa onu kullanin...

@25 May 2014 22:46 maalesef fanlara fan olacaksın , genelde hep wp fanları dolaşıyor :(

Dandroid.Basit insanlar android kullanır.Telefonu adama dondureceğim diyen turlu şekillere girer.

@25 May 2014 22:52 yaa şuanda zaten sorun android'de oldu :D

@26 May 2014 07:32 Bizim bir sorun sizinki hep sıkıntılı yok antivirustu yok cleandi yok game boosterdi adam etmeye çalışıyorsunuz. Birde amiral harici telefonlara güncelleme beklemeniz çabası. Neyse ciddi uzatmayalim mahşer yeri gibi olmuş buralar

@26 May 2014 23:34 bir antivirüs bile yüklemedim cihaz uçuyor :D 55 oyun yüklü. cihaz nexus 5

daha iki senelik windowsphone'un bi hatasını görüpte nasıl seviniyorsunuz androidçiler sizi :) siz gidin rehber sorununuzu çözün root falan atın bilmem kaç yıllık sisteminize 2 yılda kafa tutan windows phone sizler için değil :)

@26 May 2014 02:05 rehber sorunu sadce touchwiz de olan birşey , ayriyetten windows phone nereye 2 senelik , windows phone 7 ne oluyor 2010 çıkışlı ayriyetten windows mobile'yi saymıyorum , android bi çıktı ismini değiştirmeden yıllardır pazar payı en yüksek ve en çokkullanılan işletim sistemi olarak devam ediyor :)

@26 May 2014 02:05 2 senelikmi windows phone 7 ne oluyor windows phone 2010'da çıkan bir işletim sistemi ayiryetten windows mobile'yi saymıyorum :D

@26 May 2014 02:05 rehber sorunu sadece touchwiz de olan birşey bunu daha bilmiyor :D birde konuşuyr :D

@26 May 2014 02:05 sallama be o touchwiz ara yüzden dolayı... SAMSUNG yazılımcısından kaynaklı bir sorun... android için o sorun yok...

beyler bu sorun şuadna android de yaşanmadı windows phone'de yaşandı :D :D sizin zekanız bunu anlamaya yetmiyorsa birşey diyemem zaten :D

windows phone 2 senelik değil arkadaşlar nerenizden uyguruyorsunuz windows phone 7 ne oluyor 2010 çıkışlı aynı şekilde windows mobile ne oluyor :D

windows phone 2010 çıkışlı bir işletim sistemi , windows phone 7'yi unuttunuz galiba :) , windows mobile'yi saymıyorum , siz yaparken iyidi ya , android'de ufacık bir açıkta etmediğiniz laf kalmamıştı bu haberle büyük kapak olmuşlardır wp8 fanları.

android i şekile sokmak için türlü şekillere giren diğen kişi telefonum nexus 4 rootsuz kullanıyorum gram kasma yok şuanda 98 oyun + 78 uygulama var gram kasma yok sen git samsung kullan.

@26 May 2014 07:29 Tüm açıklamani anlarında sen git Samsung kulllan nedir abi Samsung her türlü dandik zaten Wp android dahil hele o ortadaki tuşu. Neyse her açıdan konuyu kapatalim

@26 May 2014 23:42 biliyorum android'i kötüleyenlere mahsus dedim onu , samsung rezalet bişey.

yav fancıklar android'i bilmediğinizi bu kadar belli etmeyin bari , o rehber sorunu sadece samsung'ta olan birşey , buraya samsung kullanıp gelmeyin bi alın nexus ondan sonra konuşun kullandım demeyin o rehber sorunu diyorsanız zaten kullanmamışsınız demektir bu arada windows phone 7 unuttunuz galiba 2 senelik bir işletim sistemi değil 2010 çıkışlı bir cihaz windows mobile'yi saymıyorum :)

windows phone 7 2010 çıkışlı onu saymıyorsunuz galiba siz fancıklar , ya windows mobile'de var bunun işinde :D

windows phone 7'ninde windows phone 8'e güncellenmediği günleri unutmadık , gerçekten çok güncelleme veriyor şu microsoft etmediğiniz laf kalmamış öbür haberde küçücük açıktan şimdi bizim ne yapmamızı bekliyordun umarım kapanır dememizi mi tabikide bunu yapıcaktık size büyük kapak....

Binlerce sahte uygulamanız var bir tane bizde gördünüz gidin üstüne gidin geçin kıyamam size ne kadar beklediniz acaba bu anı :)

@26 May 2014 17:04 söle bakalım kaç tane sahte uygulamamız var :D , cheats filan onları söyleme onlar sizdede milyonlarca var :D

Genel olarak öyle zaten aslan recep ivedik misali saydırmaya gerek yok herşey ortada iyiki kötülü herşey androidde bilmiyomuş gibi burada bana sataşma

Beyler tartışma bir yana bende varım onların içlerinde de fakat mahşer yeri gibi olmuş burası herkesin telefonu kendine güzel kötü laf etmedikçe benim yorumlarima kimseye karşılık vermeyeceğim herkes öyle yapsın konu kapansin. Herkesin görüşü kendine

Artık konuyu kapatalım bence herkesin telefonu kendine.

yaaa zaten wp de sorun çıkınca fancıklar hemen konuyu kapatın herkes istediğini kullanırdiyor :D , ama android'de çıkınca uzattıkça uzatıyorlar :D

Vay anasını sayın seyirciler insana bir kere söylersin anlar ben ilk defa böyle bir polemiğe girdim gelipte ahımı alma senin şu an dediğin resmen teknoloji bağımlılığını gösteriyor.Yoksa banane kim ne kullanmış

@27 May 2014 16:07 kimse seni dinlemiyor :)

Beyler diğer yaşamı bilmem de ben android kullanıcısı olarak konuyu uzatmayin yazdım.Ön yarginizi kırın

@27 May 2014 16:40 çocukmu kandırıyosun sen :D bende wp kullanıyorum derim wp yi kötülerim aynı mantık yaptığınla bu işler bi lafla olan işler değil :)

@28 May 2014 00:59 sistemden baksınlar şu yaptığın çok çocukça zaten teknoloji bağımlısı arkadaşım.Adam kotuleyecegiz diye nöbet tutuyorsunuz zaten.Cocuklugun buradan belli

@28 May 2014 16:01 senin yaptığın nöbet değil zaten :D , bu arada virüs çıkınca ağlamayın öle :D

@28 May 2014 22:31 aslanım sen laftan Anlamıyorsun.Zaten birine ne söylersen söyle karşısındakinin anladığı kadardır.Olay benim için bitmiştir.On yargıyı kırmak atomu parçalamak tan daha zordur diye boşuna dememiş Einstein.Elindeki telefonu annen babanmi üretti bu kadar ısrar ediyorsun sende kullaniyorsun diye.Tamam Egon tatmin olsun elindekinde hic virüs yok 0 kazma on numara çalıştırıyor oyunları. Olmuştur umarım.:) duyması ne kadar güzel değilmi herkesin telefonu kendine güzel

@29 May 2014 21:54 utanmadan nöbet tut , sonra android kullanıyorum de birde laf at işte beyin bu kadar çalışıyor.

@30 May 2014 19:24 yuzsuzlukten başka birşey değil bu yaptığın.Kıtsın işte bide beyine bilmem neye laf ediyor. Boşuna bir insana ne dersen de karşısındakinin anladığı kadardır diye boşuna yazmadım oraya.Kapatalim diyorum yok kaba konuşmayayım diyorum yok ne dersem diyeyim yararı yok

@30 May 2014 23:14 beynin bu kadar çalışıyor senin :) neyse başka yorum atmıcam kendi kendine konuş senin için 4.sayfadaki konuya giremem :)

@31 May 2014 20:13 yav he he beni yargılamak sanami düşüyor. Hayır yani laf yarışına girmek istiyorsan ver fake yada orijinal profilini gerekli cevapları orada yazayım. Sistemde tartışma bekliyor sanirsam atismamizi keyifle izliyorlardı. Bu arada insan karşısındakini kendisi gibi bilirmiş. Pardon insan dedim.Basit bir varlık.Almışin ağzına bi laf gevelip duruyon.Yaşın maximum 13.Hadi cevap verme o kadar söyledim.

@01 Haz 2014 23:07 varya harbi beyinsizsin bu konuyu daha da uzatıyorsun senin için 5.sayfadakiye konuya giripte artık mesaj atamıcam çünkü yaşın 8 8 yaşındakilerle uğraşacak kadar düşmedim ben , yaşın büyüsün öle konuşuruz ilk defa görüyorum onay isteyen bir konuda tartışma çıktığını ama kendimi 8 yaşındaki biri için daha fazla harcayamıcm. sende cevap yazma istersen tabi ne demek istediğimi anlamadıysan ayrı bir konu birdaha yaz kendi kendine konuş.

fancıklar hala nöbet tutuyor galiba amaç kötüleyenleri kötülemek :D

benim yorumum niye onaylanmadı neysenkonuda kapanmış oldu onaylanmayan yorumda söyleyecegimi söyledim

@03 Haz 2014 16:05 sen öyle san :D

@05 Haz 2014 13:30 yok arkadaşım bu değil neyse uzatmayak

Herkese merhaba,bu uygulamalar söylenildiği gibi sahte değil,antivirüslerde tarama olarak mantıksal çözümleme kullanıldı ve gerçek bir tarama yapılıyor.Tarayıcılarda ise mağazanın en gelişmiş sayılabilecek tarayıcı yazılımları onlar.Ayrıca listede eksik var adım ile aratırsanız tam listeyi ve kullanıcıların yazılımlarımı ne kadar sevdiğini görebilirsiniz.Şuan mağaza hesabım kapatıldı fakat kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda yazılımlarımı yeniden mağazaya sunacağım fakat bu sefer kendi adım ve logom ile (cgate software) olacak.IOS,Android ve WP mağazalarında yeniden görüşmek ümidiyle hoşçakalın. Oğuzhan Batmaz.

Sen de yorum yaz