Apple, 4 Efsanesine Veda Etmeye Hazırlanıyor

Apple'ın henüz tanıttığı Touch Bar'lı MacBook'un ardından, 4 önemli Apple ürünü tarihe karışmaya hazırlanıyor!

Apple, 4 Mac'e veda etmeye hazırlanıyor

Apple, geçtiğimiz ay yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayarını tanıttı. Yeni dizüstü bilgisayarına getirdiği Touch Bar'ıyla yeniden ilgi odağı olan şirket, şu ana kadar en hızlı satılacak özellikteki MacBook Pro'yu geliştirdiklerini söylerken, öte yandan pek çok şirketin de Touch Bar'ı desteklemek için yazılımlarını güncellediğini ifade etmişti.

Ancak yeni MacBook'ların gelmesiyle, eskileri gözden çıkmakta gecikmedi. Zira gelen habere göre Apple, eski Mac'lerinden bazılarına desteği sonlandırmaya hazırlanıyor.

Yeni MacBook Pro: Özellikleri, Fiyatı ve Fazlası

MacRumors'un haberine göre Apple, 4 Mac cihazına desteği kesecek. 31 Aralık 2016 tarihi ile aşağıdaki Mac'ler "eskimiş" veya "eski" olarak sınıflandırılacak:

  • MacBook Pro 15-inch (2011 başındaki model)
  • MacBook Pro 17-inch (2011 başındaki model)
  • MacBook 13-inch (2009'un ortasındaki model)
  • Mac mini (2009'un başındaki model)

Peki, bu ne demek? Apple, yetkili servis sağlayıcılarından artık bu cihazlara hizmet verilmemesini isteyecek. Bu da cihazlara yedek parça tedariğinin sonlandırılacağı anlamına geliyor. Ancak buna karşın iki istisna mevcut: Türkiye ve Kaliforniya'daki yerel mevzuata göre, şirketin bu cihazlara 31 Aralık 2018'e kadar onarım ve dokümantasyon anlamında hizmet sunması gerekiyor. Yani elinizde bu 4 cihazdan biri varsa, şimdilik endişe etmenize gerek yok.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Apple yasaları çiğniyor, bütün ülkelerde bir firma ütünlerinin 10 sene boyunca tamir parça desteği sunması yasal zorunluluk. Yasaları çiğnemekten hiç çekinmeyen ve enterasan bir şekilde kılına zarar gelmeyen firmalar: Apple, Microsoft, Google, Sony.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir