Apple'dan Opera'ya hayır!

iPhone için tarayıcı geliştiren Opera Software, Apple'dan aldığı cevapla neye uğradığını şaşırdı.

Apple'dan Opera'ya hayır!
Apple, Opera Software'i geri çevirdi...

Tarayıcı savaşını geriden takip eden Opera Software'e, iPhone için geliştirdiği özel Opera Mini için Apple'dan izin çıkmadı.

NY Times'ta yer alan bir röportajda, Opera Software'in kurucularından Jon Stephenson von Tetzchner, iPhone için özel bir Opera Mini geliştirdiklerini ve App Store için Apple'ın kapısını çaldıklarını söylüyor. Ancak cevap hiç de bekledikleri gibi olmamış. Apple, Opera Mini'nin App Store'da dağıtılmasına izin vermediğini söyleyerek konuyu kapatmış.

Jon Stephenson von Tetzchner, bunun nedeninin, Apple'ın Opera'yı Safari için ciddi bir tehdit olarak görmesine bağlıyor. Ancak bu olay sadece Opera kullanıcılarını da ilgilendirmiyor. Eğer Apple kendi yazılımlarına rakip olacak diğer isimleri App Store'a kabul etmeyecekse, iPhone için Firefox ve benzer yazılımları bekleyen kullanıcılar da hayal kırıklığına uğrayacak demektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Apple'a tekelleşme davası açılabilir. Apple'ı severim ancak akla her zaman sorulması gereken Microsoft şeytanda Apple Melek mi gibi bir düşünce bir soru geliyor. Galiba Apple'da bir şeytan.

opera da safariden illeri değil biz firefox istiyoruz elimiz ona alıştı

İzin vermesin. Ben bilgisayarımda kullandığım Opera'dan da, Nokia telefonumda kullandığım Opera Mini'den de son derece memnunum.

VERMESİN NASIL OLSA KIRILMIŞ İPHONELARA YÜKLENİR

Apple Microsoft'tan daha beter bir firma, bazıları bunu görür umarım.

microsofta laf atarsın sonra sende aynısını yaparsın.

En iyisi Internet Explorer gerisi yalandır.

Apple'ın kendi ürünlerinde kendi yazılımı olan Safari'yi kullanmak istemesi çok normal. Ancak Opera'nın Safari'den daha iyi olduğu da bir gerçek...

Tekelciliğinde bu kadarı

Yaşasın Cydia, Yaşasın installer!!!!

a + a = 2a

Apple + Microsoft = 2t

IPhone'a Hayır!

IE DEN BAŞKAŞI YALAN...

Normalde Apple ürünlerinin hiç bir tanesini kullanmam...Ama sadece İpod konusunda kendilerini tebrik ediyorum...20 GB lık renkli ekran dokunmatik tekerli İpod u tam olarak 4 senedir kullanıyorum...Ve maşallahı var...:))))...İphone ise tam bir hayal kırıklığından öte bir şey değil benim için...

Bu arada söylemeyi unuttum,

200ytl'lik cep telefonumdan Opera Mini ile paşalar gibi internete giriyorum. iGoogle, Maillerim, Banka hesaplarım, Borsayı takip ediyorum, haber siteleri bilgisayarımdan hiçbir farkı yok Opera Mini'nin genel ve yakın görüntüsü, yazıları ekran çözünürlüğüne göre ayarlaması ve daha bir sürü güzel özelliği sayesinde de bilgisayarımdan hiçbir farkı kalmıyor internete girme konusunda...

Ama tutup 3000YE-TA-LE vereceğim bir telefona da istediğim tarayıcıyı yükleyemeyeceğim öyle mi?

Bu durum Apple için bir kazanç değil kayıp olur. Yaptıkları şey kıskançlıktan başka birşey değil bence...

Apple sadece saygınlığını azaltmış.. Resmen kaçmış bu adamlar...

steve jobs dan hersey beklenir
para icin dunyayi uzaylilara satar o adam gozunu kirpmadan.

Microsoft hani tekelcilik yapıyordu. Piyasaya bakarsanız en saygın ve sorumlu firma Microsoft.

elma bence yanlış yapmış

App Store'a eklenebilecek programlarin tanimindan da geciyor zaten bu. O yuzden bosuna yormus kendini Opera.

- iPhone'da standart olarak bulunan bir uygulamayla ayni islevde ikinci bir uygulama olmamali.

zaten iphone safari piyasadaki en iyi mobil web browser onun yerine baska seyler yapsalar bari. mesela bir video recorderi apple kabul eder mi merak ediyorum. iste onu etse super olur hos cydia sayesinde cycorder gibi gayet guzel programlar yukleniyor ama appstoredan yuklemek daha iyi olur.

Apple'ın Microsoft'tan daha tekelci olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Zamanında Microsoft'a, Vista'da kendi yerel arama özelliği dışındaki programları (Google Desktop Search gibi) Başlat menüsündeki arama kutucuğunda kullandırmadığı için dava açılmıştı ve kazanılmıştı. Şimdi Opera Apple'a dava açsa kazanır gibi gözüküyor.

Sen de yorum yaz