Apple ve Google arasında yeni kavga!

Tim Cook'un Google hakkında söylediği sert sözlere, Google cephesinden cevap gecikmedi!

Apple ve Google arasında yeni kavga!

Kullanıcıların kişisel verilerini gizlemek konusunda giderek daha endişeli oldukları bir dünyada, Apple'ın Tim Cook'unun geçtiğimiz hafta Google ve Facebook'u pek de üstü kapalı olmayan bir şekilde suçlaması büyük bir olay olmuştu. Google'ın yöneticisi Eric Schmidt ise, CNBC ile yaptığı söyleşide Google'ın tüm platformunun "hayatımızı iyileştirmek" için tasarlandığını söyledi ve Apple'ın CEO'sundan gelen kişisel verilerin reklam için satıldığı sözlerini reddetti.

iPhone üreticisinin sözleri "reklamcılara satmak amaçlı e-posta içeriğiniz veya internette gezinme alışkanlıklarınıza bağlı bir profil kurmuyoruz. iPhone veya iCloud üzerinde depoladığınız verileri 'paraya çevirmeye' çalışmıyoruz. Ve e-postalarını ve mesajlarınızı okuyarak markete hakkınızda bilgi sızdırmıyoruz." şeklindeydi.

Schmidt ise Google'ın kullanıcı mahremiyetini korumak konusunda oldukça duyarlı olduğunu söyledi. Tim Cook'un konuşmasını okuduktan sonra ilk düşüncelerinin "gerçekten Google'ın nasıl çalıştığını anlamamış" olduğunu söyleyen Schmidt'ın cevabı, iki teknoloji devi arasında alışılmadık bir tartışmayı başlattı. Uzun bir süredir Gmail üzerinde hedefli reklamlar sunduklarını söyleyen Schmidt, başka bir şekilde bu verilerin hiçbir zaman kullanılmadığını söylüyor.

Teknoloji firmaları, kullanıcı verilerini paraya çevirmek isterken kullanıcıları kendilerinden uzaklaştırmamak ve güvende hissetmelerini sağlamak konusunda ince bir ip üzerinde yürümekteler. Schmidt, Google'ın e-posta, harita ve arama işlevlerinin "kullanıcı izni ile kişisel verileri kullanarak hayatınızı daha iyi bir hale getirmek" için geliştirildiğini söylüyor ve bütün bu özellikleri tek bir "tık" ile iptal edebildiğinizi hatırlatıyor.

Google uzun süredir kullanıcı verilerini reklam amaçlı toplamak konusunda şüpheli konumundaydı. Bu yılın başlarında ise arama devine öğrencileri hedefleyen bir reklam için e-posta servisini kullandığı iddiası ile bir dava açılmıştı.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

reklam için satmıyorsunuz da o kadar para nereden geliyor çok merak ettim şimdi onu da açıklasaydınız keşke.

Reklam icin satiyorlarmis kendileri kendi reklam programini kullaniyor o zaman sorun yok tabiki. Apple her türlü olayi paraya döken bunu yaparkende ac gözlü bir sistemle giden firma Google reklam sirketlerine satar ama Apple o bilgileri kendi reklam programinda kullanir aradaki fark nedir.

"Google'ın e-posta, harita ve arama işlevlerinin "kullanıcı izni ile kişisel verileri kullanarak hayatınızı daha iyi bir hale getirmek" için geliştirildiğini söylüyor ve bütün bu özellikleri tek bir "tık" ile iptal edebildiğiniz"Uygulama ya da programı yüklerken sizden zaten o izinleri istiyor ve iptal edebilirsiniz derken bunu sağlayabilmek için üründen tamamen vaz geçmenizi kastediyor. Bunları açıkça söylemek gerek ki son kullanıcı anlasın.

Neredeyse bütün Android uygulamaları telefon rehberimize erişiyor. Bu numaralar çalınıp gergedancılara satılıyor. Özellikle rehberinize kayırlı olmayan bir numaranın kime ait olduğunu gösteren programlar bu işin piri.Anonim olarak saklanıyor diyor ama benim rehberim çalınmışsa kimden çalınmış ne önemi var. Android çocukların oynadığı oyun hamurundan başka bişey değil.

boşsun google hem de bomboşsun....

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir