Apple Google ortağını satın alınca...

Apple stratejik bir adım attı, ucu Google'a fena dokundu: İşte Apple'ın Google'ı korkutan hamlesi...

  • Ali Güngör

Fransız-Kanadalı harita yazılım firması Poly9 Apple tarafından satın alındı. Bu satın alma, firmanın ürünleri için değil, beyin takımı için gerçekleştirildi.

Şirket kendi harita veritabanlarına sahip değil ancak çok değerli bir faaliyet alanı var. Geliştirdikleri API'ler sayesinde farklı harita kaynaklarını kullanmak mümkün. Poly9'ın yararlandığı kaynaklar arasında Google Earth, Google Maps, MapQuest, Urban Mapping yer alıyor.

Bununla kalmayan şirket farklı tarayıcılarda ve platformlarda çalışabilen 3D dünya haritası sunuyor. Şirket Microsoft, Yahoo, MSNBC, Skype ve North American Aerospace Defense Command (NORAD) gibi önemli isimlerle çalışıyor.

Apple tarafından alınan şirketin Google ile olan ilişkileri sona erecek gibi görünüyor. Google da alternatif bir şirket olan Placebase'i geçtiğimiz Ekim ayında satın almıştı. Bu satın almalar iPhone ve Android arasında harita yazılımları savaşına işaret ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yahu tutş şekline göre kapsama alanı dışı kalan bir alet hangi haritayı gösterirse göstersin hiç önemi yok ki...

İster istemez yeni bir sektör ortaya çıktı. Bir yazılım bir fikir geliştir. Amatörcede olsa bunu uygulamaya sok. sonra Google - Apple - Microsoft gibi devler uçuk rakamlara satın alsınlar.
Aslında bu çokda mantıklı heleki ülkemizdeki işsiz yazılımcı ve bilgisayar mühendisi sayısının bir hayli fazla olduğunu düşünecek olursak ki hepsinin derdi aynı fikirlerini uygulayabilecekleri paralarının olmaması. Ama emin olun Google gibi bir firmanın gözüne girdiğiniz anda Tüm hayatını zdeğişir SAtmak zorundada değilsiniz Yeterki yaratıcı bir fikir beyan edin.

biz de api biliyoz ama bizi alan yok nasıl iş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play