Apple, Google'ın bulut platformuna taşınıyor!

Apple'dan şaşırtan hamle: Dev şirket, önemli verileriyle birlikte Google'a "taşınıyor"

  • Cenk Atlı
Apple, Google'ın bulut platformuna taşınıyor!

Teknoloji endüstrisinin en önemli iki rakibi Apple ve Google örneğine pek sık rastlanmayan bir işbirliğine imza atmaya hazırlanıyor. Cupertinolu firma en önemli hizmetlerinden iCloud'un önemli bir bölümünü Google'ın veri merkezlerine taşımayı planladığı öğrenildi. Firmanın bu hamlesinin Amazon'un Web Services birimini Alphabet'in Cloud platformuna geçmek için bırakmasından sonra gerçekleşmesi de dikkat çekici.

Google'ın Cloud platformu halihazırda bu alanda market payı açısından üçüncü sırada yer alıyor. Bulut pazarı halihazırda Amazon tarafından domine ediliyor, dolayısıyla Google'ın bu yarışta şu an için oldukça gerilerde olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda konumunda bir iyileştirme yapmak adına ürünlerinin ve hizmetlerinin fiyatlarını cazip hale getiren ve veri merkezilerinin hızını arttıran Google'ın Apple'ı da kendi tarafına çekmesi aslında bir sürpriz değil.

Mobil teknoloji alanında birbirinin en önemli rakibi olan firmanın bulut teknolojisi açısından bir işbirliğine gitmesi biraz tuhaf görünse de, teknoloji dünyasında aslında bu tarz ortaklıklara sıkça rastlanıyor. Örneğin Apple aynı zamanda Microsoft bünyesindeki Azure bulut hizmetlerinden de yararlanıyor ve aynı zamanda halen daha küçük bir düzeyde de olsa Amazon'la hala işbirliğine devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

steve jobs'un kemikleri sızlıyor. adam mezarında ters döndü hatta takla attı.

@18 Mart 2016 21:55 ne alaka. Adamlar işini garantiye almak için bu işte iyi olan firmalar ile çalışıyor. Steve jobs o kadar önem verseydi bu işe telefonlarda samsung ram ve işlemci kullanmazdı.

Google ye, teslim olmak...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost