Apple'dan fabrikalardaki esarete son!

Apple, belki de en çok eleştiri aldığı konu hakkında nihayet resti çekti, sert bir tedbire imza attı

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'dan fabrikalardaki esarete son!

Apple, özellikle Çin'de faaliyet gösteren tedarikçilerinin işe yeni işçiler alıp, masrafları karşılamak için onları önce borçlandırarak çalıştırmalarını sonunda yasakladı.

Apple'ın yeni bir ürünün üretimine veya satışına başlaması, firmanın tedarikçilerinin fabrikalarının çok miktarda işçiyi işe alması anlamına geliyor. Ancak tedarikçi firmalar, işe alma masraflarını yeni işe aldığı çalışanlara ödettiği için, çalışanlar işe borçlu olarak başlıyor ve kazandıklarından büyük bir borç yükü altına giriyor. Apple, bu durumu engellemek için bir süredir fabrikalara baskı yapsa da ilk kez bu tür bir yasak getirdi.

Apple'ın işlemler bölümü kıdemli başkan yardımcısı Jeff Williams, borcunu ödemek üzere henüz yeterince çalışmayan çalışanların pasaportlarına fabrika tarafından el koyulduğunu, "borç" ödene kadar teslim edilmediğini söylüyor ve artık bu tip durumlara göz yummayacaklarının altını çiziyor.

Apple'ın tedarikçilerinin fabrikalarıyla ilgili eleştiriler yıllardır devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde Foxconn fabrikasının çalışanlarından kötü yaşam şartları nedeniyle "kendilerini öldürmemeleri" için taahhüt aldığı biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Saksı yeni çalışmış ins. Ìlerde ios dandik olduğunu anlar

@16 Şub 2015 17:08 ne alaka arkadaş sen asıl birşeyden anlasan iosun en iyi işlemcci oldugunu bilirdin

appleme laf atanlar utansın para alıpta appleyi kötüleyenler olabilir bunlar

Foxconn fabrikalarında 11 kişi, farklı zamanlarda çatıdan atlayarak intihar etmişti... Çin e köle düzeni olan komunizmi getirenler, ellerindeki köelleri kapitalizme kurban ediyorlar...

Dünyanın bozuk düzeni, heryerde aynı dram...

@16Şubat 17:05 ios'a "işlemci" diyor ya apple fanlarının teknolojiden anlamayan hava düşkünü olduklarını gösteren bir kanıt daha. Adam daha işletim sisteminin ne olduğunu bilmeden ios iyi işlemci yea diyor. Yazık...

iosun işlemci diyen bir yorumcu gördümya dahada ilginç bişey görmem artık

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play