Ekran kartınızdan en yüksek performansı alın!

CHIP Online ekran kartı sürücülerinizi doğru bir şekilde optimize etmenin yolunu gösteriyor.

Nvidia & ATI: Özel görünüm ayarları

Nvidia & ATI: Özel görünüm ayarları
Renk derinliğini ayarlamak: Yapılması kolay bir ayar.

Elbette oyunların görünümünü sürücü menüsünde de bir kez daha optimize edebilirsiniz. Bu iş için vidayı kalite yönünde çevirin ve mevcut performansı sömürün.

Burada da en önemli ayar yine "Fullscreen-Anti-Aliasing". Kenar yumuşatma, performans ve kaliteye büyük ölçüde etki eder. Eğer GeForce 8800 GT ya da Radeon HD 3870 sınıfı bir karta veya daha iyisine sahipseniz, burada sınırları zorlayabilirsiniz. TFT çözünürlüğünde dört kat FSAA (4x) kullanmanız uygundur. Bu ayar, performansı aşırı derecede sömürmez ve gösterilen sahnenin kalitesini belirgin derecede iyileştirir. Daha yüksek FSAA ayarları grafikleri iyileştirmeye devam eder ama ekran kartına çok fazla yük bindirerek oyundaki akıcılık hissini azaltır. Eğer oyun, FSAA faktörünü ayarlama imkânı sunmuyorsa bu iş için sürücü menüsünü kullanabilirisiniz. ATI ve Nvidia'nın performans optimizasyonu sayfalarında bu kayıtları nerede aramız gerektiğine dair kesin talimatlar bulabilirsiniz.

Renk derinliğine dikkat
Birçok oyunun, masaüstü renk derinliğini doğrudan kullandığını unutmayın. Bu yüzdendir ki, eğer Windows'unuzu 16-Bit renklerle kullanıyorsanız, oyunlar sadece bu renk derinliğine çıkabilir. Mümkünse Windows altında renk derinliğini 32 Bit veya en az 24 Bit olarak seçin. Bu ayarlarda renkler daha doygun, dokular ise daha gerçekçi gözükür. Renk derinliğini şu şekilde değiştirebilirsiniz: Masaüstünde sağ tıklayın ve içerik menüsünde "Özellikler" kısmını seçin. "Ayarlar" kısmına geçin ve renk derinliğini değiştirin. Aynı ayara Windows Vista'da şu sırayla ulaşabilirsiniz: Masaüstünde sağ tık > Kişiselleştirme > Görüntü Ayarları. Eğer seçeneklerde istediğiniz renk derinliği gösterilmiyorsa monitörünüz için bir sürücü kurmalı ve ekran kartı sürücünüzü güncellemelisiniz.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ATITool'un kullanımı ve optimal ayarların yapılışını da keşke belirtseydiniz.

ben rivatuner kullanıyorum, ama en yakın zamanda atitool programını deneyeceğim.

Sadece programlarla fazla bir gelişim olmuyor.Biraz para varsa yeni ve iyi bir ekran kartı almak en iyi çözüm.Birde ATI ekran kartı varsa crossfire yapılabilinir.O zaman harika sonuçlar elde edliyor.Ben ATITools programını kullandım.İyi bir program , işinizi fazlasıyla görür..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

Süper bilgi bi oyunda gerçektende işime yaradı :D

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

ATI TOOL ati markalı e-kartları içindir,RivaTuner nVidia için.İsteyen istediğini kullanamaz.

nasıl ayarlama yapılıyor bu ? bende ekran kartı mevcut ama nasıl değerleri doğru ayarlıcam ki? nerden

"Anisotropic Filter" bölümünü "off" mu yapicam yoksa degerini en yüksegemi getirecegim ? anlamadim...

güzel bi paylaşım olmuş ama neden sadece ingilizce terimler kullanılmış benim driver ım tr ve burda denilenleri tam anlamıyla anlayamadım

cok tessekkur ederım elınıze saglık cok ısıme yaradı oyunda 15 fps den 60 fps ye kadar performansı yukseltım cok saolun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir