Atom işlemciler için yolun sonu göründü!

Dev şirketlerin efsane olmuş markalarını birer birer tarihe gömmeleri devam ediyor. İşte son kurban!

  • Levent Öztürk
Atom işlemciler için yolun sonu göründü!

Intel, doğal olarak, içerisinde kendi işlemcilerinin yer aldığı daha fazla bilgisayar satmaya çalışıyor ve yeni bir söylentiye göre, firma, ürünlerinden biri üzerindeki marka adını kaldırarak satışlara ihtiyacı olan desteği vermeyi planlıyor. Digitime sitesinin adı verilmeyen kaynaklara dayanarak yaptığı habere göre Intel, 2013'ün son çeyreğinde, Atom adını ürünlerinden kaldırabilir.

Haberde, Atom işlemcilerinin şu anki sürümlerini kullanan PC ve tabletlerin satışının, Atom adının kullanıcılar üzerinde kötü bir etki yaratmasından kaynaklı düşmüş olduğu söyleniyor. Bilindiği gibi Atom işlemciler, ilk kez netbook'larda karşımıza çıkmış ve "düşük performanslı ama düşük enerji tüketimli" modeller olarak lanse edilmişti.

Şu ana kadar Intel'den konu hakkında resmi bir açıklama gelmiş değil. Intel'in 2013 sonlarına doğru çıkarmayı planladığı yeni sürüm Atom işlemciler, "Bay Trail" mimarisi üzerine kurulmuş olacak. Intel, Atom dışında iki modelde daha aynı mimariyi kullanacağını haziran ayında açıklamıştı. Bay Trail'in kullanılacağı Celeron çipler mobil ürünler için kullanılacakken, Pentium çipler düşük maliyetli PCler için kullanılacak.

Intel'in Atom adını kaldırıp, bu yeni ürününe de Celeron ve Pentium adını vermesi muhtemel. Ancak dediğimiz gibi, Intel'den konu hakkında henüz bir açıklama yok. Şimdi beklenen ise Intel'in bu söylentilere resmi bir cevap vermesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

şimdiki atomların önceki atom işlemcilerle pek bir alakasının kalmadığı düşünülürse doğru bir karar almış ama ben atom ismini celeron ve pentium dan daha çok seviyorum açıkçası.

Arkadaşın zamanında sahip olduğu minicik aleti hatırladım bak şimdi. Online oyunları bile oynayamıyordu.

celeron veya pentium olsa bile durumun pek değişeceğini sanmam. onlar da eski isim.

Atom adının yerine celeron ya da pentium derse daha büyük sıkıntı bence içinde i harfi bulunun i3, i5, i7 gibi imobil mesela yeni isim bulmalı

ne zaman efsane olmuş atom

@21 Tem 2013 16:45 Aaa! çok ayıp. O bir sıfır çekirdek efsanesi. ;)

Amd yi çok severim, evimde topladığım bilgisayar amd işlemcili. Ama şu atoma hayranım. Bi tane ttnetin kampanyasından 500 tlye aldığımız netbook vardı atom işlemcili. Ki hala var. Ve harikalar beceremese de taş gibi çalışır durumda, yıllar geçti üstünden ama helal olsun.

@22 Tem 2013 01:39 Hic bir halta yaramadigi icin kullanilmadigindan olmasin sakin? Sonucta bir kenarda bos bos bekleyip ayda yilda bir hala calisiyor mu diye bakmak disinda bek bi numarasi yok ya ondan.

Gerçekten de Atom isminin kötü bir ünvanı var, netbooklarda yaşanılan rezaletten dolayı içinde Atom işlemci denince insan kötü hissediyor. :) Bence Pentium ya da Celeron yerine yeni ve karizmatik bir isim koyarlarsa daha ilgi çekici olurdu.

Bigün intel atom ismini değiştirecek diye haber yapıyorsunuz, ertesi gün atom yolun sonuna geldi diye, zaten geçen yılda yapıldı bu haber intel atom işlemci üretimini durduyor diye, pöfff yani!

ato dendiğinde dandik işlemci gibi algılıyorum hakikaten.

Sen de yorum yaz