Avrupa'da internetin karanlık yüzü

Hızlı internet için var gücüyle çalışan Avrupa'nın, internet konusunda daha büyük bir derdi var...

Avrupa Komisyonu'nun yaptığı araştırmaya göre Avrupa'da yaşayanların 3'te 1'i internet'i hiç kullanmamış.

Aslında büyük bir oran gibi görünse de bu oran 2007'ye nazaran %7 azaldı. Araştırmaya göre internet erişimine sahip olmayanların %25'i bunun için kullanmak zorunda kaldıkları ekipmanların pahalı olduğunu belirtirken, %21'lik bir kesim de internet tarifelerinin pahalı olduğundan dert yakındı. %38'lik bir kesim ise çevrimiçi olmak zorunda olmadıklarını beyan etti.

Araştırmanın diğer bir yönü ise; ev ağlarının %50'si, iş ağlarının ise %80'nin de internet erişimi için yeniden düzenlemeler yapılmış olması. Toplam kullanıcıların %75'i 2 megabit/s'den daha hızlı bir bağlantı ile internete erişim sağlıyor.

İnternet erişimi sağlamayan kullanıcıların genelde düşük gelirli ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu görülmekte.

Komisyonun araştırmasına dâhil ettiği diğer bir kategori de reklamlar oluyor. Kullanıcıların özellikle belirli bölgelerde reklamlara karşı daha hassas davrandıkları görülüyor. Bunun sebebiyle de %6.9'luk bir reklam geliri düşüşü yaşanmış.

Avrupa Birliği kapılarını zorladığımız şu yıllarda ülkemizde bu oranların acaba hangi düzeyde olduğunu tam olarak belirlersek en azından bu alanda kaç adım geride olduğumuzu net bir şekilde anlamış oluruz.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ya yukarıda yazdığına göre avrupada internet pahalıymış.orda pahalısa türkiyede düşünemiyorum.TTNET soydu soğana çevirdi milleti yıllardır.

1megabit/s :) Mahkumuz..

ahh chip ekibi ahh sizde mi o hayalin peşindesiniz. bence avrupa birliğine bizi alacaklar mı diye bi anket yapın ilk başta da bakalım yüzde kaçlık dilim inanıyor bu masallara...

Bizdeki interneti aynen oraya geçirsinlerde görsünler derdi :D

merak etmeyin yeni nesil interneti çbk öğrenir ztn tr de herkez anlıyor internetten özelliklede facebook ve netlog dan

önclikle resimdeki harita yanlışi bizi de kapsıyor bunun olmas çook zor bu, avrupalılar interneti bize göre çok daha hızlı kullanıyormuş biz yine hızda gerieyiz peki suç kimin: TTNET

Niye illa geride olcaz diye bişi yokki :S

ne yani ileridemiyiz??? o_O

yalnız bu haritaya göre, AB, Irak'tan tutun Fas'a kadar tüm kuzey afrikayı ve orta doğuyu üyeliğe almış. Vay bee...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir