Avrupa, Google'a karşı birleşti

Google'ın gücünden rahatsız olan Avrupa, Quaero isminde arama motoru geliştirmeye başladı.

  • Ongun Batuhan Altan
Avrupa, Google'a karşı birleşti
Quaero projesi Google'ı yenebilcek mi? Bunu zaman gösterecek.

Avrupa ülkeleri Google'a rakip çıkartmak için güçlerini birleştirmeye başladılar. Quaero, yani latincede "Arıyorum" anlamına gelen arama motoru çalışmalarına başladılar.

Projenin arkasında Avrupa Komisyonu'ndan onay alan Fransa var. 5 yıllık bütçenin 152 milyon dolarlık kısmını Fransız hükümeti gözden çıkarmış durumda.

Jacques Chirac ve Gerhard Schroeder'in 2005 Nisan'nında ortaya çıkan fikir şimdiye kadar gizli tutuluyordu. Quaero projesi Fransız teknoloji devi Thomson'ın liderliğinde, 23 Fransız ve Alman yazılım şirketi ve üniversiteden oluşan bir konsorsiyum.

Google'a rakip olması için çalışılan Quaero projesine Almanya ve Fransa 2 milyar Euro kadar araştırma ve geliştirme fonu ayırdıkları için sert eleştirilere tutulmuştu. Zira Google'ın bütçesinin yanında çok komik kalıyordu.

Bugüne kadar Google'a rakip çıkamamasının nedeni olarak Avrupalı şirketlerin ortak hareket etmemesi gösteriliyordu.

2006 yılının Aralık ayında Almanya ile Fransa arasındaki anlaşmazlık sebebi ile Almanya projeden çekilmiş ve Theseus arama motoru projesine dahil olmuştu.

Salı günü "Quaero tüm Avrupa toplumları açısından olumlu bir proje" diyen Avrupa Komisyonunun açıklaması gösteriyor ki Quaero projesi artık tüm AB'nin desteğini almış durumda.


Chip Online Yorumu:
Şimdilik geliştirilme aşamasında ki Quaero projesinin işi çok zor. Zira bu alanda Yahoo ve Msn gibi firmalar Google ile başa çıkmada zorlanıyor. Ancak uzun vadede yeterince gelişebilirse o zaman dişli bir rakip olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bence herşey arama motoronun performansına bağlıdır. Daha iyi bir arama sonuçları çıkartırsa neden vazgeçmem ki. Google babamın oglu degil ona bağlı kalalım.

Atı alan üsküdarı gecti: google arama motorundan süphe etse yeni bölümlere dogru kendini acmazdı. Adamlar basladıkları ısı bıtırmeden yenisine gecmıyorlar. Eu simdi baslasa 3 senede bıtırse 3 seneye kadar bir o kadar yeni gelişme olur.. Bu savası google ın kaybetmesı için bizans oyunları sart :)

fransızları sevmem onlarda bizi sevmez

ismi kötü seçilmiş, akılda kalıcı değil... alışılmış, herkes tarafından bir şekilde benimsenmiş olan "google" a rakip olmak hedefleniyorsa önce kolaylıkla anımsanabilecek bir ad bulunmalıydı... ama elbette performansı daha iyi olursa tercih sebebi olabilir, neden olmasın!

en başta adı kotu bi kere, bu islerde isim ve imaj cok onemli ki onlarda bu yok. ayrıca yorumda da denildigi gibi Yahoo ve Microsoft gibi dünya devleri zor başa cıkıyor bunlarla o adı gereksiz sey mi gecicek google'ı?

Bi arama motoruyla google a rakip olunmaz. Google sadece arama motorundan ibaret değil. Ayrıca Şahika hanımında dediği gibi taklitler asıllarını yaşatır bebeğim! Google onları parasıyla döver!

ben de diyorum ki hadi bizde geliştirelim bişeyler yahu!!

Gereksiz bir çalışma ve yatırım. Böyle kıskançlık gösterip, savaş açacaklarına yeni şeyler üretilmeli. Ne kadar yanlış bir zihniyet. Piyasa belli Google ile başa çıkmak zor.. Harcanıcak paralara yazık...

allahına kadar www.google.com quaero ymuş insan bu linki yazmaya üşenir be. google nin yazılışı daha hızlı.

İSTERSE BAŞKA ZIMBIRTI ÇIKSIN YİNEDE WWW.GOOGLE.COM.TR BUNU BÖYLE BİLSİNLER

bizimde gogulumuz var www.kucukgoogle.com :D

:D boşverin bu işleri www.google.com (nokta) kullanışlı ara yüz ile rakip tanımaz.

rakip olamsı iyi enazından googleye canı sıkılanların bir alternatifi olur...

hiçbir başarı sonsuza dek sürmez, rekabet ne kadar güçlü olursa; son kullanıcılar bundan o kadar karlı çıkar..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play