"Benzin ve dizel yasaklansın" teklifi!

Avrupa ülkesinden çok tartışılacak teklif: Benzinli ve dizel araçların hepsi yasaklansın!

"Benzin ve dizel yasaklansın" teklifi!

Elektrikli otomobillerin çoğumuzun ulaşım ihtiyacını karşıladığı zaman, benzinli otomobillerin geleceğinin karanlık olduğu bir gerçek. Ancak o zamanlar henüz gelmiş değil. Ama bu, Hollanda meclisinin benzinli ve dizel otomobilleri yasaklamak için çalışmaya başlamasını engellemiyor.

Hollandalı PvdA partisinin önerisi, 2025 yılında yeni dizel ve benzinli araçların satışını yasaklamak üzerine. Bu önerinin arkasındaki fikir, 2025 yılına kadar elektrikli araçların ve yakıt hücrelerinin yaygınlaşması için yeterli zaman geçmiş olacağı. Aynı grup, trafik sıkışıklığının da ortadan kalkmasına yardımcı olmak dahil pek çok avantaj gördükleri otonom araçlara hükumetin yoğun bir yatırım yapmasını istiyor.

Tabii ki bu öneriler büyük oranda "iyi umutlardan" oluşuyor. Diğer partilerden bu önerilerin gerçekçi olmadıkları düşünceleri yükselirken, bazı PvdA üyeleri bile bu fikirlerden uzak durmayı tercih ediyor. 

Gerçekçi olarak bakıldığında, bu fikirlerin masaya koyulması için henüz hiçbir ülke hazır değil. EV yapısı hızla gelişse de, henüz elektrikli araçların çoğunluğa yerleşmelerini sağlayabilecek bir tasarım sunulmuş değil...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Benzinliden Lpgye donus yapıldığı gibi. Fosil yakitlidan elekteikliye donusturulme formülü bulunmalı aksi takdirde fosil yakıtlı araçların yasaklanması bir utopyadan öteye gidemez....

@10 Nisan 2016 00:11 al sana formül esi aracınızı 20bine alalım yenisini 30bine verelim oldumu, ama öbür yandan elt araçların hücreleri nekadar dayanıklı kise bilmiyor en iyi batarya 5yıl ömrü var 5 yıl sonra yeni hücre 20bin derlerse görürüm elektrikli araçları yan sanayi hücrede patlamalar yanmalar oluşur kesin .

İLERİ BİR TARİH İÇİN OLABİLİR fena degil bu fikir bizim ülkemizdede araba üretilse uygun bütceye olabilir neden olmasın :)

Birileri hayal kuruyor ama yakın gelecekte petrol biteceğini düşünürsek mantıksız da değil

@10 Nisan 2016 03:54 Petrolün varil fiyatı 40 Dolar`a düşmüş, hala yakın zamanda petrolün biteceğini zanneden arkadaşlar var, yakın zamanda dev petrol yatakları bulundu ve her geçen gün yenileri bulunmaya devam ediyor. Ayrıca yapay yollardan benzin dizel uçak yakıtı üretilebiliyor (doğal olanıyla birebir aynı). Elektrikli arabayı makul gören arkadaşlar Ferrari V12 motor kullanmanın zevkini tatsın ondan sonra göreyim o arkadaşları. :) Bu arada elektrikli arabalarda karbon salınımı yapıyor! :)

@10 Nisan 2016 15:25 Tesla S P90D kullan da ondan sonra Ferrari de :) Bir aracın sadece performans ve zevk vermesi yeterli değil, insanların %99'u için işlevsellik ön planda, 3.2 saniyede 100 KM hıza çıkan ama kocaman (800 litre) bagaj kapasitesinden ve diğer işlevselliklerden de ödün vermeyen bir araç Tesla S P90D, yıllık vergisi yok, evden şarj etsen de kilometreye 3 kuruş (evet bildiğin üç) yakıyor, bakım masrafı yok, filtre değişimi yok, motor bakımı yok... Şüphesiz Tesla daha iyi :)

@Bloodin "Tesla S P90D kullan da ondan sonra Ferrari de" şu lafı sarf edebilmeniz için Tesla aracının kullanımının daha fazla zevk verdiğini iddia etmeniz gerekir ki bu sözü yazmanız mantıklı olsun, ama hayır siz bu lafınızı yalanlıyor; Tesla`nın kullanım zevkini vermediğini itiraf ediyor ve hemen akibinde konuyu işinize gelen tarafa çekiyor gelmişsiniz bagaj kapasitesiyle övmeye çalışıyorsunuz. siz elektrikli arabanın kullanımını yaygınlaştırmak için pembe gözlüklü propaganda yapma peşindesini

@Bloodin "insanların %99'u için işlevsellik ön planda" Bu düpedüz yalan Ferrari, Lamborghini, Porsche, Bugatti, Aston Martin markaları neden bu kadar çok satıyor o zaman ki daha ucuz olsa çok daha fazla fazla satacaklar, parası yeterli olmayanların düşlerinde listede ilk sıradalar çünkü! Eğer sizi elektrikli arabayı öven o izlediğiniz okuduğunuz yayınları sorgulasaydınız yalandan başka birşey olmadıklarını görürdünüz. Çünkü ben elektrikli araba propagandalarında yalandan başka birşey görmedim.

@Bloodin hocam ben sizi çok iyi anlıyorum, internet dergi gazete televizyon gibi medyalarda ballandıra ballandıra anlatılan o palavralara kandınız gelmişsiniz burada yazıyorsunuz, ben medyanın o yalan kazığını çok yedim ve o medya yalanları yüzünden çokta rezil oldum. Dünya medya toplumu ne tarafa yönlendirmek istiyorsa o amacına uygun uydurduğu yalanları sıralamaktan hiç çekinmiyor, çünkü medya kuruluşları çok iyi biliyorlar ki; insanlar balık hafızalıdır.

@Bloodin Üç kuruşluk ufacık motoruna rağmen evdeki en fazla elektrik harcayan buzdolabı motoru olmasına karşın; boş ağırlığı 2 ton olan çift motorlu bir araç 1 kilometreyi 3 kuruşluk elektrik harcayarak nasıl götürecekmiş merak ettim! Allah bilir yokuş aşağıya giderken test edilmiş sonuçtur! Zaten sanayi ve medya ortamı bu tarz yalanlardan geçilmiyor ve tüketiciler yıllardır o yalanların kazığını yemekten helak oldular!

@Bloodin Siz elektrikli araba kullanın buna saygı duyarım. ama başkalarını da elektrikli araba sattırmak için yalanlar dizmeye gelince orada bi dur derim.

saçma düşünce elektrikli araçlar onlardan ucuz olursa kim bakar onlara?

şu kadın erkek evliliğinin ve belli miktara kadar uyuşturucu kullanımının serbest olduğu hollandanın meclisi mi? ha tamam o zaman hemen yasaklayalım...

@10 Nisan 2016 12:44 "kadın erkek evliliği"? sen fazla miktarda kullanıyorsun galiba :)

resmen ikiyüzlüler! herşeyi özgürlük olarak savunurken, benim otomobil kullanmama karışıp yasaklamaya yeltenebilecek yüzü kendilerinde bulabiliyorlar. benzinli ve dizel araç satın alanlara özel vergi getirilsin, o vergilerle ağaç dikilsin, bir arabadan 20-40 ağaç dikilse o arabanın çevreyi kirletmesinin önüne geçilir, ayrıca egzoz sistemleri daha da geliştirilerek daha çevreci olabilir. gelelim çevreci elektrikli arabalara! araç pilleri çevre kirliliği oluşturuyor neden bundan rahatsız değiller?

Kanada diğer her ülkede olduğu gibi benzinli ve dizel araba kullanılıyor ve Toronto gibi kalabalık şehirleri var, ama bunlara rağmen dünyanın en temiz ve kaliteli havasına sahip bir ülkedir. Çünkü adamlar doğa içersinde yaşıyor. Demek istediğim hava kirliliğinin sebebi benzinli arabalar değil, her geçen gün hızla azalan ormanlık alanlar. Dünya hızla çölleşiyor adamlar tutturmuşlar hava kirliğinde bahaneyi benzinli araçlarda bulmaya. Küresel ısınmada da benzinli araçları günah keçisi yapmışlardı.

ilkönce uygun fiyatlı üretim yapmanın bir yolunu bulsunlar. Daha elektrikli arabalar "numune" durumunda.

Bir teknoloji gelişimi altyapı sağlayarak olur, açıkçası ben elektrikli arabaya geçişi asfalt yol sahibi olmadan Ferrari satın almaya benzetiyorum. Elektrikli arabalardan önce de dünyanın en büyük problemi; yeterli elektrik üretebilmek. Bu yüzden nükleer santral tesis projelerinin mantar gibi çoğalıp gelişmiş ülkelerdeki halkın büyük tepkisini çektiği dönemde, şehirdeki elektrik harcamasını daha da coşturacak elektrikli arabaya böylesine destek ve halka dayatma neden diye insanın sorası geliyor!

@11 Nisan 2016 05:59 arkadaşlar katılmadığınız nokta veya yanlış gördüğünüz neyse onu buradan bildirin, yazılması işinize gelmiyor diye eksi vererek kaçak dövüşmeyin! bu yazının nesine eksi verdiniz? teknoloji gelişimi altyapı sağlayarak olur dedim siz altyapısız olur mu diyorsunuz? dünyanın en büyük problemlerinden biri olan enerji üretimi bu yüzden nükleer santral projeleri sebebiyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hepsinde halk tarafından protestoların yaşanmadığını mı iddia edeceksini

300 km hız yapan elektrikli arabayı çok ünlü eski bir yarışçıya kullandırttılar. Ünlü yarışçı elektrikli araba kullanmanın verdiği zevki yavan bulduğunu belirteyim. Eğer TATA (Rus arabası) ile Ferrari arasındaki kullanım farkını ayırt edemiyorsanız anca o zaman elektrikli araba sizin için uygundur! Eğer elektrikli araba alternatif olarak sunulacaksa sorun yok ama Avrupa ülkeleri gibi dayatma peşindelerse bu haksızlık. elektrikli arabaların çevreci olmaktan çok çevre katili olma yanı ağır basıyor

Tesla Model 3 bunun gerçekleşmesi için ilk ciddi adım olacak. Yıllık 500.000 adet üretim kapasitesine sahip, 6 saniyeden kısa sürede 100KM/s hızına erişebilen, tek şarjla 300 KM'den fazla yol gidebilen düzgün bir bagaj kapasitesi ve oto-pilotu olan 5 kişilik ve 35.000 dolarlık bir sedandan bahsediyoruz (Kaba bir hesapla 35.000 * 1.18 KDV * 1.15 ÖTV * 3 = 142.000 TL gibi bir rakam ediyor. O fiyata alınabilecek tüm benzinli veya dizel araçlardan daha iyi bir elektrikli araç...

@Bloodin Doğruları anlatmak için sarf ettiğiniz çabanızdan dolayı yukarıdaki yorumları gören biri olarak kendi adıma teşşekkür etmek isterim. Herkes böyle yılmadan anlatsa keşke...

@11 Nisan 2016 22:45 Doğrular dediğiniz sizin görmek istedikleriniz. Görmek istemedikleriniz ise bunlar: 1. Elektrikli araba pillerinin patlama riski (ki daha dakka bir gol bir geçende Tesla aracın pili patladı). 2. Elektrikli araba pillerinin birkaç ay kullanımda pert olup, geri dönüşümsüz olarak pil çöplüğüne katkısı. 3. Ülkemizde elektrikli arabadan 1.2 motor vergisi alınmasını ve HER AY 85 Euro pil kirası ödenmesini bilmezden gelerek, yıllık vergi ödemesi yok diyebilecek yüzü bulabilmek!

@12 Nisan 2016 05:16 Vergiler sadece insanları yol yakınken yani petrol şirketleri zarar etmeden caydırmak için konuluyorlar ve bir süre sonra kaldırılmak zorunda kalınacak fakat bunun için insanların olabildiğince elektrikli araçlara destek vermekleri gerekiyor. Pillerin patlama riski ise bir LPG'li aracın tankının patlama riskinden fazla değil ve sürekli azaltılıyor. Üstelik bozulan piller geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Sorumsuz insanların kalem pillere yaptığı gibi sokağa atılmıyor.

@13 Nisan 2016 17:26 Sorumsuzca sallayıp durmuşsunuz. Demek elektrikli arabaların önünü kesmek için vergi alınıyor!? Benzinli arabalardan neden vergi alınıyor o zaman? Ben benzinli arabadan bahsediyorum siz gelmişsiniz LPG`den bahsediyorsunuz hayrola? Pillerde risk düşmüyor sallamayın. Kullanılan bozulan piller direkt çöpü boyluyor, pillerin içersinde geri dönüşümsüz maddelerden ibaret. V12 motor büyüklüğünde elektrikli araba bataryası ile AA kalem pili bir tutmaya yeltenmişsiniz komik.

@15 Nisan 2016 13:03 Aga boşver sen , zaten bu kadar kişinin sana laf anlatmaya çalışması bile hata.Sen bildiğin gibi devam et

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir