Beyninize yeni bir vücut bulan firma: Humai

Şaka değil; gerçek: Bu yeni firma, öldüğünüzde size yeni bir beden sunmayı vaat ediyor...

Vücudunuz ölse bile bilincinizi saklayın...

Bilim kurgu filmlerinden fırlayan bir gelişme ile Avusturalyalı yeni firma Humai, bir kişinin bilincini, kişi öldükten sonra yapay bir vücuda aktaracak olan bir teknoloji üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Yapay zeka ve nanoteknoloji desteği ile konuşma tarzı, davranış desenleri, düşünce süreci ve vücudunuzun içten dışa nasıl çalıştığı hakkında bilgi topladıklarını söyleyen Humai CEO'su Josh Bocanegra, bu verinin daha sonra çoklu sensör teknolojilerine kodlanarak, hayatını kaybeden kişi için üretilecek bir yapay vücuda yerleştirileceğini söylüyor.

Popular Science ile konuşan Bocanegra, firmanın bu amacını önümüzdeki 30 yıl içerisinde nasıl gerçekleştireceğini açıklıyor: "Öncelikle geliştirdiğimiz çeşitli uygulamalar aracılığıyla üyelerimizin ölümlerinden önce haklarında yoğun bilgi topluyoruz. Daha sonra da Humai'nin "cryonics teknolojisi" yardımıyla beyni donduracağız ve teknoloji tamamen geliştirildiğinde beyni yapay bir vücuda yerleştireceğiz.

Bocanegra'nın söylediğine göre beynin çürümesinin engellenmesi ise, nanoteknoloji ile hücrelerin yenilenmesi ve geliştirilmesi sayesinde sağlanacak. Ayrıca CEO, klonlama teknolojisinin de bu alanda yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Şu anda Humai sadece 19 çalışana sahip. Firmanın finansal desteği ise tamamen Bocanegra tarafından sağlanıyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Böyle masallara inanan insanlar var mı gerçekten? yok soğuk uykusu, yok dondurma, yok yaş pasta....

@17 Şubat 2016 11:03 ölen kişinin beynini vs başka bir bedene nakletcez denmiyorki.. bir insanın davranışlarını, yaşam şeklini vs. detaylı olarak inceleyip bu yönde bir yapay zeka geliştirmekten bahsediliyor. gayet de yapılabilir bir şey.

olaiblir yapılabilir teknoloji bu

Black Mirror senaryosu 30 seneye gerçek oluyor desenize

Beyin nakli gibi birşey lakin her organ nakledilebilir beyin hariç.. Yani demek istediğim o dediğiniz gazoz ağacı oda burda yetişmiyor :)

ses getirmek için uydurmuş bir firmanın peşinde gitmeceler... 30 yıl sonra o firma çoktan batmış olur ismini yeni duyuyoruz farkındaysanız zaten başarılı olmuş planı.

Yok 30 seneye kadar gelişecek miş te.mış mış ta mış mış.Beyni makina motor zannediyor.

@17 Şubat 2016 17:39 Değil mi?

Her canlı ölümü tadacaktır. Kurtuluş yok, paranızı faydalı şeylere harcayıp insanlığa hizmet edin.

@17 Şubat 2016 19:50 Yol yapalım nükleer santral yapalım dimi..

bence olabilir neden olmasın yüz nakli organ nakli oluyorda ,beyin nakli neden olmasın üstelik beyin yaşlanmayan tek organdır.

Ruh faktörünü kabullenmeyen kafalar anca bu kadar çalışıyor işte.

@Fatih BAHCECI Ruh muh yok. Tum hislerin duygularin dusuncelerin beynindeki elektro kimyasal sureclerden ibaret. Guncel bilimsel tekniklerle dusunceler degistirilip okunabildigine gore maddeden daha fazlasi yok.

benimkine mümkünse şimdi bulsun. kilo veremiyom :D

Okumayan bi toplum olduğumuz nerden belli.. Herkes haberi kaba etinden anlamış (!) Bir insanın davranışlarını, yaşam şeklini vs. detaylı analiz edip bu veriler ile yapay zeka geliştirmekten bahsediliyor. Gayet de yapılabilir bir şey. Ortada insan vücuduyla ilgili bir durum yok, beyin nakli vs yok, ölümsüzlük yok.. Okuyun okuyun !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir