Bildiğiniz Asansörleri Unutun; Yepyeni Bir Şey Geliyor!

Aşağı - yukarı gidip gelen, sıradan asansörleri unutun! Thyssenkrupp isimli şirketin geliştirdiği asansör sistemi, bildiğiniz her şeyi unutturacak...

  • Ercan Uğurlu
Bildiğiniz asansörleri unutun!

Rezidans, AVM, ofis binaları falan derken iyiden iyiye yükselmeye başlayan gökdelenler, yalnızca şehirlerin, ülkelerin çehrelerini değiştirmekle kalmıyor, alışkanlıklarımızı, yaşam biçimimizi de bir o kadar etkiliyor. Elbette bunun karşısında, 160 yıldır işleyen bir teknolojinin değişimini de daha fazla geciktiremezsiniz, değil mi? Evet, orijinal halat asansörü bundan tam 160 yıl önce geliştirilmişti; şimdi ise ona köklü bir yenilik geliyor.

Oynat Bildiğiniz asansörleri unutun! Sıradan asansörleri unutun! Thyssenkrupp isimli şirketin geliştirdiği asansör sistemi, alışkanlıklarımızı değiştirecek.

Asansörlerde 160 yıldır işleyen mantık şu: Asansör, yukarı ve aşağı yönde hareket eder. Fakat Thyssenkrupp isimli şirketin tasarladığı MULTI adındaki sistem, buna harika bir eklenti yapıyor. MULTI sistemi ile birlikte, yeni binalarda asansörler yalnızca aşağı – yukarı yönünde değil, aynı zamanda sağa – sola da hareket edecek. Yani mesela 120 katlı bir gökdelende, 47'inci katta 17'inci dairede oturuyorsanız, asansör sizi kapınıza kadar götürebilecek; bunu kabaca bu şekilde düşünebilirsiniz. Sistemin nasıl işleyeceğini görmek içinse, hemen yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Thyssenkrupp, MULTI için güzel bir tanıtım videosu hazırlamış...

Fikir ne kadar orijinal olsa da, hatırlayanlar olacaktır: 1997 yılı yapımı olan Cube isimli filmde, "benzer" bir asansör sistemi yer alıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

yatağına da yatırsın

Fikir ve olası animasyon çok iyi

Sen de yorum yaz