Bildiğiniz Asansörleri Unutun; Yepyeni Bir Şey Geliyor!

Aşağı - yukarı gidip gelen, sıradan asansörleri unutun! Thyssenkrupp isimli şirketin geliştirdiği asansör sistemi, bildiğiniz her şeyi unutturacak...

Bildiğiniz asansörleri unutun!

Rezidans, AVM, ofis binaları falan derken iyiden iyiye yükselmeye başlayan gökdelenler, yalnızca şehirlerin, ülkelerin çehrelerini değiştirmekle kalmıyor, alışkanlıklarımızı, yaşam biçimimizi de bir o kadar etkiliyor. Elbette bunun karşısında, 160 yıldır işleyen bir teknolojinin değişimini de daha fazla geciktiremezsiniz, değil mi? Evet, orijinal halat asansörü bundan tam 160 yıl önce geliştirilmişti; şimdi ise ona köklü bir yenilik geliyor.

Oynat Bildiğiniz asansörleri unutun! Sıradan asansörleri unutun! Thyssenkrupp isimli şirketin geliştirdiği asansör sistemi, alışkanlıklarımızı değiştirecek.

Asansörlerde 160 yıldır işleyen mantık şu: Asansör, yukarı ve aşağı yönde hareket eder. Fakat Thyssenkrupp isimli şirketin tasarladığı MULTI adındaki sistem, buna harika bir eklenti yapıyor. MULTI sistemi ile birlikte, yeni binalarda asansörler yalnızca aşağı – yukarı yönünde değil, aynı zamanda sağa – sola da hareket edecek. Yani mesela 120 katlı bir gökdelende, 47'inci katta 17'inci dairede oturuyorsanız, asansör sizi kapınıza kadar götürebilecek; bunu kabaca bu şekilde düşünebilirsiniz. Sistemin nasıl işleyeceğini görmek içinse, hemen yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Thyssenkrupp, MULTI için güzel bir tanıtım videosu hazırlamış...

Fikir ne kadar orijinal olsa da, hatırlayanlar olacaktır: 1997 yılı yapımı olan Cube isimli filmde, "benzer" bir asansör sistemi yer alıyordu.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

yatağına da yatırsın

Fikir ve olası animasyon çok iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost