Bilişimde yükseliyor, yazılım ithal ediyorlar

Çin'in bir gün bir numaralı teknoloji devi olacağını mı sanıyorsunuz? Aslında Çin'den büyüğü de var.

  • Ali Güngör
Çok kutuplu dünyada yazılım Hindistan'dan sorulur

Büyük atılımların ardından, yakın gelecekte Çin'in Dünya teknoloji lideri olacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Ancak işin görünmeyen kısmında çok daha farklı bir ülke; Hindistan yer alıyor. Gidişata bakılırsa, Hindistan çok yakında Çin'den bekleneni kendisi gerçekleştirecek.

Hindistan teknoloji hizmetlerinde dünya liderliğine yükseliyor. Zayıf dolar Amerikan Ekonomisini sarsarken, Forbes'in CEO'su kendisine Amerikan hükümetinin acil önlem planı üzerine sorulan soruya karşılık olarak şu açıklamayı yaptı: "Çökmenin eşiğinde olan finans sitemini ayakta tutmak için acil para pompalandı. Ancak krizin aciliyetini bittiğinde bunun farkına varabilmek gerekiyor"

Oyunculuğu bırakıp liderliğe gidiyorlar...

"Amerikan hükümeti bu yıl ekonomik iyileşmeyi yavaşlatan hatalar yaptı. Vergiler düşürülmedi, dolar istikrar kazanmadı ve bu yüzden yatırımlar zarar gördü. Küçük işletmelere para akışı zarar gördü." Öte yandan Hindistan'ın oldukça başarılı olduğunu ve Hindistan ekonomisinin beklenen yüzde 6 yerine 2008-2009'da yüzde 6.7 yükseldiğini belirtti.

Forbes CEO'suna göre Hindistan 1991'de başladığı liberalleşme hareketine devam etmeli, vergileri daha da basitleştirerek yurt dışı yatırımın akışını arttırmalı. Bununla da kalmayarak alt yapısını geliştirmeli. Böylece Hindistan teknoloji hizmetlerinde dünya oyunculuğundan dünya liderliğine yükselebilir.

Örnek gösterdiği kuruluşlar arasında Tata Consultancy Services isimli yazılım ithalatçısı da yer aldı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Jamal Malik :)

Vaybe şu kötü hindistana bakın,dün baldırı çığlaktı şimdi uydu gönderiyor, ülkemize oy kullanırken çıkmayan parmak boyasını dahi ihraç etti, şimdi nelere oynuyor...

Buda demektirki robotlar birtürlü istenen seviye getirilemedi, nüfusu çok olan ülkeler hızla gelişmeye başladı, bu dünya için büyük tehlike.
Çinliler tehlikeli olmaya başladı, çini durdursa durdursa hindistan, japonya, kuzey kore durdurur, amerika ve rusya gittikçe hastalanıyor, birgün ya komaya girecek ya da ölecekler o gün dünyada tep süpergüç kalması heralde kıyamete yaklaştığımızı gösterir.

bir dünya savaşı yaklaşıyor

15:45'de yorum yapan arkadaşım, biraz daha hayırlı dilekler iletsen daha iyi olmaz mıydı? :)

50 yılda bir dünya savaşı mı olur? Zaten dünyanın bir savaş daha kaldıracak dermanı yok.

hindistan gerçekten iyi gelişiyor, adamlar ülkemizi taklit ediyorlar :D biraz daha gayret ederlerse ve bizim gibi sıkı çalışırlarsa yakında aynı bizim gibi muassır medeniyetler seviyesine ulaşabilecekler.

Sen de yorum yaz