Bilkent'ten geleceğin işlemcilerine ilk adım

Bilkent Üniversitesi geleceğin PC teknolojisi olarak öngörülen nanooptik devreler geliştiriyor.

Bilkent'ten geleceğin işlemcilerine ilk adım
Bilkent Üniversitesi'nin yaptığı çalışmalar geleceğin süper bilgisayarlarına yönelik...

Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve NANOTAM Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay, projenin Türkiye ayağının yürütücüsü olarak görev alıyor.

Günümüzde kullanılan bilgisayarlardaki işlemci teknolojisinin silikon malzemesine dayandığını anımsatan Özbay, "Şimdiye kadar transistörlerin boyutlarının küçülmesi sayesinde her 2 yılda bir, bilgisayarlar 2 kat hızlanabiliyordu. Ama silikon temelli bu teknoloji ile 10 yıl sonra bir hız sınırına ulaşacağız ve silikon temelli bilgisayarları daha hızlı yapamayacağız" dedi. Bu nedenlerle silikon teknolojisinin yerini alacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve yeni nesil işlemcilerin üretilmesi gerektiğini vurgulayan Özbay, projedeki temel amaçlarının geleceğin süper bilgisayarlarının yapıtaşlarının nanoteknoloji ile üretilmesi olduğunu söyledi.

Özbay, şöyle devam etti: "Kuantum bilgisayarlar klasik akrabalarından farklı olarak, mikroskopik dünyaya hükmeden kuantum yasalarına dayalı olarak çalışıyorlar. Çalışma mekanizmasındaki bu değişikliğin sonucunda kuantum bilgisayarların günümüzdeki süper bilgisayarların yanına bile yaklaşamadığı bir takım zor problemleri çok kolay çözebilecek performansa sahip olacak. Günümüz teknolojisinin 10 yıl sonra teknolojik ömrünü doldurması ile yeni nesil nanoteknoloji temelli kuantum bilgisayarların günlük kullanıma girmesi hedefleniyor. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan yeni teknolojik buluşlar ile gelecek nesil bilgisayarlara Türkiye'nin imzasını atacağız."

Çalışmalara katılan Dr. Bulu ise Türkiye'de yapılan nanoteknoloji çalışmalarının tüm dünyada ilgi ile takip edildiğini belirterek, projeyle ilgili "Harvard-Bilkent ortak tasarımı ile Bilkent'te üretilen nanotel ve nanoLED'lerin kuantum optik özelliklerini Harvard'daki nanooptik merkezinde test edeceklerini ifade etti. Bulu, "Amacımız tek foton ile çalışan ve kuantum seviyesinde sayısal işlemler yapabilen nanodevreler geliştirmek. Bu nanodevreler ise kuantum bilgisayarlarının yapımında kullanılacak" diye konuştu.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çok şükür bir gelişme ve harika bir gelişme araştırmalar oldukça süper ötesi icatlar yapoacaklar inşallah..her üniversitenin buna benzer çalışmalar yapmaları gerekir.bilkenti yürekten tebrik ediyorum..

kesin şimdi abuk subuk yazılar yazarlar baştan belirtim bu sıralar türkiyede çok önemli gelişmeler oluyor tek. yeni devlerinden biri niye türkler olmasın atalarımız gibi neden güçlü olmayalım ki artık her şey masada çözülüyor para ile her türlü problem aşılıyor dünyada iş te para ve tek. birleşmesiyle bizi tutacak kimse olmayacak türkiyenin dinamiğini işe gerçek manada dökülse bu gelişme sadece ufacık kalırdı inş. daha iyi gelişmelerle daha ilerleriz bizim dünyanın geleçek de kullanmak istediği bor madenimiz var.....!!!

açıkçası son yıllarda türkiyenin bi kaç adım ileri gittiğini ama hala osmanlının duraklama dervinden kalan yüzyıllarca fark'ı kapatabilmiş değiliz.

osmanlı felan baya derinleştirmişsiniz yine konuyu :)
birazdan yine istiklal marşının ilk kıtalarını yazmaya başlar arkadaşlarımız:)

bizim bunları yapacak beyin gücümüz fazlasıyla var, türklerin zekası bütün dünyada çok aranılan bir zeka türüne sahip: "pratik zeka". bu da bizim yaşadığımız kültürden dolayı oluşan bir olgu. herşeyin kısayolunu pratiğini düşünebiliyoruz.

isviçrede yaşayan bir türk mühendisin, birkaç yıl önce silikonu işlemeyi daha ucuz hale getiren teknik geliştirdiğini, intel in bu mühendisi transfer ettiğini çoğu kişi bilmiyor..

geleceğimiz parlak ama birbirmizi yemezsek...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir