Bir internet sitesi daha yasaklandı!

İnternette engelli sitelere bir yenisi eklendi. İşte Türk kullanıcılarına yasaklanan en son adres...

  • Ali Güngör

Facebook üzerinde popüler oyunlardan Farmville'e erişim engellendi. 3 Ekim'in erken saatlerinde kullanıcılar bu oyuna erişemediklerini fark ettiler. Oyuncuların koyun, inek güttüğü, çiftlik idare ettiği bu oyunun ya da yayınlandığı site olan zynga.com'un nesi sakıncalı bulundu bilinmiyor.

Facebook hesabını açıp oyunu oynamaya çalışan oyuncular şu uyarıyla karşılaşıyorlar:

"5651 sayılı yasa uyarınca katalog suçlar kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuksal değerlendirme sonucunda; bu internet sitesi (zynga.com) hakkında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 02/10/2009 tarih ve 421.02.02.2009-272446 nolu kararı gereğince İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

(After technical analysis and legal evaluation based on the catalog crimes of the Law no 5651, Administrative measure has been taken for this website (zynga.com) according to decision no 421.02.02.2009-272446 dated 02/10/2009 of "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı")
http://www.tib.gov.tr | http://www.ihbarweb.org.tr"

Farmville nedir?

Farmville, Facebook üzerinden de oynanan bir çiftçilik oyunudur. Ekin ekmek, yetiştirmek ve biçmek oyun paun kazandırır ve bu puanlar da level atlamaya yarar.

Her bitkinin farklı bir hasat zamanı vardır ve bu zaman kaçırılırsa bitkiler ölür. Sadece bitki değil hayvan da yetiştirilen oyunun grafikleri oldukça şirindir. Sevimli hayvanları yetiştiren oyuncu, örneğin tavuğu yüzde 100'e getirince yumurta alır.

Farmville sadece bir çiftçilik ve hayvancılık değil, aynı zamanda bir dekorasyon oyunudur. Oyuncular en güzel çiftliği oluşturmaya çalışırlar ve çiftliklerinin fotoğraflarını Facebook üzerinden paylaşırlar.

Facebook üzerindeki en popüler uygulamalardan biri olan Farmville'in bilinen tek sakıncası bağımlılık yapıcı derecede eğlenceli olmasıdır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 97 Yorum

Ooo çok tehlikeli, insanların tarım yaptığı bu ahlaksız oyun kapatılmış demek sonunda :P

Domuz var ya

pokerde kapandı. niye acaba.

Haberin ana sayfa yazısında bir yenisi engellendi yazıyor. :D

Nefret ettim artık. Ne bu yahu. Biz interneti ne için kullanacağız. Ben istediğim sitede özgür olarak gezemeyeceksem ne anladım internetten. Yeter Artık.

Çocuklar orada koyun gütmeyi öğreniyorlarmış.Ne var bunda!İki koyun güdemüyorlar diyen bir başbakanın böyle bir karara imza atması çok ayıp.
Yalnız orada gözden kaçan bir nokta var.Çitflikteki koyunların arasında bir de domuzlar var.

yakında interneti komple kapatsınlar:(((:(((

allahim ya bunuda yaptılar ya

Nefret ettim artık. Ne bu yahu. Biz interneti ne için kullanacağız. Ben istediğim sitede özgür olarak gezemeyeceksem ne anladım internetten. Yeter Artık.

Atatürk'e hakaret etmiştir koyunlardan bi tanesi

iyice işin suyunu çıkardılar artık, ne yorum yazayım bilmiyorum yani.

yaaa nasıl engeller ler o kadar geliştirdim

Texas Hold'Em poker nedeniyle kapatıldı sanırım son dönemlerde oda çok popülerdi bu nedenle erişim komple yasaklandı

Open DNS diye bangır bangır bağırıyorum :)

orada koyunlar halkı temsil ediyo olabilir... milleti uyandırmak amaçlı bi oyun olmasın... belkide tarım politikamızı eleştiriyodu... ne biliyim başımızdakilerden iyi mi bileceksiniz :)

biz akılsız millet oldugumuz icin neyin dogru neyin yanlıs oldugunu bilmiyoruz,devletimiz bilir.
pes yani baska bisi degil

domuz yetiştirildiği için yasaklanmıştır.

çinden bir farkımız kalmadı neti komple kapatında herkez rahat etsin

Komik.
Yıllardır KnightOnline gibi çocukların psikolojik sağlığını etkileyen bir oyuna yasak gelmedi, bir ton olay oldu, insanlar kan akıttı, hırsızlık yaptı vs. Ama konu koyunlar olunca yasak geldi.
Traji-Komik...
Ne denebilir ki? Hani yorum yazıyoruz ama konu tamamen "yorumsuz" kategorisinde. Yapılan yorumlar da zaten halk içinde söylenecek kelam içermiyor :).
Saygılarımla...

yakında dünya ile bağlantımız tamamen kesilir artık

biz kullanıcıların ne yapması gerekiyo bu konularda bilmiyorum. yasalar gerçekten garip herşey komple yasaklanıyor buna engel olmamız gerekiyor..

belkit hindiye turkey denmiştir
felam.
Allahım ne alıngan milletiz yaa.

Ya ben böle absürd bir bilişim yönetimi görmedim ya... bence bu yasakçılara interneti komple yasaklamak lazım.

pess vede yuh ....

ya da kılıçdaroğluna da hakaret etmiş olabilir çiflik hayvanlarından birisi. hatta ve hatta çiftlikteki çiftçi teyze başörtüsüyle devlet dairesine girdiğinden de kapatmış olabilirler. rejime aykırı :D

boşa vakit kaybettirdiği içindir

Oyunculardan bazıları bahçede kenevir yetiştirdiği için yasaklanmış. Bu kişilerin kim oldukları araştırılıyor muş! :))

İnternete boşu boşuna para ödüyoruz.

arkadaşlar herkes yasak demiş ama benim açıklamada koyu olarak belirtilmiş yerde okuduğum kadarıyla "idari tedbir" konulmuş. yani birisi bir dava açmışsa ve bu sitede zararlı unsurlar olduğu ile ilgili şikayet belirtmişse, sitenin mevcut yapısı üzerinde suç teşkil edebilecek şeyler ortadan kaldırılmasın diye siteye erişim bir süre engellenir. bu internet için doğru bir uygulama olmayabilir ama usul böyledir ne yazık ki. böyle bir şey daha önce birkaç sitede daha yaşandı sanırım. ben oyunu oynamıyorum ama ilk defa dün bir arkadaşım oynarken gördüm. oyunda suç teşkil edecek bir şey çıkacağını sanmıyorum. bir süre sonra tedbir kararı kalkacak ve siteye ulaşım tekrar sağlanacaktır. ama bu süre içinde bazı insanların mağdur olacağı da bir gerçek. bazı arkadaşlar "içinde domuz var diye oyunu yasaklamışlardır" demiş. evet mevcut yönetimi ben de beğenmiyorum ama bu kadar gerizekalı sebepler bulacak insanların da idari kadroda bulunabileceğine inanmak istemiyorum. eğer böyle bir bahaneyle siteyi kapatırlarsa da bu insanlara gerizekalı diyerek gerizekalılara hakaret ettiğim için çıkar özrümü dilerim.

şükür canımı skıoyrdu herkeste bir çiftlik macerası

Arkadaslar lutfen bilgisayarinizdaki DNS ayarlarini 208.67.222.222 yada 4.2.2.2 seklinde degistirdiginiz taktirde Turk Telekomda engellenmis olan tum web sitelerine erisebiliyor olucaksiniz..

Türk Telekom hız ve ücret oranını dünya ortalamasını tuttursun sonra gelsin siteleri kapatsın..
openDNS ve youtubeJacker derim başka birşey demem.

Oyunda gerçek para kullanarak ek özellikler satın alınması sebebiyle incelemeye almışlar ancak burada yasaklanan farmville değil, oyunun yapımcısı zynga.com. Buda pokerden kaynaklı olabilir.

yasakçıları kim yasaklayacak?

madem bu kadar yasak var o zaman internete para ödememek lazımdır. ona girme yasak buna girme yasak . nasıl olacak ...

Kapatılma nedeni Zynga.com a ait olan poker oyunu yüzünden.

Artık bekliyoruz ttnet hariç herşeyi yasaklasınlar.Sadece sonunda gov.tr olan adreslere girelim.Ne gerek var ki başka adreslere.Burası Türkiye

Oyun firmasının web sitesinde bulunan Texas Hold'em Poker yüzünden yasaklanmıştır.

bırakın engelleyen engellesin sabahtan beri girdim biraz önce buradan okudum öyle öğrendim yoksa haberim bile olmazdı.
Benim anlamadığım engellenen sitelere erişim yolları varken neden engelleme yaparlar. Ya onların tahta eksik yada biz çok zekiyiz :D

google'a sitenin adresini yazınca
Texas Hold'Em ve Buy Zynga poker chips gibi şeyler çıkıyor
nedeni bu olabilir

Bune yaa!!! Yuh artık ya! Türkiye yaşamaktan artık tamamen utanmaya başladım :(

Ne bu ya.. bu kadar da olmaz yuh olsun o kadar uğraştım hergün o tarla için ..

bunlar bir gün google ıda yasaklarlar

İş çığrından çıktı. Biri şunu durdursun!

hakketten neti direk kapatsınlar ne gerek varki :)

Arkadaşlar bunun nedenini buldum: Znga.com a ait kumar oyunu olan poker yüzünden zynga.com engellendi bu yüzden yanındada bütün oyunlara engelleme geldi yani mahkeme pokeri engellemek istemişti :D

türkiye nereye gidiyor böyle... iktidara oy verenleri ALLAH'a havale ediyorum...

bence ilk önce face book engellenmeli

Bence yerinde bir karar olmuş. Profilini çiftlik resimleri ile dolduranlar var. 196 çiftlik resmini tek seferde yüklediğini gördüm.

Zaten youtube sayesinde herkes dns adreslerini değiştirmişti, çok sıkıntı olmaz yani. Olmadı proxi var. Millete internetin çakallığını öğretiyorlar.

Türkiye'de yaşamaktan utanan arkadaşa tavsiyem defolup gitmesidir. Senin gibi asalaklar bitaraflarının üzerine oturup saatlerce o salak oyunları oynayacağınıza bir işe yarasaydınız ülke bu hale gelmezdi. Esas ben senin Türk olmandan utanıyorum.

Ya bir oyun için koca site engllenir mi ya! zynga'da tonla oyun var, mağdurum. Önemli gelmeyebilir ama benim eğlnce hakkım kardeşim kim karışabilir!

DNS değiştirerek girdiği için kendini çok zeki sanan arkadaşlar var, evet "ben de" onlardan biriyim ama gün gelir DNS hilesi çalışmazsa, o vakit taşa oturduk...

poker yüzünden yasaklamışlar ya

Burası ne biçim bir ülke anlamadım. Bir sürü virüslü, porno, korsan yazılım veren siteler var. Sen onlara dokunma gel basit bir oyunu yasakla. Artık mars'a veya ay'a taşınma vakti geldi gibi. Çünkü orada böyle saçma sapan yasaklar koyan hiç kimse olmayacak. Başka ülkeler yasakları azaltırken biz yasakları çoğaltıyoruz. Eğer böyle giderse İran'dan , Malezya'dan veya Endonezya'dan daha yasakçı ve dar görüşlü bir ülke haline geleceğiz. Bizim ülkemizin bütün dünya ülkelerine örnek olması gerekirken, başka ülkeleri kendimize örnek alıyoruz. Hiç kimse kusuruma bakmasın ama bu kafayla bu ülke olduğu yerde de sayamaz aksine geri gider. Bu yapılanlar yüzünden Osmanlı Devleti'nin üstün hoşgörü, saygı ve anlayış gösteren zamanlarını özler oldum. Ülkemizde yapılması gereken daha önemli şeyler var, mesela işsizlik sorunu gibi. Bize asıl lazım olan şeylerden bir tanesi budur. Böyle saçma sapan şeylerle uğraşmanın hiç kimseye faydası yok. Bu şekilde hareket ederek ülkemizin kötü bir konuma gelmesini sağlıyoruz ve diğer ülkelerden hiç bir saygı görmüyoruz. Lafı çok uzattım idare edin artık. Daha konuşacak çok şey var ama burada söylemem pek uygun olmaz.

Ne demek ya zyng'nın sürüyle oyunu var sadece farmville kapatılmış. Bu telekomdakiler hangi akla hizmet bole bi karar aldı inanın sinirden deliye döndüm

ya çok saçma neden kapadınız ya

DNS değiştirerek girdiği için kendini çok zeki sanan arkadaşlar var, evet "ben de" onlardan biriyim ama gün gelir DNS hilesi çalışmazsa, o vakit taşa oturduk...

Buda türk telekomun elinde çünkü MEB e bağlı tüm okullarda hiçbirşey işe yaramıyordu

durduk yere engellememişler ya bir nedeni vardır

bir gün türkiyede bir sitenin yasağının kalktığınıda görecekmiyiz acaba. onu yasakla bunu yasakla neti niye aldık eve. dns yi değiştirmemiş olsam girebileceğim doğru dürüst site yok.

kardeşim çocuk pornosunu kapatın, dolandırıcılık sitelerini kapatın ama oyunlara dokunmayın!

Yazıklar Olsun Bu geri kafalı zihniyete. Ülkemizin Gerilemesi için ellerinden geleni yapan bu zihniyet.! sizleri kınıyorum...

ttnet altyapısını güçlendireceği yerde, trafik yaratan uygulamaların engellenmesi için çalışıyor. youtube, deezer, lastfm, myspace, zynga oyunları ve milyonlarca kullanıcıları. altyapısının 10 misli trafiği kullanıcılara vaat ettiğinden, normal bir kullanımı kaldıramıyor ttnet omurgası. dolayısıyla eften püften gerekçelerle mahkemeye başvurup sitelere erişimi engelletiyor.

opendns.com'a girip "use opendns" bağlantısına tıklayın. size ne yapacağınızı anlatacak. çok basit bir adımla hesap oluşturacak, sonra router yada windows dns ayarlarınızı değiştireceksiniz. eğer dinamik ip kullanıyorsanız indireceğiniz küçük bir program da ip değişimlerini siteye belli aralıklarla iletecek. böylece engellenen bütün sitelere başka hiçbir şey yapmadan gireceksiniz. hosts dosyası değişimi başka bir alternatif ancak sitelerin ipleri sürekli değiştiğinden takibi ve güncellemesi çok zor. opendns.com ile bütün engelleri kaldırabilirsiniz.

Güzel olmuş, facebook'da bağımlılık yapıyor, boşa zaman kaybı bence onuda kapatmalılar.Hemde facebook geçen sene ve önceki seneler Tv'de haberlere fotoğraf paylaşım sitesi diye çıkıyordu..Şimdi ise amacının dışına çıkmış bir site.

196.2.128.19:80 bunu kullanarak girebilirsiniz

facebok tamamen engellenmeli..yok ama myspace engellenir ama facebok engellenmez..microsoft pirim yapacak yaaaa.hiç olur mu ....nerde bu adalet...

çiftlikte domuz da varya o yüzden kapatmışlardır kesin malum dinimizde domuz beslemek yemek haram.

ilerde DNS değiştirme işlemi de işe yaramazsa tayip erdoğan bize yeni girme yöntemini öğretir inşallah :D

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı işi iyice abartı, tamam facebook gayet gereksiz bir site,farmville de bağımlılık yapan bir oyun,bu oyunu resmi dairelerde engellese herkes tarafından normal görülebilir ama evinden bu oyuna bağlanmak isteyen insanın suçu ne ? Diğer ülkelerden iki üç kat yavaş internet hızına iki üç kat fazla para ödüyoruz.Birde üzerine şuraya girebilirsin,oraya giremezsin diye zorunlu olarak yönlendiriliyoruz.Hadi madem engelleyecek komple facebook u engellensinde,engelleme bir işe yarasın.Ayrıca FarmVille dışında YooVille vb. bir çok oyun var.Bunu engelleseler millet ona yönelir diğerini engelleseler başka birine yönelir.

yazık oldu bence yazıklar olsun bu oyunu engelleyene.

go telekom goooo!Artık moda oldu banlamak öyleki dergide ayın sitesi seçilse siteniz çok fazla kişi uğramaz ama bi ban yesen mutlaka trafik artar.İnş benim siteleride banlarlar gerçi içerik temiz ama olsun modaya ayak uydurmak lazım :P

çok popüler olan siteleri hemen engelliyorlar

Bıktık bu gerizekalı zihniyetten. Yakında google falan da erişime kapatılır.

opendns ile açılıo

çok popüler olan siteleri hemen engelliyorlar

Evet çünkü yurtdışı trafiği artıyor

Bir kullanıcının çiftliğinde marihuana bitkisi yetiştirdiğini saptamışlar o yüzden yasaklandı oyun. İyi olmuş bence...

online oyunların hepsi yasaklansın

knight i yasaklasınlar

açılmış galiba

DNS değiştirerek girdiği için kendini çok zeki sanan arkadaşlar var, evet "ben de" onlardan biriyim ama gün gelir DNS hilesi çalışmazsa, o vakit taşa oturduk...

Buda türk telekomun elinde çünkü MEB e bağlı tüm okullarda hiçbirşey işe yaramıyordu

--------------------
Sevgili zeki sanan arkadaşlardan birisi, telekomda staj yapmış bir insan olarak telekomun içini epey bilmekteyim, stajım boyunca telekomun güvenlik duvarını aşmak için uğraştı ve başardım rapidshare telekomda engelli mesele bunun dışında diğer tüm yasaklanan siteler falan filan , telekom zeki insanların çalıştığı bir kuruluş değil ne yazık ki 5 dakika da tüm firewall u aşıp rapidden premium üyelikle 10 mbit internet hızına ulaştım youtube u açıp kısa filmler izledim , yani anlayacağın herzaman çalışacak dns biterse host dosyası herzaman işe yarayacak haa, ha nolur adamlar ip ban yaparlar host dosyası da dns de işe yaramaz o vakit yine çözüm var proxy sunucular , anlayacağın telekom istediği kadar sansür koysun ben inadına giricem o sitelere....

çok saçma ne demek birinin özgürlüğünü kısıtlamak istemeyen oynamaz. telekom istemiyo die o site kısıtlanıo bu site kısıtlanıo girmesinler o zmn kişiye kalmş...

ben hiç oynamadım ama bir sitenn kapatılması kadar geri kafalılık olamaz....

Hadi youtube ve myspace yi anladık (!) allah ın farmwille sinden ne istedin tib?

ben bu oyuna gıcığım (pc başında çiftlikmi olur, tarlaya götürsem iki çapa vurmazsınız allahsızlar :) ) ama yasaklanmasına hele böyle doğru düzgün gerekçe bile açıklanmadan yasaklanmasına karşıyım. devletimizin işi gücü bırakıp nette hangi sitelere giremeyeceğimize karar veren bir kurum oluşturması çok sinir bozucu.

FlashOyunların Ne Zararı Var Size Bro çini Geçtik:D

Bence bu yasaklama işlerinin içinde başka işler var, yurtdışı bağlantılarında hatırı sayılır düzeye ulaşan her site bir şekilde yasaklanıyor. Youtube yasaklanmasaydı yurtdışı internet çıkışımız bunu kaldırmayacaktı. çıkışların kapasitesini arttırmak yerine trafiği düşürme yolunu seçiyorlarmış gibi geliyor bana. Bu olayda TT nin parmağı olabilir

ben açık sözlüyüm burda yazacaklarım yüzünden ergenekondan içeri atarlar.Neyse şu an itibariyle open dns ile girilebiliyor.

"Bir kullanıcının çiftliğinde marihuana bitkisi yetiştirdiğini saptamışlar o yüzden yasaklandı oyun. İyi olmuş bence..."
-------------
ortada başka açıklama yoksa en geçerli neden budur.

"go telekom goooo!Artık moda oldu banlamak öyleki dergide ayın sitesi seçilse siteniz çok fazla kişi uğramaz ama bi ban yesen mutlaka trafik artar.İnş benim siteleride banlarlar gerçi içerik temiz ama olsun modaya ayak uydurmak lazım :P"

yakında bütün internet alemine opendns ile akacağız.

kardesim ister maruhana diker ister karaktere bong icirtir türk telekoma ne parasını verioz sonucta bu kısıtlama nie. ben zaten open dns kullanıcısıyım umrumda değil ttnet kısıtlaması o ancak kendini kısıtlar beni değil

yakında bizide engeller ttnet evde pcye kelepçeli yaşarız ergenokondanda yargılanırız:D

yok artık yaa huuuu!!!!!!!! bu kadar olur beee. ne alaka farmville in yasaklanması? ney işlerine gelmemiş acaba da yasaklamışlar. ya gerçekten yorum yapmak için kelime bulamıyorum artık bu yasaklamalar konusunda. artık temennim şu, evde internete girince gezilecek sitemiz olur inşallah. bu gidişle zor gibi ama hadi hayırlısı...

sitelerin hala telekom tarafından yasaklandığını düşünen ve bunu yazan var ya, asıl size ne demeli bilmiyorum.

ayrıca sitenin neden kapandığı açıklandı ama siz bir oyuncunun marihuana yetiştirdiği için yasaklandığına inanın. inanın da sözlük yazarlarına konu malzemesi olun!

benim için hiçbiri engelli değil. Yasakçı zihniyete inat open dnsye devam

Resimdekinin tipiyle benimkinin tipi aynı :D

Türk olarak doğmaktan gurur duyanlar ve ölene dek Türk olarak yaşayanlar bu yasakçı zihniyet yüzünden bu ülkede utanç duyuyorlar

Sen de yorum yaz