Mobil dünya kongresinden izlenimler

CHIP Online yayın yönetmeni Cenk Tarhan, Galaxy S5 ve fazlasına sahne olan MWC 2014'ü değerlendirdi!

Artık akıllı cihazların "söz hakkı" var!

Artık akıllı cihazların "söz hakkı" var!

İşte şimdi geldik önümüzdeki yıl ve yıllarda herkesin iştahla baktığı ve gerçek innovasyonun olacağını söylediği konuya. Mobil teknolojilerin insan hayatındaki yeri gün geçtikçe artıyor. Sadece telefonlar ve saatlerin akıllı olması yetmez, diğer cihazlarımızın da embesil gibi bir köşede durmalarını istemiyoruz. Onlar da akıllı olmalı, onların da evde söz hakkı olmalı.

 Söz hakkın derken, bunu espri olsun diye yazmadım ha! Beni Mobil Dünya Kongresine davet eden Qualcomm bu konuya çok önem veriyor ve bu alanda birçok atılım yapmış durumda. Qualcomm'u kısa ve kabaca çok cep telefonları için işlemci üreten, LTE ve yüksek hızda mobil iletişimin bayraktarı ve 3G teknolojilerinde sahip oldukları patentler sayesinde her satılan mobil cihaz sayesinde kasaya bir miktar para atan ve bu paraları teknolojik ilerlemeler için Ar-Ge'ye gömen bir şirket olarak anlatabilirim. Elbette bundan çok daha fazlası, ama bu kaba bir özet işte.

 Qualcomm tarafından geliştirilen Alljoyn teknolojisi bu fuarda beni etkileyen en önemli gelişmelerden biriydi. Daha önce de belirttiğim gibi, bu teknoloji sayesinde cihazların söz hakkı oluyor ve her biri merkezi bir yönetim birimiyle konuşmak, ondan emir ve komut almak yerine kendi yetkileri çerçevesinde diğer cihazlara kendilerini anlatabiliyor ve birçok işi otomatik olarak yapabiliyorlar. Bu teknolojinin en büyük özelliği tek bir firmanın tekelinde olmaması. Qualcomm tarafından geliştirilen ama ücretsiz SDK'lar ile üretici firmalara satılan bu teknolojiyi kullanan her türlü ürün geliştirilebiliyor. Fuarda demo alanında gördüğüm akıllı elektrik lambaları, akıllı prizler, akıllı buzdolapları, fırınlar, klimalar, televizyonlar, hoparlörler ve kilitler bana geleceğin "akıllı evi" konusunda birçok fikir verdi ve ufkumu açtı diyebilirim. Kısaca özetlemek gerekirse, eve gelip telefonu kilide tutup açtığınızda kilit "ben açıldım millet, anladığım kadarıyla patron eve geldi!" diyor bütün cihazlara... Bunu duyan lambalar yanıyorlar, televizyon "hoş geldin" diyor, açılıp ekranda hava durumu, son haberler, belki bırakılmış notları görüntülüyor, klima hop çalışmaya başlıyor, liste böyle uzayıp gidiyor. Uygulanması son derece kolay, yönetimi de esnek olan bu teknoloji hakkında önümüzde, uzun ve kısa vadede birçok haber duyacağımızı şimdiden söylemek 

Meraklısı bu teknolojinin ayrıntılarını buraya tıklayarak öğrenebilir. Qualcomm'un bu konudaki en yetkili kişisiyle ayrıntılı bir röportaj gerçekleştirdik zira. Bu akıllı cihazlar sadece kendi başlarına buyruk hareket etmiyorlar elbette, yani ortada Skynet gibi bir tehlike yok. Cep telefonu, tablet veya benzeri cihazlardan her birini farklı bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Bunun için tek bir uygulama yeterli oluyor, çünkü Alljoyn cihazlar kendi özelliklerini bu yönetim birimine kendileri tanıtıyorlar, ayar seçeneklerini kendileri yolluyorlar. Dedik ya, artık "hepsinin söz hakkı var!"

Akıllı cihazlar derken akıllı arabalar konusunda da iki kelime edelim. Fuarda birçok akıllı araba gördüm, her biri kendine göre süper seçeneklere sahipti. Ben yine Qualcomm standında gördüğüm ve Qualcomm – Mercedes işbirliği ile üretilen prototip araçtan söz edeceğim. Aracın tüm özelliklerini cep telefonu ile kontrol etmekle kalmıyor, aynı zamanda navigasyonda yeni seçeneklere sahip oluyor, kilometre saati vs. dahil tüm ön paneli bir akıllı dokunmatik ekran olarak kullanabiliyorsunuz. Ama en önemlisi aracın diyagnostik bilgilerinin sürekli alınıyor olması. Bu sayede servis örneğin frenler aşınmaya başlamışsa veya buna benzer bir problemin otaya çıkma emarelerini gördüğü anda sizi servise çağırabiliyor, ileride problem çıkartmaya aday birçok şey bu sayede önceden çözülmüş oluyor. Nokia'nın Here Maps uygulaması ile çalışan navigasyon sisteminin gideceğiniz yeri sadece haritada değil görsel olarak fotoğraflarıyla üç boyutlu göstermesi de çok pratik bir seçenek.  

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ya arkadaş sen gitme ya sen ne kadar yapmacık. ne kadar neyse...

@02 Mar 2014 02:00 Hayır gayet iyi.

@02 Mar 2014 02:00 barzo musun?....

Fuarın en çok ilgi çekeni xperia z2 oldu,

Bu mercedesin direksiyonu bile karizma ya..... Keşke mercedesim olsa :( ama bu model :D

Kısaca android fanısın. Nokia nın neden android telefon çıkardığını yazmayacak kadar wp,düşmanısın ben yazıyım o zaman. Nokia android telefonları asha serisi yerine çıkarıyor ona ek olarak ucuz seviye kasmayan android yapıyor meego gibi farklı bir tasarım Linux devamı gelecek bir meego ama bu ancak en pahalı telefonu 500 ü geçmeyecek sosyal ağlarda uzun süre gezmek isteyenlerin alacağı telefon olacak bu. Zaten bilinçli tüketiciler çoğu lumia ya yöneliyor çünkü biliyorlar o stabiliteyi ve market artık bayağı dolu eskisi gibi değil android i pek aratmıyor hemen hemen gerekli olan her şey var şuan telefonum da 50 den fazla yüklü uygulama var android e kur bakalım uygulama telefon menü geçişi bile yapamayacak hale gelir

@02 Mar 2014 14:38 Telefonumda şu an 50'den fazla uygulama yüklü ve AnTuTu testinde 19000 gibi bir skor alıyorum buna rağmen. Biraz Araştırırsan yeni formatlanmış ve çok az uygulama yüklü bir Samsung Galaxy S3'te bu skorun hayal olduğunu görebilirsin. Sonuç itibari ile, Androidli bir telefonun kasmasına sebep olan Android değil, telefon üreticisinin önden yüklediği uygulamalardır. O sebeple CM11 kullanıyorum hiçbir Samsung uygulaması olmadan, kasılmasız şekilde.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir