Bir yıldızın doğum anı görüntülendi!

Gökbilimciler, uzaydaki bir yıldızın en erken oluşum evresini gözlemleyebildiler...

  • Gökay Özbudak
Yıldız oluşumu...
Gökbilimcilerin gördükleri büyüleyici... Büyük görsel için tıklayın

Bilimadamları, şimdiye kadar görülen en genç yıldızı fotoğraflamayı başardılar. Astropyhsical Journal'ın haberine göre; daha tam yıldız halini almamış oluşum, bir yıldız olma seviyesinin çok çok başlarında ve daha yeni yeni çevredeki gazlardan ve tozlardan maddeleri içine çekiyor.

Olayın yakalanması Hawaii'deki Submillimeter Array ve Spitzer Uzay Teleskobu sayesinde gerçekleşti. L1448-IRS2E olarak adlandıralan oluşum, Samanyolu Galaksi'sinin Perseus yıldızları bölgesinde ve bizden 800 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Araştırma ekibinin söylediğine göre yıldız prestellar ve protostar evrelerinin arasında. Prestellar evrede, öncelikle belli bir bölgedeki gaz bulutu kümelenmeye başlar. Protostarda ise kümedeki çekim sayesinde etraftan gelen maddeler sıklaşmaya başlar.

Gökbilimcilerinin aradığı en büyük soru ise yıldızların kütlelerinin çoğunu hangi evrede kazandıkları. Bu araştırmanın sonucunda bununla ilgili ipuçları da bulmayı hedefliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

800 ışık yılı fazla değil ama :) belki o yıldız son ışık yıllarını yaşıyordur:P

infoman yazmış:
800 ışık yılı fazla değil ama :) belki o yıldız son ışık yıllarını yaşıyordur:P

Hic canim ne ki alti ustu 7568,58437806464 km, 1 depo benzinlik yol sunun surasi.

Bazen yorumcularin yorum yazarken ayik durumda olup olmadiklarini merak ediyorum gercekten.

800 ışık yılı fazla değil ama :) belki o yıldız son ışık yıllarını yaşıyordur:P
Dün 23:06
-------------------
Nasıl fazla değil, ışık hızında giden bir gemi yapsan bile oraya gitmek 800 yıl alıyor, hiç bir insanın ömrü yetmez, ancak o gemiye bi kaç farklı sülale koyacaksın bunların çocukları birbirleriyle kaynaşacak :) 7/8 nesil sonra oraya yeni doğanlar ulaşır.

insani boyutlarda tabii ki uzak, daha marsa gidemedik.. Ama etrafımızdaki diğer oluşumların uzaklıkları göz önünde alındığında çok çok uzak değil..

infoman yazmış:
800 ışık yılı fazla değil ama :) belki o yıldız son ışık yıllarını yaşıyordur:P
---------------------------------------------------------------------------------

bu yorumun üzerine yazılanlara bakıyorumda her şeyi ciddiye alır bi haliniz var. adam espiri yapmış (bi yerde yazdıklarıda doğru) sizde ciddiye alıp ters/alaycı cevaplar veriyorsunuz.

Çocuklar biraz dersinize çalışsaydınız bilirdiniz bişeyler cahil cahil konuşmazdınız:) samanyolu galaksisi 100.000 ışıkyılı genişliğinde. Daha bilmem kaç milyar BİLİNEN galaksi var:)

"Bazen yorumcularin yorum yazarken ayik durumda olup olmadiklarini merak ediyorum gercekten" demişsin ya hani sarhoşlar ben sarhoş değilim der ya se - nin - ki - de o hesap olmuş:)))))))
alın videoya bakın görün:)

www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U

genç nesili dolduracaksın gemiye, keçi boynuzu pekmezi (harnup) ve bal - tereyağ - muz - vs... dolduracaksın gemiye... hem üreyecekler, hem gidecekler... 800 sene sonra 14 kuşak sonrası oradalar...

birde bunun geri dönüşü var... 14 kuşakta geri döner... ettimi 28 kuşak... artık ergenekon destanı gibi anlatılır, kuşaktan kuşağa...
büyük, büyük, büyük, büyük,büyük... dedesini gönderip, son kulak torunundan al haberi...

saygılar...

KupaValesi yazmış:bu yorumun üzerine yazılanlara bakıyorumda her şeyi ciddiye alır bi haliniz var. adam espiri yapmış (bi yerde yazdıklarıda doğru) sizde ciddiye alıp ters/alaycı cevaplar veriyorsunuz.
------------------
Benim cevabıma dikkat edersen bende esprili bir şekilde cevap verdim, burada uzayın ne kadar büyük olduğunu tartışmıyoruz, yaw 800 yıl ışık yılı demi nolacak canım, sanki her gün gidip geldiğimiz yer de 800 ışık yılına az denmiş, birde bunu ışık yılı değil de normal yıl olarak hesaplayın bakalım kaç yıl yapıyor, konu uzay ne kadsar büyüktür, bu mesafenin yanında 800 ışık yılı nedir değil.

Adam esprili bi şekilde yorum yapmış bende esprili bi şekilde cevap verince hata neden bende oluyor, bence siz fazla ciddiye aldınız, o nedenle uzay aslında bu kadar büyük dğye bir de video koyuyorsunuz, ben bilim teknik dergileri ile büyüdüm yaşım 33, uzayın büyüklüğünden haberim var yani kasmayın o kadar.

Sen de yorum yaz