Blink, Chrome 28 ile beraber gelecek!

Google'ın yeni web tarayıcı motoru Blink, bizi hangi Chrome'da, ne zaman karşılayacak?

Blink, Chrome 28 ile beraber gelecek!

Chrome 27'nin beta sürümü henüz kullanıma sunuldu. Google'ın web motoru değişikliği ise Chrome 28 ile beraber bizlere yansıyacak. Hatırlayacağınız üzere Google, geçtiğimiz günlerde WebKit'ten Blink rendering motoruna geçeceğini açıklamıştı.

Google'ın WebKit'ten ayırarak geliştirdiği Blink, şirketten mühendis Adam Barth tarafından şu sözlerle açıklanıyor: "Birden çok web tarayıcısı gibi birden fazla rendering motoruna sahip olmak, yeniliğe yol açacak ve zaman içinde tüm açık web ekosisteminin sağlığı açısından olumlu etkide bulunacaktır." Barth, kısa dönemde Blink'e geçişin web geliştiricileri için büyük bir iş yükü getirmeyeceğini, ilk çalışmaların büyük oranda yapısal geliştirmelere ve kod tabanının basitleştirilmesine dayanacağını söylüyor.

WebKit şu an Apple'ın Safari web tarayıcsında ve Chrome'da kullanılıyor. Motor, şu an yüzde 40'lık bir pazar payına sahip olsa da Google'ın Blink'e geçişiyle bu yakın zamanda değişecek.

Blink'te öncelik yeni işlevler değil temizlik

Google, WebKit'i temel alarak geliştirdiği Blink'te öncelikle temizliğe önem verecek. Barth, şirketin planlarını şöyle anlatıyor:

"Örneğin, 7 yapı sistemini ve 7.000'in üzerinde dosyayı sileceğimizi düşünüyoruz. Bu dosyalar, 4.5 milyondan fazla kod satırından oluşuyor."

Blink, tüm platformlardaki Chrome'un yerini alacak, bir istisna dışında: iOS'daki Chrome, Apple'ın kısıtlamaları nedeniyle WebKit'i kullanmaya devam edecek. Bu arada kendi rendering motorunu bırakarak WebKit'e geçtiğini açıklayan Opera da geçtiğimiz günlerde Google'ın yolundan gideceğini ve Blink'i benimseyeceğini duyurmuştu.

Google mühendisleri, şu anki Canary sürümlerinde Blink'in kullanıldığını iddia ediyor. Bununla birlikte chrome:version sayfasını açtığınızda hala "WebKit"in kullanıldığını görüyorsunuz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

evet şu anki canary sürümünde blink kullanılıyor ve hız farkı anlaşılıyor blink motoru yeni ama gayet sade bir motor

Ya haber ya resim eski. Çünkü şu an canary'i boş verin dev sürümü 28 de. Resimdeki zaten 26 sürümüne ait orada geçilmemiş olması zaten normal. Haber hatalı kısacası.

@09 Nis 2013 17:01 Adam doğru söylemiş herkes eksi vermiş. Neden sorunuza mı gitti doğru konuşması?

ziyaretçi 17.01 an itibariyle son sürüm resimdeki zaten :)

burada gösterilen normal chrome sürümü ama canary diye adlandırılan beta olan 28.sürüm çıktı ve blink motoru zaten kullanılmaya başlandı. Yani haberde bir yanlışlık var google mühendislerinin iddia ettiği gibi dünden itibaren canary sürümlerinde blink motoru kullanılmaya başlandı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir