Bu cihazın enerji tüketimine dikkat!

Sıkça kullandığımız bu küçük cihazların bir buzdolabından çok güç tükettiğini biliyor muydunuz?

  • Gökay Özbudak

Televizyonlardaki dizilerin çoğalması ve bazılarının birbirleriyle aynı saatte yayınlanmasıyla beraber, dizilerinden vazgeçemeyen kullanıcılar çözümü dijital kaydedicilerde bulunuyor. DVR, yani dijital kaydedicilerin kullanımının artmasında New York Times'ın haberine göre kullanıcıların göz ardı etmemesi gereken bir nokta bulunuyor; DVR'ların kullandıkları enerji.

HD DVR ve HD TV setinin toplamı bir yılda buzdolabınızdan daha fazla enerji tüketiyor. Kullanıcıların evde bulunmadıkları zaman da dizilerin kaydedildiğini belirten New York Times, bu nedenle iki cihazın da sürekli açık kalması gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca gecenin bir yarısı yapılan yazılım güncellemeleri de cihazların açık kalmasına neden oluyor.

HD DVR'lar ülkemizde henüz o kadar yaygınlamamış olsa da, enerji tüketimleri ilerki zamanlar için gözden kaçırılmaması gereken bir nokta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

televizyon mu kaldı ya internetten istediğin zaman izle

Film dediğin en zevkli sinemada, daha sonra evinde Full HD TV de yüksek çözünürlüklü olarak izlenir buna bir de Home Theathre System eklersin 5+1 ya da 7++1 ses sistemi ile en keyifli filmler izlenir.

Öteki türlü internetten 360p kalitesinde film izlerim diyorsan, ya da çakma HD filmleri o senin göz zevkin.

"televizyon mu kaldı ya internetten istediğin zaman izle"

TV hiçbir zaman ölmeyecek bir platformdur. Hatta radyo bile. Bunlar insanlık tarihinin en önemli buluşlarından ikisi. Internete yenileceklerini sanmıyorum.

Dijital kaydediciye hiçbir zaman gerek duymadım. Seyredemediğim bir diziyi internetten izleyebiliyorum. sürekli açık kaldıklarından bu kadar elektrik harcamaları gayet mantıklı

" Home Theathre System eklersin 5+1 ya da 7++1 ses sistemi ile en keyifli filmler izlenir."
Türkiyede 5+1 ses sistemini destekleyen yabancı film bir elin parmağını geçermi ? 7+1? Onu alıpta her hoparlörden aynı sesi duymak kadar saçma birşey yok...Fuzuli bir zevktir...Görüntü sadece En İyisi 2+1 dir...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost