Call of Duty şimdi de mahkemeye düştü!

Call of Duty, yakaladığı büyük başarıdan çok bu olayla konuşuluyor: Eski dostlar nasıl düşman oldu?

  • Ümit Öncel
Activition, Call of Duty yüzünden mahkemelik!
Call of Duty, Activision'a 3 milyar dolar kazandırdı!

Oyun dünyası bu şok haberle çalkalanıyor! Oyun devi Activison'ın Infinity Ward stüdyosunu kuran ve popüler FPS Call of Duty'yi yaratan Jason West ve Vince Zampella, firmaya dava açtılar. Yakın zamanda Activision'daki görevlerine son verilen ikili, firmanın bu işten çıkarmayı doğru olmayan gerekçelere dayandırdığını ve asıl amaçlarının çok farklı olduğunu iddia ediyorlar.

West ve Zampella'ya göre Activison'ın asıl niyeti, büyük emek verdikleri Call of Duty'den doğan alacaklarını ödemek istememesi. Normal şartlarda eğer ikili görevlerine devam ediyor olsalardı, 31 Mart'ta görev aldıkları oyunların gelirlerinden yüklü bir pay elde edeceklerdi. Fakat ödeme tarihi yaklaşırken itaatsizlik suçlaması ile işten çıkartılmalarına karşı haklarını mahkemede aramaya karar verdiler.

Call of Duty'nin hakları kimde kalacak?

İkili Acvtision'dan kendilerine yol açtığı zararlar nedeniyle 36 milyon dolar, Modern Warfare serisinin tüm hakları ve Call of Duty'nin devam oyunlarını yapma haklarını vermesini istiyor. Call of Duty, Activision'ın en çok kazandıran oyunlarından biri olarak dikakt çekiyor. Firmanın 2009 yılı açıklamasına göre CoD'nin ürettiği gelir tam 3 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Activison'dan konuyla ilgili yorum yapan Maryanne Lataif ise bu gelişmeyi "önemsiz" olarak nitelendirdi ve CoD serisine yeni oyunlar geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Cod serisinde büyük emeği olan bu iki kişinin işine eğer bu nedenle son verildiyse sempati duyduğum activision gözümden hayli hayli düştü

umarım yeni cod un kalitesi düşmez

Muaahhhh noldu bunlara şimdi cod serisi daha kotuye gidecek şimdi modern warfare 2 den sonra gelecek oyun foss olur

saçmalığa bak, kendi yapımları olan bir oyunu niçin birileri ile paylaşma gereği duysun hadi biri yaptı ikiside mi? activiso iyice pisleşmiş, açtıkları çukara düşecekler büyük ihtimal, CoD serisinide Modern Warfare seriside bu adamlar çıkarttı, parayıda alsınlar, oyun haklarınıda alsınlar, daha güzel yapımlarla buluşalım. :)

ee şimdi adamları çıkarttılar bakalım bundan sonraki call of serisi nasıl olacak o adamlara borçlular bu oyunun başarısını bakalım activision ya hayar kırıklıgı yaratacak yada çok kazanacak..

Eğer doğruyse çok büyük ayıp edilmiş

Bence haklılar ve haklarını alırlar.

Kaç tane oyun yediler bu şekilde ya yeter artık

Call of Duty Infinity Ward`ın hakkı Activision önemsiz diyerek bela arıyor herhalde...

Dogruysa cod u piyasadan toplatmaya kadar gider bu is. Activision simardi mw1 den sonra...

gerçekten bu tür olaylar yüzünden cok oyun yediler ama call of duty"i toplamazlar...

Sen de yorum yaz