Çarpıcı analiz: İnternetin karanlık yüzü...

Çarpıcı bir analiz: İnterneti çok seviyoruz... Peki ama o bizi her zaman bu kadar çok seviyor mu?

Çarpıcı analiz: İnternetin karanlık yüzü...
İnternet, yeri geldiğinde bomba yapımına bile aracılık edebiliyor.

Günümüzde, gerçek hayatta gerçekleştirilen birçok aktivite artık internet aracılığıyla da gerçekleştirilebiliyor. Bankacılıktan alışverişe, gazete sayfalarından eğitime kadar çok geniş bir yelpazede insanoğlunun hizmetinde olan internetin yakın gelecekte daha da önemli bir platform olacağına hiç kuşku yok.

Ancak internetin nimetleri ne kadar fazla olursa olsun, madalyonun diğer yüzünün de göz ardı edilmemesi gerekiyor. Örneğin internetin birilerini öldürmek için kullanılan bir mecra olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Ya da bir hastanenin bilgi işlemini çökerten bir hacker'ın söz konusu hastaneye ve dolayısıyla hastalara ne gibi zararlar verebildiği hiç aklınızdan geçti mi?

Örneğin internette yer alan bazı ebook'ların (elektronik kitap) ve bazı sitelerin bomba yapımını anlattığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir haberde ise, yaşlı bir insanın, tamamen internette bulduğu planların yardımıyla kendi intihar robotunu geliştirdiğinden bahsetmiştik.

Şimdi isterseniz galerimizdeki yaşanmış olaylardan yola çıkarak internetin kötü yönde kullanıldığında insanoğlunun hayatını nasıl cehenneme çevirdiğine şahit olalım.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Chip online olarak, youtube falan sansürleyen, türban takmadığı için deprem olduğunu sanan, kaderle kısmetle yaşayan insanların ülkesinde internetin karanlık yüzü diye haber yaparsan bunu insanlar yanlış anlar.

Çünkü internetin karanlık yüzü olmaz, internet birden çok bilgisayarın birden çok hub ile kablolu ve kablosuz olarak adreslenerek birbirine bağlanması ve iletişim kurmasıdır. Kurulan bu iletişimde kodlar web tarayıcımıza gelince yorumlanır ve web sayfaları görünür.

Şimdi biri bomba yapacaksa yapar, internet olsada olmasada yapar,
biri banka soyacaksa internetsizde soyar, internet yokken banka hiçmi soyulmadı. İnternette alışveriş yapanın kredi kartı çalındıda sokakta yürüyen bayanın çantası çalınmadımı sanki.

Bir şeyin karanlık yüzü olacaksa oda insanın karanlık yüzüdür, başka bir şey değildir.

CHIP Online notu:
İlginiz için teşekkür ederiz. Söyledikleriniz büyük oranda doğru, ancak biz de zaten "internet olmasaydı her şey toz pembe olurdu" demiyoruz. Sadece internetin bazı durumlarda suç işlemek isteyenler için yardımcı rol oynayabildiğinden bahsetmek istedik. Daha doğrusu, sizin de dediğiniz gibi, "insanın karanlık yüzü"ne internetin de zaman zaman bir şeyler kattığını göstermek istedik.

Tabii ki bu durumu engellemenin bir yolu yok, sadece olan bitenle ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz makalemizde. Kimseye "aman internete girmeyin" gibi bir öneri yapmak da değil niyetimiz...

ben bu haberi okuduktan sonra düşündümki.. bir problem var . chıpdergisini yıllardır almaktayım ..5 senedir... ne demek şimdi internetin zararları mış . sana yakıştıramadım chıp on line.. sanki internet yasallaşmadan önce bomba yapan yoktu .. yapmak isteyen herzaman herşeyi yapar .. ben gerççektten üzüldüm size yakıştıramadım.. çünkü online sayesinde birçok server la istediğimiz gibi dolaşabiliyoruz ..ha tabiki art niyetli kişiler olabilir onlara bişi diyemem.. ama kafasına bi şeyi koyan herşeyi yapar ... teşekkürler chıp bu hatayı düzeltin lütfen......bu haberi değiştirinn lütfen...ne demek şimdi internete girmeyelim mii .. ilginizden dolayı teşekkür ederim

CHIP Online notu:
Lütfen ilk yoruma eklediğimiz açıklamayı okuyun, orada makalenin amacını anlatmaya çalıştık zaten...

Teknoloji güçtür ve insanlar onu iyi yöndede kullanabalir kötü yöndede

chipe yakistirilmayan nedirki?
isteyen istedigi emeline elbette ulasir ama chip internetin kötü emelli insanlarin emellerine ulasmalarinda internetin kolaylik sagladigi
belirtmis anlayana...

bu haberle ilişkili olarak: abd interneti de kullanarak teröristlerin yapabileceklerini dert ediyor biliyoruz. çözümü basit aslında ülkeleri işgal etmeyi, hükümetleri devirtmeyi, halkları sömürmeyi bıraksın. bakalım kimse internetten bomba şeması arıyor mu o zaman.

Bir gazetede gördüğüm başbakanımızın söylediği sözü aktarmak istiyorum:

Her türlü ürünün dürüst kullanıldığında insanlığa yararlı olduğunu belirten Erdoğan, şöyle dedi: "Örneğin, bıçak. Bıçak katilin elinde olduğu zaman insanı öldürür. Bıçak, doktorun elinde neşter olduğu zaman insan hayatını kurtarır. Ben, internet ve bilgisayarı böyle görüyorum. Dürüst, samimi insanların elinde olduğu zaman insanlığın aydınlık yarınlarını, küresel barışı kuracaktır. Ama samimi ve dürüst olmayanların elinde küresel teröre hizmet edecektir."

Gerçek hayatta insan nasıl yaşıyorsa interneti de öyle kullanır. İnternetin iyi ya da kötü oluşu kullanana bağlı bence...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir