Cepte gizli zam bilmecesi!

Kontörden TL'ye geçişte "çaktırmadan" zam mı yapıldı? İşte Türk cep kullanıcılarının başına gelenler

  • Ali Güngör
Kontörden TL'ye geçişte gizli zam
İşler iyice karıştı

1 Nisan'da gerçekleşen kontörden TL'ye geçiş esnasında fiyatların da eskisi gibi olmadığı dikkak çekiyor.

Parça kontör almaya gerek kalmadan Türk Lirası ile istenen miktarda yükleme yapılması beklenirken, piyasada işler böyle yürümüyor. 20 Liralık konuşma kartları 21 liradan satılıyor. Ayrıca kontörde 20 kuruşa yapılan görüşmeler 25 ila 30 kuruşa çıkıyor ki bu yüzde 25 ila yüzde 50 zam demek.

Ayrıca kontörlerin yüzde 33 eksiltilerek kuruşa çevrilmesi de büyük infial uyandırdı. Türkiye'de 65 milyon cep telefonu kullanıcısının 46 milyonu kontörlü cep telefonu hattı kullanıyordu.

Bu konuda özellikle tüketici hakları kuruluşlarına sayısız şikayet gidiyor. 10 saniyelik görüşme için 60 saniye ödendiği gibi iddialar Tüketici Birliği'nin yaptığı açıklamalar içerisinde dikkat çekiyor.

CHIP Online tarifelere baktı ve durumu sizler için araştırdı, işte sonuçlar...

Turkcell'de durum ne?

İlk ay kampanya ama sonra...

Turkcell'e bakacak olursak 1 kontör yani 20 kuruş karşılığı yapılan BirFiyat tarifesinin yeni halinde fiyatın 35 la 45 kuruş olduğu görülüyor.

50 TL'lik paket görüşme 35 kuruş, 30TL'lik paket 45 kuruş, 10 dakikası 40 kuruş olan SüperPaket ise 50 kuruş oluyor.

BizBize tarifesi kullananlar 2 dakika için 65 kuruş ödüyor, bu da 25 kuruş zam demek.

Örneğin "TL Yükle, TL Kazan" kampanyası ile birlikte, 1 Nisan tarihinden itibaren 30 TL karşılığında Avantaj Kart yükleyenler 30 TL, 50 TL karşılığında Süper Kart yükleyenler 50 TL kazanacak. Üstelik hediye TL'leri tam 1 ay boyunca Turkcell'liler ile konuşurken kullanabilecekler. " kampanyası çekici görünse de 1 kereye mahsuh. Yani kullanıcılar ilk başta zammı farketmeyecek ama uzun vadede olan olacak.

Vodafone ne yaptı?

İlk ay kampanya ama yine yüzde 50 zam

Vodafone yeni tarifelerini açıkladı ancak onda da Turkcell'de olduğu gibi zam var.

CEP1 tarifesinde bütün operatörleri 3 dakikası 1 kontöre yani 20 kuruşa arayan Vodafone aboneleri artık 30 kuruşa konuşuyor. Bu da yüzde 50 zam demek oluyor.

Cep öğrenci tarifesinde 5 dakikası 20 kuruş iken artık 30 kuruş, yine yüzde 50 zam demek oluyor.

Vodafone da Turkcell gibi ilk ay kampanya yapıyor ama uzun vadede olan oluyor: "Kayıt veya benzeri işlemlerle uğraşmayı gerektirmeyen kampanya dâhilinde tek seferde hatlarına 20 veya üzeri TL yükleme yapan aboneler, yükledikleri miktarın yüzde 50'sini yine TL olarak anında kazanabilecekler. Kazanılan hediye Liralar her yöne aramalar için bir ay süreyle kullanılabilecek."

Avea ne yaptı?

Avea da zam yaptı

Avea standart 1 kontörü 20 kuruş yerine 25 kuruş olarak hesapladı. Yani yüzde 25 zam yaptı, Turkcell ve Vodafone'un yüzde 50'lik zammına göre daha insaflı. Yine de bu zamlar özellikle SMS'lerde birikerek tüketiciyi etkiliypr.

Örneğin Genç Avea tarifesi 100 kontöre 5 dakikası 40 kuruş, 150 kontöre 10 dakikası 40 kuruş iken artık 50 kuruş. Ancak Avea'da ve diğer tarifelerde dikkat edilecek bir nokta daha var, kontör hediyeleri de aynı tarife üzerinden TL'ye çevirildi. Yani zam var ama promosyonlar ve özel kampanyalar açısından Turkcell, Vodafone ve Avea'da zarar yok.

Avea'nın yüzde 25'lik zammı özellikle sık sık SMS atanları yakacak, 40 kuruş yerine 50 kuruş ödenecek.

"HerYöne Konuş, öde kuruş kuruş!
HepsiBir Tarifesi'yle birlikte 20TL yükleyen aboneler her yöne 2 dakikası 30 Kuruşa, 30TL ve üzeri yükleyen aboneler her yöne 3 dakikası 30 Kuruşa rahat rahat konuşuyor." gibi örneklere bakarsak yine hediye kampanyalarının zammı gizlediğini görüyoruz.

Kısacası bütün operatörler zam yaptı. Yeni kampanyaları ise buradan görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

Kısacası farkında olmadan kazıklanıyoruz. Bilinçlendirici haberinizden dolayı teşekkürler.

Hic doymuyorlar herkesi daha cok kaziklamak istiyorlar

sanki birileri bizi keriz yerine koyuyor gibime geldi.

olan yine vatandaşa oldu desenize yine girdi kazık vah bize yazık...

Bu kadarı Olur yha Bu TL işi Bize Ters Eski Köye Yeni Adet Ne gerek var

mecbur olmasam kırıcam atacam şu telefonla kartı az kaldı ama bu kadar mı fırsatçı bu kadar mı açgözlü olur koskoca şirketler bide...

İliğimizi kuruttular, para dayanmıyor şerefsizim.

Türkcell hayata sabulu bağlıyor...
Avea avcunu yalatıyor...
Vodafone ise Kazıklı Voyvoda...

hepsi Türkiye' de...

eğer bankacılık işlemleri yapmasam, hattımı hemen kapatırdım...!!!

TEŞEKKÜRLER SEVGİLİ CHIP... saygı ve sevgilerimi belirtmek isterim sizlere bu haberiniz için...

bir daha ki CHIP haberini "bu problemlere çözüm" olarak bekliyoruz...!!! cep telefonu faturalarımız ve TL konuşmalarımız nasıl ucuzlatılır...???

fatal error, RAM area can not be read...
delete Turkcell
delete Vodafone
delete Avea

saygılarımla...!!!

Her türlü zenginsiniz zaten 2 dk fazla konuşsak açlıktan mı ölceniz ?

Güya bizi düşündüler de TL'ye geçirdiler. Bide avea da durup dururken bağlantı kopmaları yok mu. güya 10 dk 40 kuruş, tak kesiyolar hattı daha ilk dakikalarda gidiyor 40 kuruş, sonra bidaha ara tekrar gitsin 40 kuruş. 1 saati 1 saniye geçe hep kesilir zaten ordada 1 saniye için gitti 40 kuruş. Nasıl bir teknolojiyse diğrelerinde hattan düşme hat kesilmesi diye bişey söz konusu değil yok öyle bişey söylesek gülerler. avea da zırt pırt kopuyor.

size bir protesto yöntemi söyliyeyim mi...???

hemde çoook etkili...!!!

kendinize, kayıtlı olduğunuz operatörlerin danışma hatlarına danışabileceğiniz, karmaşık ve uzun bir konu bulun. hatta 1 kaç konu bulun, ve konuşabildiğiniz kadar konuşun...!!! hatlarını meşgul edin...!!!

zaten dikkat ettiyseniz, erkek müşterilere bayan danışman çıkıyor özellikle...!!! tabii bayan müşterilere de erkek danışman...

900 lü arkadaş ve sohbet hatlarını aramaya gerek yok, arayın canınız sıkıldımı, yapın şööle 30 - 40 dk. görüşme, sıkıntınız geçer... zaten taş patlasa 30 kr. ...!!!

saygılarrr..rr.rrrr....r

Zaten her şeyin en pahalısı bizim vatandaşımıza layık.Cep telefonu ile görüşme fiyatlarında pahalılık sıralamasında birinci sırada olan biz ile 2.sırada olan Uganda ile aramızda 2 kattan fazla fark var. Bu fark bile yetmedi %50 zam yaptılar.Yazık bu insanlara. Haram olsun...

Öncelikle bilinmeliki birilerinin (...!) onayı olmazsa bu firmalar zam yapamazlar. Canları sağolsun 3-5 yıldan bu tarafada zam yapmadan bedeva konuşturuyorlardı. Bunların zamlı konuşturduğu parayı türk telekom konuşturmadan sabit ücret diye alıyor. Param kıymatliyse konuşmam o kadar basit. Nasılsa türk telekomdaki gibi dayatma yok. Adam " internet istiyorsan ev telefonun olmalı, ev telefonun olması içinse bana ayda hiiiiç görüşme yapmadan 20 lira vermelisin" diyor. Bunlar en azından onu demiyor. Yakına mobil modem alıp intgernetide bunlardan kullanacağım. Türk telekom kına yakısn herbir yerine.

insafsızlık. Bunlar kullanıcıların iyiliğini değil nasıl farkettirmeden milleti soyarız diye düşünüyorlar. Lanet olsun size

memleket koyun olmasaydı belki bu durumda olmicaktık
http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&q=aziz+nesin+t%C3%BCrk+halk%C4%B1+aptald%C4%B1r&meta=&aq=1&aqi=g10&aql=&oq=aziz+nesin+t%C3%BC&gs_rfai=&fp=608fa8d32f3e0803

Vodafone kullanıcısı olarak, %50 zam yapıldığını görüyorum. Eskiden cep1 tarifesi olarak ;; ayda 150 kontör (30 lira ) yüklüyordum ve her yöne 3dk =1 kontörden konuşuyordum.. 1 kontör = 20 krş idi. Başka bir deyişle 3dk = 20 krş..

Şimdiki durum ;;; 3dk = 30 krş.. Zam %50 oldu...

Tesbitler aynen doğru.

Konu'ya Tüketici Dernekleri el atmalı bence...

chip online bu bilgilendirici haberi hazırlayıp yayınladığınız için teşekkür ederim gizli zam olmasının yanında üstelik ara bağlantı ücretleride yüzde 50 düştü bunuda operatörler cebe atıyor...

3 ayda bir 5 tl yüklerim olur biter :)

telefon kullanmam bu gidişle

50milyon tüketici dünyayı yerinden oynatır.
ama örgütlenme yok.
istedikleri gibi dayıyorlar zammı.
sözde BTK adlı devlet denetleme kuruluuş bunları hizzaya sokacaktı
"milelti kontörle kandırıyor fazla ücretlendirme yapıyorsunuz" diye karar aldılar tlye geçirdiler ama görünen o ki daha beter olmuş.

O Gün 10 TL lik konuşma sürem vardı Vodafondan 1 mesaj çektim 80 kuruş gitti 9.20 kuruş kaldığını söylüyor bu nasıl iştir :S
1 mesaj 80 kuruşmu?

GSM firmalarının hepsinden nefret ediyorum. Beni Teknolojiden isyan eder hale getirdiler. Hepsini bin bir türlü saçma sapan tarife yaparak müşteri ilgisi çekmeye çalışıyor. Kardeşim kafa karıştırma senden kampanya falanda beklemiyorum ücret indir bu bizim için yeterli.

GSM firmaları kadar ahlaksız başka bir sektör varmı acaba?

Ben Türkcell kullanıyorum. 30+30 kampanyasından yararlandım. Ama zammı çok iyi hissettim. Aileden kişiler dışında telefonla konuştuğum yok. 3 günde 10 lira para düştü hattımdan. Nasıl soyulduğumuzu uzun süredir farkediyorum da bu tl ye geçtikten sonra iyice su yüzüne çıktı. Güya süper tarifedeyiz en ucuza konuşuyoruz ama 3 günde 10 lira nasıl düşüyor onu anlamadım ben. Demek çevresi geniş biri olsam 3 günde 100 lira düşecek. Ayda da 1000 lira isteyecek utanmazlar. Umarım biri dur der bu insanlara. Bağımlı yaptılar insanları inek gibi sağıyorlar. TL olayı biraz iyi oldu ama yeterli değil gene de. Her konuşma sonrası giden paraları yazması çok iyi oldu.

Arkadaşlar ben Rusya'dayım. Burada kontör olayı yok, doğrudan ruble şeklinde. Burada da türkiye'de olduğu gibi rekabet çok sıkı ama ne hikmetse Türkiye'de fiyatlar çok yüksek. Ben burada 5 kuruşa 10 dk konuşuyorum üzerine birde ücretsiz bonuslar geliyor. Başka operatörler şebeke içi ÜCRETSİZ konuşma imkanı sunuyor v.b. Bunları ayzıyorum, belki şu bizim operatörlerden bir iki kişinin gözüne çarpar, UTANIRLAR kendi milletini sömürmekten!!!

çok güzel yurdumun güzel insanları için,hiç iyi rüya gören olurmu???.meraklı

10 tl yükledim normalde 40 kontor yapıyor. ama su gibi gitti 2 günde anlamadım. birdee vodafonede 100 kontt yükleyince cep öğrenci kampanyası geçerliydi. şimdi 30 tl yüklemeden kapmanya geçerli olmuyor. 100 kont alınca 20 veriyordum. şimdi 10 lira fazla vermem gerek. bu tamamen aldatmaca gerçekten.

reklamlarında kendi istekleriyle tl ye geçtiler gibi gösteriyorlar halbuki mahkeme kararıyla yıllardır süren mahkeme sonucu geçmek zorunda bırakıldılar.
avea dakikası 40 kr.

burası türkiye birden bire nerdne çıktı bu kontordon paraya dönme işi.kim durup dururken geçer kontor den liraya.bunun bir maliyeti var ve bu maliyeti bizden çıkarcaklar mevcut harcamaları kendilerinden harcamazlar.

Satıcı her zaman haklıdır. :)

Bilgilendirmeniz için teşekkürler Chip fakat bu haberi öğrenmemiz sadece şunu değiştirecek:
"Haberi okumadan önce bilmeden kazık yiyorduk. Şimdi bilerek kazıklanacağımız için daha fazla sinirleneceğiz." (Bkz. TTnet icraatları)

İş kısaca faturalıya bağlanmaya çalışılıyor dikkat edin. Adamlar hesaplardan sıkılacak, ya nasıl olsa para ödüyorum faturalı olayım bari diyecek!

Alıştık kazıklanmaya zaten. avea insiyatifliymiş tabi canım. iki gün sonra diğer ikisinide katlar geçer.

Yanılıyorsunuz kontörden liraya geçişin hiç de sandığınız kadar maliyeti yok. Evet kesinlikle bir maliyeti var ama bu milyonlarca aboneye yansıyacak kadar değildir. Güncelleme yeni basılan kartların kontör yerine lirayla basılması (hiçbir ek maliyeti yok) ve sistemdeki bakiye bildirilerinin ve yazılımın güncellenmesinden (bu da milyonlarca abonenin olduğu bir hizmette sözü edilecek bir maliyet çıkarmaz) ibarettir.

Ortada tek bir gerçek var hepsi anlaşıp standart bir kontör görüşmeleri 20 kuruştan 30'a, iki kontör biçilen görüşmeleri 40 kuruştan 50 ye çıkardı. Bu geçişin asıl faydası olması gereken yanı 1,1 dakika görüşmeye 2 dakika ödememek olması gerekirken yine artışlar dakika başına olmakta.

Yani tüketici açısından yüzde 25-50 arasında zam gerçekleşti. Buna ek olarak bazı tarifelerde de değişiklik var. 20 TL yüklemeyle yararlanılan bazı kampanyalar 30 TL yükleme gerektiriyor. Bu değişiklikleri tüm operatörlerin birlik içinde yapması açıkça bir skandaldır ve ABD'de olsak kartelcilik davalarına kadar giderdi.

Başta btk ve bütün gsm operatörlerini bu güzel hizmeti bize sundukarı için kutluyoırum.
Bugün 5 Nisan ve görüşme ücretleri dakika başına %50'ye varan oranlarda arttı. 31 Martta nekadar huzurluyduk. Şimdi topluca kazıklanınca keyfimiz kaçtı. Böyle bir rezalette ancak Türkiye'de olurdu zaten.

Birde iyi tarafindan bakin olaya kontoru anlasmis gibi 3 firmada istedigi fiyattan satiyordu.
Bundan sonra muhtemelen 10 20 tl gibi kartlar satilacak eskiden yaptiklari gibi 100 kontur 16 17 ytl hikayelerini yapamiyacaklar simdi zam yapsalarda mecburen rekabet yüzüne 2 3 ay sonra o fiyatlarida asagi cekmek zorundada kalicaklar.

Bu yasayı çıkartan ve bunu çıkarmaktarak biz millete bakın hizmet için bunu yaptık diyip bununla övenen bu işin asıl mimarları siyasetçi yda bürokrat herkimse sorumlusu şimdi umarım burdaki yorumları ve bütün bu şikayetleri görüyordur.Bunu akıl eden akıllı beyinler bu durumu hesaplamamışmı soruyorum.Şimdi gelsinde düzeltsin o kadar bizi düşünüp bunu çıkartan akıllı insanlar...Buna benzer kazıkları zaten TTnetten yiyorduk telefon ve internet üzerinden birde GSM operatörleri başladı tam oldu.Süper soyulmaya devam.Dilerim bunun sorumluları en çok darbeyi yiyenler olur bundan...

ben bu tl ye geçiş hiç hoşuma gitmedi niye diye soracak olursanız 20 saniye arasında konuşsamda 65 kuruş 2 dakikada konuşsamda 65 kuruş nasıl işlem bu anlamadım gitti turkcell bu

Dün çağrı bırakmak istedim karşı tarafa açtı hemen kapadım bilin ne kadar kuruş gitti !!!!!

Tam Tamına 40 Kuruş!!!!

TEŞEKKÜRLER VODAFONE BU KAZIĞI UNUTMAYACAM!

"gitti kontur GELDİ ZAMLI kuruş :D" sanki yeni bir çağ açmış gibi reklam yapıp dikkati dağıttılar sonrasında da çaktırmadan zamı dayattılar..
Aslında," sen harcamazsan biz sana harcatmasını biliriz" felsefesindeler hep daha fazla kontur yükle ucuza konuş diyorlar hep daha fazlasını istiyorlar... 8 sn vodefonu aradım 40 kuruş kestiler, var mı böyle kazık başka yerde, birde saniye farkından kar edecekmişim..
Kazık yediğimizin resmidir..
"Turkcell koordinatörlüğünde bana yediğim Kazığın resmini çizebilir misin Şahan ..."

Hattımdaki mevcut hesabım bittiği anda artık yükleme yapmayacağım, bu telekominikasyondaki her şirket aynı, al birini vur ötekine. Artıkeskii kadr mecbur kalmadıkça cep telefonunu da kullanmayacağım, yanımda bulunsun hesabı :/

bi işide düzgün yapın bıktık artık

Bende geçende 5 dk sı 2 kontorden 26 dk konustum 30 diye düzeltiyim size
30 dk 5 tane beşten hesap edersek 6x2 12 kontor
1 Kontor 20 kurus
12 kontor 240 kurus yani : 2,40 TL gitmesi gerekli
Sizce gittimi
Hayır
4-TL ye yakın bakiye düştü
Haram zıkkım olsun

Benim anlamadığım bu konturu hesaplayan makineler neden konturu 10 ve katları şeklinde hesap yapıyor? Ben daha hassas bir hesap bekliyordum. Biri 14 kuruşluk konuştuğunda bu rakam aşağımı yukarı mı yuvarlanıyor? Yada her halükarda yukarı mı? Bunun açıklamasını aldığımda daha mutlu olucam.

Bu sistemle birlikte en azından uygulanan zamlar kolay anlaşılır olacak. Sanırım bu yüzden operatörler birkaç senelik zammı aynı anda yapmışlar. Herneyse teğet geçti diyelim olsun bitsin :D

millet toplansa 1 gün kullanmasın bak noluyo ama yokki işimiz gücümüz baş eğmek devam et halkım böle

İlk kurulduklarından beri kazık. Hiç değişmedi, bu ülkede hiçbir sektörü tekel durumunda bırakmayacaksın. Allah'ın emri oldu ama herkes vatandaştan yediği için kimsenin sesi çıkmıyor. Düşünebiliyor musunuz, komünikasyon sektöründe 4 firma var ama sektör yine tekel durumunda, dünyanın hiçbir yerinde böyle değildir, zannetmiyorum.

aveanın bayisindeki kız zam yapılmadı indirim yapıldı diyor bide utanmadan

Operatörün ismini yazacağım. VODAFONE, bu operatörü kullanan her arkadaş bilsin ki,
Eski Cep Öğrenci tarifeme göre eskiden 20 tlye aldığım 100 kontör ile 100 arama yapabiliyorken, bugün 20 tl ödeyip aldığım 20 tl bakiyem ile 66 arama yapabiliyorum...
Eskiden 1 kontör 20 kuruş iken, tüketiciye indirim yansıdığını söyleyen operatörümüz, bugün 1 kontöre karşılık gelen görüşme/sms 30 kuruş!
Sormak istiyorum bunun neresi indirim ??!
Adam olun yalan bari söylemeyin !
VODAFONE ilk fırsatta senden kurtuluyorum...

Sen de yorum yaz