Cepte YouTube: Yol üstünde video klip keyfi

Popüler video-portalı YouTube'u artık cep telefonu tarayıcınız üzerinden de seyredebileceksiniz...

  • Halil Mollaoğlu
Cepte YouTube: Yol üstünde video klip keyfi
Mobil YouTube: Cep telefonu tarayıcısı ile ulaşılabilir.

Şu andan itibaren kullanıcılar cep telefonundan da YouTube videolarını seyredebilecekler. http://m.youtube.com ile video portalı, tüm video klipleri hareket halindeki kullanıcılar için de sunmak istiyor.

Kullanım için tek şart ise UMTS ile hızlıca internete bağlanabilen ve RTSP akışkan veri protokolünü destekleyen bir cep telefonu. Ayrıca YouTube veri transferinin sabit fiyata tâbi olduğu bir cep telefonu tarifesi tavsiye ediyor zira veri alımı son derece yüksek. Ülkemizde ise malesef böyle bir tarife hiç bir operatörde mevcut değil.

Cep telefonu kullanıcılarına YouTube'un birçok tanıdık özelliği sunulacak. Mesela kullanıcılar videoları değerlendirebilecekler, videolar hakkında yorum yazabilecekler, internete video yükleyip arkadaşları ile paylaşabilecekler.

Aynı zamanda geliştiriciler, bazı cep telefonu modelleri için, YouTube keyfini daha da rahatlatacak Java yazılımları sunuyor. Program şimdilik İngilizce dilinde ve Sony Ericsson K800, W880 yahut Nokia E65, N95, N73, 6110 Navigator ve 6120 Classic modelleriyle uyumlu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Ben N95 8GB ile 2aydir YouTube videolarini izleyebiliyorum.

Vodafone'ın 750 kontöre sınırsız bağlantısı var da bi youtube için çok pahalı...
Turkcell'in paketleri de yetersiz...
Avea'nın internet paketleri de 2 mb 5 mb şeklinde...
Ayrıca şu an veribilen en yüksek hız EDGE'de o da yanılmıyorsam 300-400 kbps idi... 1 mbps ile bile youtube sürünürken cepten öldürür beklemek...

Tüm videoları göstermiyor malesef...

ya n95 ile izlersin ama wireless i kastediosun sanırım oysa biz yolda yürüken dioruz türkiyeye 15 yıl sonra falan gelir heralde. bizim operatörler daha sesi doğru düzgün iletemio dataları videoları hiç ısıtıp götürmeyelim tekrar gördük 3G yi

@27 Oca 2008 02:03 5 yıl sürmedi?? :) büyük lokma ye büyük laf söyleme...

iphone ile zaten seyrediliyordu

teşekkürler.k790i de de denedim kontörüm olmadığından kabul etmedi ancak heralde seyretme imkanı olabilir. seyredilirse tekrar yorum yaparım.

fısssssssssssssssssss

rtsp protoklünde bu videoları masaüstü pcde nasıl oynatabiliriz......yardımmmmmmmm

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play