Chrome bir, Firefox iki. Opera sınıfta kaldı!

Güvenli tarayıcıya giden yol güncellemelerden geçiyor. Bu durumda en güvenli tarayıcı hangisi?

  • Ümit Öncel
Safari ve Opera sınıfta kaldı
Chrome ve Firefox güncellemelerde başı çekiyor

Hiç bir yazılımın kusursuz olmadığını, konuyla biraz ilgili tüm kullanıcılar bilir. Önemli olan kusurları erken tespit edip, hızlı bir şekilde giderebilmektir. Sanal hayatın neredeyse tamamını üstlenen tarayıcılarda, bankacılık ve e-ticaret gibi işlemler nedeniyle hataların giderilmesi daha da kritik bir konu. Fakat ne yazık ki araştırmalara göre bazı tarayıcılar bu konuda sınıfta kaldılar.

Araştırmalar Safari kullanıcılarının sadece %53'ünün 3.x sürümü güncellemesini zamanında uyguladıklarını gösterdi. 3.2 sürümünden 3.2.1'e ilk üç haftada geçiş oranı ise sadece %33. Opera 9.x kullanıcılarının ise yalnızca %24'ü tarayıcılarının yayınlanan güncellemelerini düzenli olarak kuruyorlar. Opera'nın güncellemeleri haftada bir kontrol ediyor ve güncelleme yüklemelerinin uzun bir süreç olması bunda önemli rol oynuyor.

Chrome ise güncellemeleri her 5 saatte bir otomatik denetliyor olması ve arka planda sessiz bir şekilde kuruyor olması sebebiyle, Google'ın tarayıcılarının güncelleme oranını %97 gibi inanılmaz bir orana yükseltiyor. İkinci sıradaki Firefox kullanıcılarında ise güncelleme oranı %85.

Microsoft ise güvenlik gerekçeleriyle Internet Explorer güncelleme oranlarını paylaşmadığı için IE'nin güncelleme sıklığına dair raporda bilgi bulunmuyor.

Uzmanlar tarayıcıların geç güncellenmesinin, hacker'lar için büyük bir avantaj sağladığını ve saldırı için daha uzun zamanları olduğunu söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Ben Mehmet Sağlam. google chrome'i kullanmağa başladığımdan beri gittikçe ona ısındım. gerçekten çok hızlı....

ben ne kadardır ie 8 kullanıyorum güncellemelerim de açık ve bütün güncellemelerin de ne olduklarına bakıyorum ama henüz ie8 ile ilgili bir güncelleme görmedim

evet en iyisi chorome ama firefox daha iyi

Internet Explorer eğer Windows Update kapalıysa denetleyemiyor.

Firefox 3.0.10 kullanıyordum yanlışlıkla sildim dedim su 3.5 betasına bi bakayım vallahi çıldırttı beni hani hızlı açılacaktı falan bir sürü eklentilerim çalışmadı ençok indirilen adblok plus bile uyumlu değil şimdi chrome yi deniyorum

Firefox'tan başkasını tanımam...

ie güncellemiyorki raporları yayınlasın :D

ie kullanan insanların %90 mecburiyetten kullanıyor. Misal bizim iş yerinde (telekom) 100 lerce pc var hepsinde de ie üzerinden işlerimizi görüyoruz. Elimde olsa ie yi komple silerdim.

choreme yeni güncelleme çıkartmış şimdi indirdim.

Opera kullanıyorum. Çok memnunum. Sağ tık özllikleri diğerleri ile kıyas dahi kabul etmez. Sayfa yenileme ve başlangıç sayfasında ki hızlı erişim vazgeçilmezim oldu.
Tek eksiği hala flash uygulamalar. O da giderek azalmakta.

eklentilerin sürüme bağlı olması , firefox'u güncellememek için yeterli bir sebep :) mesela internet download manager adlı eklentiyi kullanmak için 3.0.6 yı kullanıyorum

FireFox kullanıyorum ve oldukça memnunum. Özelliklede rapid linklerini otomatik kontrol edip karşılarına çalışıp çalışmadığını belirten işaretler koyması inanılmaz güzel bir olay. Chrom u da denedim hoş bir tarayıcı. IE 8 de baya hızlı geldi geldi bana. Fakat opera dan hiç hazzetmedim, bir kere denedim bir daha kesinlikle kurmam.

21st senin idm'de sorun var sanırım firefox 3.0.10 kullanıyorum idm ile ilgili bir sorun yok

opera nasıl sınıfta kalıyor, son kullanıcının hatasında dolayı güzelim tarayıcı böyle değerlendirilmezki. Güncelleme yapıp yapmamak kullanıcının denetiminde, default ayarlarda hemen güncellemeyi yapsın diye yollarsa tarayıcı o zaman net sonuç alınmaz
Hala güvenlik konusunda opera firefox ile yarışır hatta çoğu zaman öne bile geçer
Operanın tek eksisi açık kaynak olmayışı onuda hallederse ne firefox kalır ne de ie

ie 6 kullanmayın chrome kullanın firefox kullanın.Yeterki ie6 kullanmayın :)

Haberde geçen :
"Microsoft ise güvenlik gerekçeleriyle Internet Explorer güncelleme oranlarını paylaşmadığı için IE'nin güncelleme sıklığına dair raporda bilgi bulunmuyor. "

Geç onu sen ;)

FF kullanıyorum ama Chreome'un hızı beni çok etkiledi, şimdi ikisini birlikte kullanıyorum. Ama Chrome'da FF'daki gibi gelişmiş bir eklenti desteği yok, o da olursa chrome'un önünü kimse tutamaz gibi.

Opera sınıfta kaldı olayı çok saçma olmuş.
Bilgisayarın arkaplanında çalışan şeyler iyi oluyor öylemi size göre, pes yani. neden benim kontrolüm dışında çalışsınki bir güncelleme.

Şuanki tarayıcılardaki birçok özelliğin babası Opera
Diğerleri tüm özelliklerini onu örnek alarak yapıyor.
Bakınız sekmeli tarayıcı, sahtekarlık koruması, ve bilimum standart olmuş tüm özellikler Opera ile tarayıcılara yayılmıştır.
3 günlük uyduruk google tarayıcısına tam puan vermek filan komik olmuş yani

Sen de yorum yaz