Chrome'da artık o tuşa basmaktan çekinmeyin!

Google, Chrome'da pek çok kişinin başına bela olan bu özelliği nihayet "öldürüyor!"

  • Cenk Atlı
Chrome'da artık o tuşa basmaktan çekinmeyin!

Chrome tarayıcı üzerinde herhangi bir web sitesi üzerinde bir form dolduruken hiç yanlışlıkla 'geri tuşu'na bastığınız oldu mu? Bu istenmeyen durum, özellikle formun büyük bir kısmını doldurduysanız tam bir karın ağrısına dönüşebiliyor. Zira tarayıcı geçmişinizdeki bir önceki sayfaya yönlendiriliyor ve forma girdiğiniz bütün bilgileri kaybediyorsunuz.

Google, bu küçük gibi görünen ama bazen büyük sorunlara yol açabilen duruma nihayet bir çözüm buldu. Geliştirilme aşamasında olan yeni bir Chrome versiyonunda, geri tuşuyla "geri" gitme özelliği kaldırılmış olacak.

Söz konusu değişiklik şimdilik yalnızca Canary sürümüyle sınırlı. Yakın bir zamanda da bütün Chrome kullanıcılarına ulaşması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Şu anda da çalışmıyor zaten. Chrome 64 bit stable Linux.

@23 Mayıs 2016 12:58 windowsta çalışıyor

onun yerine başka bir tuş koysunlar ama

Chrome Windows 10 - Sürüm 50.0.2661.102 m Sayfada forma yazılmış veri varsa "silme tuşu" ile geri gidilmiyor zaten.

Yanlış anlamadıysam yazıyı, Disqus da yazdıklarınız sekmeyi kapatıp açsan bile silinmiyor. Web siteleri, forumlar bu özelliği kullansa sıkıntı olmaz herhalde. Sizin siteniz de de aynı mantık varmış, denedim, Sadece tarayıcıya özel birşey gibi Firefox 28'de silinmiyor, Edge'de ve internet explorer de siliniyor. ) Güvenlik açısından o şekilde ise forum vb. siteler? Tuşun öldürülmesi mantıklı.

O zamana kadar "Lazarus" adlı eklentiyle idare edin o halde :)

Uzun süre önce Mozillaya Katılmıştı bu özellik Hatta Daha iyisi var. Sayfada kullanıcı giriş bilgisi yaptıysa geri gitsinmi diye soruyor. Geri gidilirse Kayıtlı kalıyor. Tekrar önceki sayfada değişiklik yapılmazsa ileri gittiğinde sayfa kaldığı yerden devame diyor. Kullanıcı kayıt istemezse Ayarlardan kapatabiliyor.

Kontröl + Silme tuşu ile olsa olabilir.

benzer bir yeniliğe sizin sitenin de ihtiyacı var. haber sayfalarında sayfanın sağ ve sol yanında, önceki ve sonraki haberlere yönlendiren linkler (yarı saydam ok simgesi) var ve soldaki linke yanlışlıkla tıkladığım çok oluyor. ayrıca sağdaki linkten sonraki habere geçmek için de hiç uğraşmıyorum. elbette kullananı vardır fakat bir haberin tam ortasında yanlışlıkla önceki haber linkine tıklamak tam bir kabus. daha pratik bir kullanım sunarsınız umarım.

Zaten Chrome Silme Yerine Gizli Depoya Gönder Tuşu Koymuş Olabilir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play