Cinayet suçlusu Wikipedia'ya dava açıyor

Almanya'da bir kişiyi öldürmekten 15 yıl yatan adam, Wikipedia'ya neden dava açtı? İşte detaylar...

  • Ümit Öncel
Cinayet suçlusu Wikipedia'ya dava açıyor
Wikipedia Alman yargısına karşı gelmekten suçlanıyor

Wikipedia'da yer alan bir makale, ülkelerin kendi kanunlarının ve internetin nasıl ülkeler üzerinde bir yapıya sahip olması gerektiği gerçeğinin bir kez daha altını çizdi.

Almanya'da bir adamı öldürmekten 15 yıl hapishanede yatan bir adam, hapisten çıktıktan sonra ilk iş olarak öldürülen Alman aktör ile ilgili Wikipedia sayfasında katili olarak kendi adının kullanıldığı gerekçesiyle internetin açık ansiklopedisine dava açmaya karar verdi.

Cinayet suçlusu adam 15 yıl hapishanede yattıktan sonra şartlı olarak geçtiğimiz günlerde tahliye edildi. Tahliyesinin ardından ise normal yaşantısına dönmekte zorluk yaşadığını çünkü cezasını tamamlamış olmasına rağmen bir Wikipedia sayfasında adının hala katil olarak geçiyor olduğundan şikayet etti.

Wikipedia'ya göre bu sansürcülük

Almanya ve Wkipedia ne yapacak?

Alman yasalarına göre cinayet suçlusunun adı artık koruma altında ve bu şekilde kullanılması kanunlara aykırı. Basılı medyada yazılanlar geçmişte kalmasına karşın online bilgilerin arama sonuçlarında daima ulaşılabilir olması bu tür ilginç sorunlara sebep olabiliyor.

Fakat Wikipedia yetkilileri bu davranışı internet üzerinde sansürcülük ile bir tutuyor ve cinayet suçlusunun talebini Çin ve Tibet konularındaki sansür çabalarına benzetiyor.

Wikipedia'ya göre eğer mahkeme internet sitesini suçlu bulur ve ismin kaldırılmasını sağlarsa, bu sansürcülüğü körükleyecek ve her ülkenin yasasındaki özel maddeler nedeniyle internet üzerinde sağlıklı bilgi sahibi olmak çok zor bir hale gelecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

adam haklı ama katil bile olsa adının böyle bir kaynakta geçmemesi lazım

sacmalık.. o zaman butun tarih kitapları ansiklopedileri cope atalım..
katilsen katilsindir cezanı cekmen bunu degistirmez

bu katilin kafası çalışmıyor

Tamamen saçmalık.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
adam haklı ama katil bile olsa adının böyle bir kaynakta geçmemesi lazım
Dün 18:46
-----------------------------
niçin? 15 yıl yatmış olması katil olduğu gerçeğini değiştiriyormu yani??

katil her zaman katildir.

Düzelseydin ozaman düzeltme izini veriyor.

Ne yani, Wikipedia adam için çok iyi insandır, yardımseverdir vb diye yazsaydı itirazı olacak mıydı o zaman.Elbetteki hayır.Bayılacaktı bu işe.Katilsen katilsindir ve bu gerçek saklanmamalı ki ikinci muhtemel bir kurban kendini sakınabilsin. Cinayeti işlediğinde kendi adını o zaman lekelemiştir ve o isimle işi bitmiştir.Yapacağı şey, o saçma kanuna bir ilave koydurtup kendi adını değiştirmesi olabilirdi en çok.Ya da mahkemeye gitsin ve ben adam öldürdüm ama katil değilim diye bana karar çıkartıp verin desin.!!! O zaman olur mu..Saçma ki ne saçma.Her tarafı elde kalıyor.Tam Aziz Nesine göre.

davayı %100 kaybeder böyle bir dava için avutkat bile tutulmaz saçmalık

Sen de yorum yaz