Çocuklarda cep telefonu bağımlılığı başladı

Çocuklar şeker gibi tasarlanmış cep telefonlarına bayılıyor. İşte araştırmadan ürküten gerçekler...

Avustralya'da yapılan bir araştırma günümüzde çocukların yeni merakının cep telefonları olduğunu ortaya koydu. Tam 1500 çocukla yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan rapora göre çocukların büyük kısmı bir cep telefonuna sahip ve aktif olarak kullanıyorlar. Telefon hatlarını alanlar aileleri oldukları için, tam olarak kaç çocuğun cep telefonuna sahip olduğunu kestirmek ise çok güç.

Sadece bu bilgiler bile yeterince rahatsız edici ama daha ürkütücü bilgi İsveçli bilim adamlarından geldi. Bilim adamları çocuklar ve gençlerde cep telefonu nedeniyle beyin kanseri oluşma riskinin, yetişkinlere göre 5 kat daha yüksek olduğunu açıkladılar.

Psikologlar da bu konuda iç açıcı bir haber vermiyorlar. Hem sağlık sorunları, hem de telefon görüşmelerinin maddi sonuçları konusunda karar verme yetisi gelişmemiş olan çocukların kısa sürede en kolay iletişim yöntemine bağımlılık geliştirdiklerini söylüyorlar.

Araştırmaya göre 12-14 yaşları arasındaki çocukların cep telefonu sahibi olma oranı %75. 15 yaşına gelindiğinde ise oran %90'lara fırlıyor. Araştırmaya katılan ailelerin %80'i çocuklarının cep telefonuna sahip olmasını yararlı bulduklarını söylediler. Ailelerin %69'u çocukların cep telefonu faturalarına katkıda bulunurken, %31'i faturanın tamamını kendilerinin ödediklerini açıkladılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ben buluyorum mesela insan kayboldu ne yapıcak kullanıcak telefon da bulamassa ne olcak

ben lisede alacam heralde

Sadece cep telefonu değil, bilgisayar da bir o kadar bağımlılık yapıyor çocuklarda.

ya ben şu aman kaybolursa ya da bişey olursa lazım olurcuları anlamıyorum, biz nasıl kaybolmadık arkadaş, hayır şimdi öyle bir duruma geldi ki cep telefonu olunca çocuklar özgürlüklerini de kaybediyor, biz okuldan çıkar gezer dolaşırdık ortaokul zamanlarında(ki nişantaşı gibi bir yerde okudum öyle sokakta oynuyordur nasıl olsa diyecek bir ortamda yoktu) şimdi gözlemliyorum; 5dk geç kalsa çocuk anneler nerdesin diye telefonlara sarılıyor, çocuk dediğin gezer dolaşır düşer kalkar keşfeder, alacaksan da öyle pat diye verme çocuğun eline telefonu, biz küçücük birşey için ne zahmetler çekerdik yok şu sınavdan 5 alırsan yok şöyle olursa dur bi karne gelsin bakalım, şimdiki çocuklarda laptoplar telefonlar gırla gidiyo, nasıl mal değeri bilecek nasıl anlayacak birşeyleri elde etmenin zor olduğunu bu çocuklar bilmiyorum, ama şöyle de bir durum varki artık herkes böyle çocuğa hayır almam desen tüm sınıfta var diyecek ki yalan değil, yaza düğünüm var şimdiden stres bastı çocuk olunca nasıl büyütücez bunu diye, keşke eski düzen bozulmasaydı.

valla arkadaşım çok haklısın ben de annemlere alalım diyorum ama bu sürekli olan bişey deil annemlerde hak veriyorum bişey alınınca değerini biliyim diye bööyle yapıyorlar.Küçücük çocukların elinde yok iphonelar yok evlerinde ps3 ler ondan sonra niye derslerin kötü ebveyinlerin yüüznden o kadr şımartısanız tabi kötü olur notları mesela öörnek veriim bizim yan aprtmanda birisi var arkadaşım sayılır sürekli ps3 sürekli çocuk 17 yaşına geldi daha dışarı bile çıkmadı yavv telefon aldırdı arayan yok kapalı bi şekilde duruyor maksat hava olsun şimdi ps3 slimide aldırı fat duruken

Ne yani çocukların cep telefonu kullanması suçmu?

@Allies
yok hocam suç değil yanlış.

sağlık açısından tabii ki zararlı ama günümüz güvenilir bir çağ değil eğer 14 yaşındaki bir çocuğa cep telefon verilmezse başına bir şey geldiğinde aile nerde bulacak çocuğunu ya da çocuk dışarı okumaya gittiğinde aile nasıl haberdar olacak çocuğundan belki diyorsunuzdur içinizden biz nasıl kaybolmadık diye ama sizlerin zamanınızda çevre bu kadar güvensiz değil herkes birbirini tanırdı ama şunu unutmayın ki artık günümüzde insanlar yan komşularını bile tanımıyorlar

genel olarak bu oranlar arkadasımda da var bende neden olmasın deyip aldırılan telefonlar ...
ve artık telefon bağımlılığını bırakın her iki adımda bir mesaj çeken insanlar var çok rahatsız edici

14 yaşımdayım her sene telefon değiştiriyorum
6600-N95-iPhone

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir