Daha önce görülmemiş bir engel

Microsoft, Windows 8'de mavi ekranla karşılaşmak istemeyenlere bakın nasıl bir uyarıda bulundu!

Hız aşırtma, Windows 8 ile tarih mi olacak?
Windows 8'de de BSOD göreceğimiz garantilendi

Microsoft kurulduğu günden bu yana belki de en çok ölümün mavi ekranı ile anılır oldu. "Blue Screen of Death" olarak bilinen ve literatüre kısaca "BSOD" olarak geçen bu çökme, birçok farklı sebepten dolayı gerçekleşebildiğini kanıtlamış durumda.

Normalde bilgisayarımızı yeniden başlatarak üstesinden geldiğimiz bu sorun için Microsoft bir dizi uyarı yayınlamış durumda... Yapılan bazı Microsoft araştırmalarına göre, Windows 8'de bulunan BSOD'lere overclock, yani hız aşırtma yapılmış OEM parçaları bulunan sistemlerde çok daha sık rastlanıyor. Pek tabii bu durum beraberinde tanınmamış OEM parçası aldığımız zaman durumun ne kadar kötüye gidebileceği sorusunu akla getiriyor...

Nisan 2011 tarihinde yapılan bir diğer araştırmaya göreyse, hız aşırtma yapılmış olan CPU'lar, normal CPU kullanan Windows 8 cihazlara göre yüksek oranda sorun yaşıyor ve birçok farklı BSOD'ye sebebiyet veriyor. Microsoft tarafından, birikmiş toplam CPU zamanı (TACT) olarak belirtilen süre çalışma süresi boyunca hiç durmuyor ve bu sayede cihaz uyku moduna geçiyor ya da kendisini tamamen kapatıyor. Bilgisayarın açık kaldığı sürenin uzamasıysa CPU üzerindeki gücü arttırdığından, aynı çökme defalarca yaşanabiliyor.

Microsoft'un yayınladığı raporların geneline bakıldığındaysa hız aşırtma yapılmış olan cihazların, normal cihazlara göre 20 kat daha çok çökme yaşama riski olduğunu görmek işten bile değil. Sekiz ay süren testlerin sonundaysa kullanıcıların Microsoft tarafından direk bir marka almaya mı yöneltileceği yoksa tüm bu bilgilerin bir uyarı mı olduğunu yakın zamanda anlayacağız.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

BIOS'tan Load Defaults Settins yapınca AHCI/SATA ayarları normal durumuna döndü ve harddisk nedeniyle çıkan mavi ekran sona erdi.

Bazı yeni donanımlar uykudan uyandıktan sonra sağlıklı olarak uyanamıyor, hibernate kullanmayarak, yani güç yönetimini yüksek performans olarak seçip, ya da kullanmadığınız durumlarda bilgisayarı kapat yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. Uykudan uyanma sonrası gelen mavi ekranlar için...

Mavi ekran istemiyorsanız, Windows kullanmayın.

valla kendi kaybeder micisoft overclock yapnların sayısı azımsanmayacak kadar fazla hele birde işlemcilerin doğal o.c. boost teknolojisi de buna uyarsa zarar eden micisoft olur.

zaten windows 8 çok sevilmiyor bir de overclock olmazsa kötü olur, sonu millenium veya vistadan bile kötü olur....

@05 Tem 2012 17:45 Öyle olacak zaten adamlar tabletlere geliştiriyor bu sistemi.

Ne önlem almış Microsoft anlamadım

Üç aydır kullanıyorum. herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Hemen açılıyor ,hızlı. Çok sayıda uygulamayı birlikte kullanmak isteyenler için ideal

genellikle ekran kartı yada donanım çakışmasından kaynaklı

nisan 2011de kaç kişi windows 8 kullanıyorduda araştırma yaptılar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir