IE7'yi daha güvenli yapabilirsiniz

Microsoft tarayıcısını Vista altında daha da güvenli hale getirebilirsiniz. Çözüm burada...

İşemciniz bu DEP'i destekliyor mu?

İşemciniz bu DEP'i destekliyor mu?
DEP kontrolü: Eğer bu pencerede destekleniyor ibaresi varsa işlemciniz DEP için hazırdır.

Microsoft bu koruma mekanizması varsayılan olarak devre dışı bıraktı çünkü DEP bazı eklentilerle uyumsuz olabiliyor. Eğer bizim gösterdiğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra tarayıcı ile problemler yaşarsanız püf noktadan vazgeçip bunun yerine gelecek olan IE8 sürümünü beklemelisiniz. Yeni Internet Explorer DEP'i daha güvenilir bir şekilde destekleyecek.

DEP'i kullanabilmek için öncelikle işlemcinizin bunu destekleyip desteklemediğini öğrenmelisiniz. Bunu öğrenmek için Vista altında "Gelişmiş Sistem Özelliklerine" girin. Performans kısmındaki Ayarlar butonuna tıklayın. Açılan pencerede Veri Yürütme Engellemesine geçin, sonrasında çıkan pencerenin aşağısındaki ibareye bakın. "Bilgisayarınızın işlemcisi donanım tabanlı DEP'i destekliyor." İbaresini gördüğünüzde burada anlatılan ipucundan yararlanabilirsiniz.

Not: Elbette aklınızdan şu soru geçebilir: "Bu özelik XP altındaki IE7'de mevcut mu?" Cevabımız ne yazık ki hayır. Aslında Windows XP, SP2'den beri DEP'i destekliyor fakat IE7'nin ayarlarına girdiğinizde burada anlatılacak olan seçeneğin olmadığını göreceksiniz.

Şimdi resim galerimize buyrun ve adım adım DEP'i etkinleştirin.

Download: Internet Explorer 8 Beta

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Sayın editörüm,

İşlemcimin DEP'i desteklediğini kontrol edip emin olduktan sonra, anlatılan adımları Vista üzerinde yer alan IE7 tarayıcımda denedim. Ve makalede belirtilen "Eğer bizim gösterdiğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra tarayıcı ile problemler yaşarsanız püf noktadan vazgeçip bunun yerine gelecek olan IE8 sürümünü beklemelisiniz." uyarısını da gördüm. Ama gelin görün ki, bu DEP özelliği bayağı DEEP bir duruma neden oldu. Şöyleki IE7 artık açılmıyor. Internet Seçeneklerinde bulunan gelişmiş ayarlar sekmesine girdim ve az önce tik koyarak etkin hale getirdiğim "Çevrimiçi saldırıların azaltılmasına yardımcı olmak için bellek korumayı etkinleştir" ayarındaki onay kutusunu temizleyemiyorum çünkü bu seçenek etkinsizleştirilmiş. Gelişmiş ayarları sıfırla tuşuyla ayarları geri yüklememe rağmen sorun çözülmedi ve hâlâ IE7 açılmıyor. Aynı adımları Yönetici olarak çalıştır veya Eklentiler olmadan başlat dediğimde dahi bir hata iletisi çıkarak IE7 kapatılıyor. :(

Sonuç olarak;
Editör acaba bu ayarlarla IE7'yi bir daha çalıştırabildi mi?
Eğer çalıştırdı ise bu ayarı tekrar iptal edebildi mi?
Eğer iptal edebildi ise bunu nasıl yaptı? En azından bunu da daha detaylı olarak makalesine ekleseydi benim gibi zor duruma düşeceklere yol gösterirdi.

Not: Neyse ki Firefox var. :)

Sorunu çözdüm. DEP illetine bulaştınız ve tekrar kurtulmak istiyorsanız;

1- Masa üstünde bulunan IE simgesine sağ tıklayın ve özelliklere girin.
2- "Programlar" sekmesinde "Eklentileri Yönet" i tıklayın.
3- Açılır listeden "IE tarafından kullanılmış olan eklentiler"i seçin.
4- Listede yer alan tüm eklentileri teker teker seçip tümüne "Devre dışı bırak" dedikten sonra son olarak Tamam'ı tıklayın. Internet Özelliklerinden de Tamam'ı tıklayıp çıkın.
5- Hızlı başlatta yer alan IE simgesini sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştın ve "Gelişmiş" sekmesindeki "Çevrimiçi saldırıların azaltılmasına yardımcı olmak için bellek korumayı etkinleştir" başlığının tekrar Etkin olduğunu göreceksiniz. Onay kutusunu temizleyin ve Uygula-Tamam'ı tıklayıp çıkın.
6- Yeniden Internet seçeneklerine girip az önce devre dışı bıraktığınız eklentileri tekrar etkinleştirin.

Her nekadar IE7'yi fazla kullanmasam da bazı siteler için gerekli.Ne olu ne olmaz el altında bulunsun. :)

firefox firefox firefox firefoooooox :D

firefox kullanın bu sorunlardan kurtulun

ıe7 çok yavaş çalışıyo firoks için çok iyi diyemem
sizlere tafsiyem harika bir internet tarayıcısı hızlı güvenilir ve kulanımı çok kolay
bugün int de işlem yapıyorsunuz fakat yarım kaldı
kapatın pc nizi ertesi gün açın avant brovser i kulanın int de rahat edin
tavsiyem budur

bende "slhkcy" gibi madur oldum fakat bende msnde açılmıyor ek olarak:S

denedim .sorun çıkardı ayar değişikliğini kabul etmedi ve geri yükleme yapmak zorunda kaldım

firefox çok süper ama eklentilerle beraber, eklentisiz bazı hatalar var ama eklentilerle ie'nin bütün sürümlerini geçer üstelik fire tune eklentisiyle ie7 pro yu bile 6 saniye farkla geçti ewt firefoxla ie'den 6 saniye önde olun

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
İşemciniz bu DEP'i destekliyor mu?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir