Dijital fotoğrafa giriş...

Dijital fotoğraf kursumuz başladı: İlk bölümde ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri biraraya getirdik

M, A, S, P ne anlama geliyor?

M, A, S, P ne anlama geliyor?

Dijital makinenizde M, A, S, P gibi bazı ayarları içeren bir düğme olabilir. Bunlar da pozlamayla ilgilidir. M (Manuel) çekim modu diyafram açıklığını ve enstantaneyi tamamen sizin yapmanızı sağlayan ayardır. Seçtiğiniz bu değerlerin doğru bir pozlamaya karşılık gelip gelmediğini yine ışık ölçerin göstergesini kontrol ederek anlayabilirsiniz. A veya Av (Diyafram öncelikli) çekimde siz önce bir diyafram aralığı seçersiniz (örneğin net alan derinliğinin dar olması için objektifinizde f/2 gibi bir değer seçmişsinizdir); makine de ışık ölçerinin verdiği sonuca göre doğru pozlama verecek bir enstantane değerini otomatik ayarlar.

S veya Tv (Enstantane öncelikli) çekimde ise siz bir enstantane süresi belirlersiniz (örneğin gün ışığında standart bir objektifle 1/125sn seçip netliği garantiye almak için), makine ışık ölçerin verdiği sonuca bakarak diyafram açıklığını otomatik ayarlar.

P (Program) modunda, makine ışıkölçerin sonuçlarına ve sahnede netleme yapılan noktaya bakarak diyafram açıklığını ve enstantaneyi otomatik ayarlar.

Çoğu acemi kullanıcı bu yüzden P modunu kullanır; ancak kendi seçtikleri değerlerle fotoğrafta istedikleri etkiyi yaratmayı amaçlayan fotoğrafçılar genelde M, A ve S modlarını kullanırlar. Makinenizde bunun dışında portre, spor, manzara, makro, gece çekimi gibi konulara göre özel çekim modları da bulunabilir veya sahneye göre modu kendisi seçen "Auto" modu bulunabilir. Bunlar da pozlama ayarlarıyla uğraşmayı sevmeyenler için idealdir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bilgiler gerçekten çok işime yaradı şimdi anladım estantene diyaframı ışık için diyafram zaman için estantene olay tamam dır :)))) paylşaşım için tşk

Bu kadar zırvalığı kim aklında tutacak ? Bas gitsin deklanşöre amaaan. :D

Gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşım için teşekkürler ^^

Siz bunlara bilgi mi diyorsunuz. Bu zırvaların hepsi zaten bilinen kolaylılar.Asıl nasıl uygulanacağı konusunda örnek verdiğiniz değerlerin uygulama tablosuyla beraber, enstantane, diyafram, pozometre değer uygulamalarını açıkça anlatında o zaman gerçekten faydalı bir hizmet yaptınız diyelim. Teşekkür falan yok size...

bilgiler harika zaten yeni başlayanlar herşeye en basitinde başlar daha iyi bilen varsa kendi hazırlasın bu dersleri

Tam aradigim bilgiyi sonunda buldum.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir