DirectX 11'i ilk elden test edin: DiRT 2

Araba yarışı hayranları PC başına: DirectX 11 destekli ilk oyunu test etme vakti geldi....

  • Halil Mollaoğlu
DirectX 11'i ilk elden test edin: DiRT 2
Colin McRae hayranlarına müjde.

Codemasters firması yakında çıkacak olan Colin McRae: DiRT 2 oyununun PC sürümünün demosunu yayımladı. DirectX 11'i destekleyen bir ekran kartınız olduğu takdirde oyundaki yeni nesil efektlerin tadına bakabileceksiniz; zira demo gerçek oyunun tüm görselliğini sunuyor.

Oyunda iki farklı yarışa katılabiliyorsunuz. Yarışlardan birinde Mitsubishi Eclipse GT'yi bir Trailblazer yarışında sürme şansına sahip oluyorsunuz. Diğer yarışta ise yedi adet bilgisayar kontrollü rakiple Baja California'daki Port Kurs koyunda kapışıyorsunuz.

Yeni oyunda geliştiriciler özellikle grafik kalitesinin üzerine yoğunlaştı. Örneğin araçlar artık yüzde 50 daha fazla poligondan oluşuyor. Ayrıca yansıma, deforme olma ve kirlenme efektleri çok daha gerçekçi gözüküyor. Bu sayede oyun genel anlamda çok daha iyi kaplamalar sunuyor.

Demonun boyutu yaklaşık 1,3 GB.

Download: Colin McRae: DiRT 2
Alternatif: Colin McRae: DiRT 2 (Torrent)

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

oyun harika direct x 10 da bile mükemmel grafikler var

hala 10.1 DX Kullanıyoruz :D

Hemen takıyorum HD 5870'i ;)

Poligon ne manaya geliyor anlayamadım??

Poligon ne manaya geliyor anlayamadım??

oyunda gördüğün arabalar olsun, çevredeki ağaçtı, ıvırdı, zıvırdı onların hespi noktaları(poligon) birleştirilmesi(render) ile oluşuyor. Nokta sayısı(Poligon) ne kadar çok olursa detay o kadar artıyor.

download bitsin bi

5890 aldım süper bişey

Henüz oynamadım fakat ilk oyunda aracın kirlenmesini çok yavan bulmuştum, sanki yapılmış olsun diye yapmışlar. Colin Mcrae Rally 3 zamanında bile daha güzeldi aracın kirlenme efekti. Çamurda olsa toprakta olsa açık kahverengi tonunda toz oluşuyor arabanın arka kısmında fakat CMR 3'te bile çamurlu yerden geçerseniz çamur toprak yerden geçerseniz toprak iz oluşurdu (hatta asfalt parkursa yanlara taşmadıkça toz olmazdı). Küçük fakat dikkat çekici detaylar bunlar. Ayrıca toprakta 150 Km hız ile uçuyorsunuz fakat arkanıza döndüğünüzde hiç toz bulutu olmuyor ki, bence çok büyük bir eksiklik. Dirt'in ilk oyununu XP'de oynamıştım belki ondan farklı gözlem yapmış olabilirim. Dx10'da bu dediğim eksiklikler yoktur belkide fakat XP kullanıcı sayısı düşünüldüğünde bir çok kişinin dikkatini çekmiştir bu eksiklikler. Ha oyunu Codemasters yapmış, hiç düşünmeden alınır kesinlikle harika olmuştur.

oyun berbat olmuş hiçbir gerçekçilik yok,

oyunda dx10 yokki dx9 ve dx11 var ikisinin arasındada fark yok

oyun harika direct x 10 da bile mükemmel grafikler var
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
oyunda dx10 yokkkkkk dx9 ve dx11 arasındada fark yok araştırın.

oyun çokkötü olmuş grafikler berbat oynanış berbat aracın öntekerler koptuğu halde araç tekerleri varmış gibi havada duruyor bunun gibi birçok hata var hişgerçekçibir oyun aolmamış girid i yapanfirma sanki bu değil . öntekerden toz su filançıkmazken sadece arka tekerden çıkıyor araç 2 tekerlimi berbat ötesi olmuş oyun atari oyunu gibi araç giderken yüksek hızda tekerler okadar sağa sola dönmez tekerlere bir bakın folloş bu oyun da araba filandeğilde bot yarışı yapsaydı bot kulansaydı arabayla alakasıyok buoyun için bırak dx11 kart almayı oyunu korsan bile almam oyunda sadece dx9 ve dx11 var dx11 inde bir işe yaradığı yok grafikler dx11 dede dx9 dada aynı inceleyen siteler var resimlere bir bakın dx11 oyunlar bu şekildeyse dx11 kart almanın bir manasıyok elimdeki kart bütün oyunları full detay oynatıyor zaten sırf dx11 için kartı deyiştiriyim diyordum iyiki deyiştirmedim.

demodan kanaat getirmeyin grafiklere beyler.
tam sürümdeki detaylı ayarlarda belli oldur tabi üst düzey sisteminiz varsa..

çok malca yorumlar var. dx 11 in gerçek görüntüüsnü ve kalitesini acana dx 10 yada dx 9 bir ekran kartı ile nasıl almayı bekliyorsunuzda dx 11 görüntü berbat diyorsunuz ????

çok saçma dx 11 in sadece oyunlarda değil etkisi birçok alanda gerçi akılsızlar ordusundanolduğunuz için sadece oyun ile yargılıyorsunuz sizlere aslında dx 11 çok bile dx9 eski moda win2000 fazla bile.

çok malca yorumlar var. dx 11 in gerçek görüntüüsnü ve kalitesini acana dx 10 yada dx 9 bir ekran kartı ile nasıl almayı bekliyorsunuzda dx 11 görüntü berbat diyorsunuz ????

çok saçma dx 11 in sadece oyunlarda değil etkisi birçok alanda gerçi akılsızlar ordusundanolduğunuz için sadece oyun ile yargılıyorsunuz sizlere aslında dx 11 çok bile dx9 eski moda win2000 fazla bile.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
malca yorum yapan sensin iyi oku adam demiş dx9 oynadım diye sen abuk sabuk konuşuyorsun adam dirt2 de dx9 la dx10 arasında fark yok diyor expreview in çince sitesinde dirt 2 incelemesi var evet dx9 la dx11 arasında fark yok buresimlere bakarsak dx11 aldatmaca gibi duruyor full sürümde fark olurmu bakacaz bu demoda durum bu birçok eksiği var hatası vara oyunun tabi fanatikler görmek istemesede. birilerini suçlamadan önce biraz araştır

yaw bu dirt 2 demo gamepad ide görmüyor buyüzden titreşim çalışmıyor tuşları atıya biliyorum oyun tam konsol oyunu olmuş çok basit bebe oyunu gibi giridi yapan bir firmadan daha iyisini beklerdim çok basit adi bir oyun olmuş girid 2 yi bekleyelim artık onuda buna benzetmeseler bari.

amd nin yyınladığı dirt2 dx9 dx11 resimler birbakın altında dx9 dx11 yazmasa farkı ayıramazsınız.
http://www.flickr.com/photos/amd_unprocessed/with/4146791621/
hadi resimlerdeki 7 farkıbulalım bütür bulmacalar varya ona dönmüş bu oyunun dx11 olduğuna eminmisiniz.

şu anlamsız yorum yazan insanları anlamıyorum yok dx10la 11 arasında hiç fark yokmuşyok oyun gerçekçi değilmiş ya bigin işinize sisteminde 4 çekirdekli işlemci varmı sisteminde 4 gb ram varmı sisteminde yeterli psu varmı en önemlisi makinende 5870 varmı yokas bu oyunu oynama zaten bu oyunun maxmimum sistem gereksinimi core i7 2 gb ram 5800 serisi dx 11 destekli ekran kartı win sistem bunlar varsa oyna yorum yap yoksa agp kartla yorum yapma burda

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play