Disney, şimdiden Star Wars'un parasını çıkardı!

6 yıl önce George Lucas tarafından Disney'e satılan Star Wars ürünlerinin hakları, şirketin ciddi kar elde etmesini sağladı.

  • Barış Terun
Disney, şimdiden Star Wars'un parasını çıkardı!

Disney, LucasFilm'i ve dolayısıyla Star Wars serisinin (çizgi romanlar, çizgi filmler, kitaplar, oyunlar ve sinema eserleri) tüm haklarını 6 yıl önce 4.05 milyar dolar karşılığında satın almıştı. CNBC'nin açıklamasına göre, Disney şimdiden Star Wars serisinden 4.8 milyar dolar gelir elde etti. Kısacası gelirler, giderleri amorti etti. Star Wars IX'un henüz gösterime girmediği düşünülürse, Disney'in çok karlı bir anlaşmaya imza attığı kesin. 

Disney şimdiye kadar; The Force Awakens, Rogue One, The Last Jedi ve Solo: A Star Wars Story filmlerini beyaz perdeye sundu. The Force Awakens, 2 milyar dolardan fazla gişe hasılatı elde etti. 1 milyar dolar sınırını aşan Rogue One bazı otoriteler tarafından, tarihin en iyi Star Wars filmi olarak değerlendirildi. The Last Jedi ise yaklaşık 1.5 milyar dolar gişe hasılatı elde etmesine rağmen, serinin hayranları tarafından son derece olumsuz eleştirilere maruz kaldı(ben de bu eleştirilere katılıyorum). Solo: A Star Wars  Story ise hem uzmanlarca yerden yere vuruldu, hem de 300 milyon dolarlık bütçesine rağmen gişede sadece 350 milyon dolar civarında gişe hasılatı elde edilebildi. Reklam bütçesi ve vergiler düşünüldüğünde, Solo: A Star Wars Story, sinema tarihinin zarar elde eden tek Star Wars filmi oldu. 

Medya analisti Paul Dergarabedian, "Disney'in satın alım hamlesi, tarihin en zekice hamlelerinden biri." ifadelerini kullandı.

Disney, Star Wars temelli oyun parkları sayesinde de ciddi gelir elde ediyor. Kaliforniya ve Florida'daki, 2019'da aktif hale gelecek parklar da şirketin gücüne güç katacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play