Dört-Çekirdek Resmen Duyuruldu

Intel dört çekirdekli, Core 2 Extreme QX6700 ve Intel Xeon 5300 işlemcilerini resmi olarak duyurdu.

  • Cenk Yapıcı

Intel dört çekirdekli, Core 2 Extreme QX6700 ve Intel Xeon 5300 işlemcilerini resmi olarak duyurdu. Bu açıklamayla dört çekirdek arenasına ilk adımını atan Intel bunu hem masaüstünde hem de server sistemlerinde gerçekleştirdi.

Core 2 Extreme QX6700' un açıklaması aslında tek işlemci içerisinde iki Conroe yerleşimi denebilir. 8MB Level 2 önbellek 4 çekirdek arasında eşit olarak paylaşılmıyor. 4MB'lık önbellek ikili çekirdek gruplarına dağılıyor, buradanda çekirdekler kendi aralarında paylaşım yapıyor. 2.66GHz hızında ve 1066MHz FSB değerinde olan işlemcinin fiyatı 1000$.

Dört Xeon işlemcili Xeon 5300 serisinin saat hızı 1.60GHz ile 2.66GHz arasında, FSB'si 1066MHz ile 1333MHz arasında değişiyor. Hepsinde 8MB of L2 önbellek mevcut.

Intel 2007'nin ilk çeyreğinde iki tane daha Xeon modelini piyasaya sürecek. Bu modellerden bir tanesi düşük TDP değerinde (50watt), diğeri ise single socket yapısında ve iş istasyonu ile sunucular için olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

fiyatların düşmesini beklemek gerek ve bu da tabiki zamanın geçmesi demek . . .

Ben 8 çekidek istiyorum intel daha 4 çekirdeğe yenimi geçti :) Babam 16 çekirdek, annem de 32 çekirdek istiyor.... Yada vazgeçtim ben 512 çekirdekli işlemci istiyorum. Pazarlama ve para hırsı insanlara neler yaptırıyor :) Intel in kademeli arttırımlı satış stratejisi kurbanı olmaktan bıkmadınız mı hala?

Daha 10 gün önce çift çekirdek çıktı diye sistemimi değiştirdim şimdi 4 çekirdekten bahsediliyor neden bu kadar değişiklik birileri alay mı ediyor yoksa olay sedece para kazanmakmı birileri söyleyebilirmi 4 çekirdek kaç gün devam edecek müşteri hep iyisi çıkacak diye bekleyecekmi yoksa çıkanı alacakmıyız....? müşteriyede yazık değilmi para kolay kazanılmıyor

fiyatların düşmesini bekliyoruz tam fiyatlar bütçemize uygun diyoruz bi duyuru yapıyorlar yok şu çıkmış yok bu çıkmış bizde şaşırdık

ne biçim teknoloji bir halt anlamıyoz ki intel core 2 duo nun ucuzlamasını bekledik pentium 4 ile idare ediyoduk core 2 duo ucuzladı core 2 quad çıktı yani ben yine p 4 de kaldım ama bu yaz kurtalacam inşallah

arkadailar ben bu piyasanını icindeyim şuan 478 pinli P4 1.5 kullanıyorum neden derseniz işlemciler hazır ama satılmasını bekliyorlar bitmeye yakın ucuzlatıp yeni bir işlemci hatta yeni bir soketle beraber de piyasaya sürebilirler size tavsiyem ucuzlayan bir sistem almanız.en yeni sistemi alırsanız para kaybı yaşarsınız saygılar. BaTeM(Pc)

Arkadaslar ben de p4 war bana yetioo olanla idare edin sizlerde en yakın zamanda 6 çekirdek cıkacak :)))

Sen de yorum yaz