Bu dört şeyin PC'nizin hızıyla ilgisi yok!

PC'nizin performansını artırma konusunda kulağınıza gelen her şeye inanmayın!

  • Zeynel A. Öztürk
Bu dört şeyin PC'nizin hızıyla ilgisi yok!

Yavaş bir bilgisayarı hızlandırmayla ilgili çoğumuzun fikri var. Ancak bu fikirlerin bazıları, gerçekte hiç hız kazandırmadığı gibi en iyi ihtimalle zaman kaybına yol açabiliyorlar. Bazı durumlarda ise boş yere para harcamanız veya Windows'unuzdan olmanız mümkün.

İsterseniz gelin, PC'ye performans kazandırmayla ilgili yanlış bilinen 4 şeyi ortaya çıkaralım.

Yanılgı 1: Zararlılar bilgisayarı yavaşlatır

Virüs ve casus yazılımların bilgisayarınızı yavaşlatabileceği doğru, ancak çoğu zaman zararlıların farkına varmayabilirsiniz. Bu tür programların çoğu, fark edilmemek üzere geliştirilmiştir. Zararlılar, mümkün olduğunca uzun bir süre boyunca verilerinizi çalmak isterler.

PC'nizde zararlı olduğundan şüpheleniyorsanız, bir antivirüs taraması gerçekleştirin. Bu arada sadece bir antivirüs yazılımı kullanmaya dikkat edin, birden fazla antivirüs kullanmak PC'nizi daha güvenli kılmayacaktır.

Yanılgı 2: Kişisel verileri temizlemek PC'nizi hızlandırır

Sabit diskinizdeki fotoğraf, video ve müzikleri silmenin PC'nizi hızlandıracağı düşünülür. Ancak bu tür dosyalarınız ne kadar büyük olursa olsun, onları sildiğinizde hız kazanmayacaksınız. Ancak bir istisna dışında.

Sabit diskinizdeki boş alan, çok azaldıysa (örneğin sadece birkaç GB yer kaldıysa) bilgisayarınız yavaşlayacaktır. Bunun nedeni, çoğu programın çalıştığı sırada geçici dosyalar için boş alana ihtiyaç duymasıdır. Bu sorunu aşmak için bazı dosyaları silebilir veya yeni bir sabit disk satın alabilirsiniz. İsterseniz yeni bir harici disk satın alıp, az eriştiğiniz dosyalarınızı bu diske taşıyabilirsiniz.

Sıkça düşülen üçüncü ve dördüncü yanılgı

Yanılgı 3: Bileşenleri değiştirmek veya yükseltmek, hız artışını garantiler

Yeni bir sabit disk veya RAM satın almanız, yanlız başına her şeyi hızlandırmayabilir. Ne kadar hız kazanacağınız, satın aldığınız bileşene ve sisteminize bağlıdır.

Bir mekanik sabit diskten SSD'ye geçiş yaparsanız, hissedilir bir hız artışı kazanacaksınızdır. Ancak oyunlarda aldığınız FPS, muhtemelen bu yükseltmeden etkilenmeyecektir. RAM'inizi yükselttiğinizde PC'niz genel olarak hızlanabilir, ancak belirli bir noktadan sonra ekleyeceğiniz RAM'in faydasını pek hissetmeyebilirsiniz.

Yanılgı 4: Kayıt defterini temizlemek, sisteminizi hızlandırır

Windows'lu PC'lerle ilgili efsanelerin en büyüğü, belki de bu. İnternette kayıt defterini temizleyip, sisteminize her tür performans artışını sağlayacağını söyleyen sayısız programa rastlamanız mümkün. Ancak günümüzde bu iddiaların hiçbir geçerliliği yok.

Windows kurulumunuzu yapalı uzun süre olduysa, kayıt defterinizde artık kullanılmayan birçok verinin kalmış olması muhtemel. Ancak bunları temizlemek size MB değil KB'larla sayılabilecek alan kazandıracak, dahası hızda hiçbir artış sağlamayacaktır. Dahası kayıt defteri temizleyicileri, bazen gerekli kayıtları silerek sisteminizin veya programlarınızın işleyişini aksatabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bu başlangıçta otomatik devreye giren antin kuntin programları devre dışı bırakın, HDD kullanıyorsanız disk birleştirme yapın yeter. Advanced System Care, CCleaner vs hikaye...

eee ben yaptım hızlandııı

-msconfig'e girip start up'ta gereksiz programları devre dışı bırakın, hatta hiç kullanmıyorsanız silin -Sisteminizi kullanım sıklığınıza göre ayda bir veya iki ayda bir defragmantasyon yapın -Gerekirse, windows 7 kullanıyorsanız aero theme'leri devre dışı bırakıp standart temayı seçin gözle görülür bir performans artışı olacaktır

bilgisayarı ve sistemi kurcalayıp durucağınıza yeni işletim sistemli yeni bir bilgisayar alın :)

@24 Eki 2014 10:32 yeni bilgisayar çakıl taşıyla alınmıyor birader

@24 Eki 2014 15:41 tipik param yok diye ağlanan yastık altı türk mantığı senin ki.kimbilir nerelere boş para harcıyorsun

Kırılmış olan windows ve diğer programları kullanmayın birde periyodik olarak bakım yapın yeter(Disk birleştirme, bilgisayar...).

bir ssd alarak win 8.1 x64 kurun haftada bir ccleaner'i çalıştırın ihtiyaç duymadığınız programları kullanmayın dört dörtlük pc olur

@24 Eki 2014 14:39 ssd takarak bilgisayarınızın oyun performansı artmaz. sadece oyun yükleme hızı artar.

@24 Eki 2014 14:39 win 8.1 x64 kuracak sisteminiz varsa cclenar vb programlara gerek yok zaten :))

bilgisayarınızı hızlandırmanın en garantili yolu Linux kullanmaktır.

auslogics bootspeed kullanın. farkedeceksiniz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost