Dosya Gezgini adres çubuğu bunu da yapıyor!

Windows 10'un Dosya Gezgini'nin adres çubuğunu bu farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz!

  • Onur Seven
Dosya Gezgini adres çubuğu bunu da yapıyor!

Windows Gezgini'nde bir dosya arıyorsunuz ve aynı zamanda komut istemini başlatarak bazı işlemler yapacaksınız. Bunun için normalde Çalıştır kutusunu açıp "cmd" yazıp Enter'a basmanız gerekir. Ancak dilerseniz bu gereksiz adımı Windows Gezgini penceresindeki adres çubuğunu kullanarak atlayabilirsiniz.

Adres çubuğu üzerinden çalıştırabileceğiniz tek şey komut istemi değil. Herhangi bir sistem aracını da çalıştırabilirsiniz. Windows hesap makinesini çalıştırmak için sadece "calc" yazmanız yeterli. Aygıt Yöneticisi'ni açmak için "devmgmt.msc" yazabilirsiniz.

Ayrıca adres çubuğuna program ismi de yazabilirsiniz. Örneğin Chorme tarayıcısını çalıştırmak için "chrome" komutunu kullanabilirsiniz.

Dosya Gezgini, program ve dosyaları bulmak için güçlü bir yol ve siz onunla artık "Çalıştır" kutusunu da atlayabiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows 8'de de var bu daha şimdi denedim...

Bunu win7 de de yapıyorduk...

Windows 10'un bir özelliği değil diye biliyorum windows 7'de de bunu böyle kullanabiliyoruz..

Yada daha basit olan Başlat tuşuna sağ tık ile gerekli seçeneklere ulaşabiliriz :D

Alt başlıkta sadece Windows 10'un adı geçmekte. Fakat aynı özellikler örneğin: Windows 7'de de bulunmakta. Yine de Windows gezgini adres çubuğunun bu özelliğini bilmeyenler için faydalı bir makale. Elinize sağlık. Bilge Baykuş

@24 Kasım 2015 17:29 bir kayıt ol istersen hep bilge baykuş diye yazıyorsun en azından az yazarsın biraz :)

çalıştırı açmak yerine explorerı açıyoruz hangisi daha hızlı açılır sizce???

@24 Kasım 2015 21:04 çalıştırı açmaya gerek yok. Başlat menüsünün arama çubuğu da aynı işi görüyor. Çalıştır'ı Windows+R kombinasyonuyla, Windows gezginin de Window+E kombinasyonuyla açabiliyoruz. Fakat Windows 7 nin gezgini beklenmedik bir yerde çalışmayı durdurabilir, donabilir. Windows 7 nin gezgini sorunlu. Ama çalıştır anında açılır.

@26 Kasım 2015 11:58 O sorunun sebebi Microsoft'un Vistayı hafifletirken yaptığı hatalar malesef :( Mesela gezgine tutturduğunuz kısa yollar yıl içinde en az bir kez ortadan kayboluyor.Siz tekrardan tutturmak zorunda kalıyorsunuz. Acı ama gerçek. Ve yine malesef Windows 7 hala Windows 10 dan daha stabil ve daha güzel.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play