Dünya dışı yaşama dair önemli ipucu!

Dünya dışı yaşama dair önemli bir kanıt bulunmuş olabilir! İşte çok tartışılan bulgular...

NASA'nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi'nde çalışan bilim adamı Dr. Richard Hoover'ın yeni keşfi bilim dünyasına bomba gibi düştü. Journal of Cosmology'de çıkan makalede yazan araştırmaya göre Hoover, karbonlu meteoritlerde dünya dışı canlıların fosillerine rastladı.

Alais, Ivuna ve Orgueil CI1 karbonlu meteoritlerini elektron mikroskobu altına inceleyen bilim adamı mikro fosil halindeki bakterilere rastladı. Meteoritlerin içerisinde bu tip bakterilere rastladığından dolayı da Hoover bu bakterilerin kuyruklu yıldızlardan, aylardan ya da uzaydaki başka yerlerden geldiklerini iddia ediyor.

Journal of Cosmology bu bulguları tartışmak için 100 bilim adamını saha çalışmasına, yaklaşık 5 bin tanesini de makaleyi gözden geçirip yorumlarını belirtmeleri için davet etti. Ayrıca Hoover'ın testlerinde ortaya çıkan verilere göre, fosillerin biyolojik geçmişi bulunuyor ve dünyadaki Titanospirillum velox isimli bakteriye oldukça benziyor.

NASA bu konuda ne diyor?

NASA'nın Astrobiyoloji Enstitüsü yöneticisi Carl Pilcher, Hoover'la aynı görüşleri paylaşmıyor. Pilcher'a göre meteoritler 100 ila 200 yıldır dünya üzerinde bulunuyor. Bu konuya dikkat çeken Pilcher, meteoritlerin dünya üzerindeyken bakterilerin onların içine girdiğini söylüyor. Yani Pilcher'a göre bu bakteriler zaten dünyalı. Ayrıca Washington'daki NASA Bilim Görevleri başkanı Paul Hertz, NASA'nın Hoover'ın bulgularını desteklemediğini de açıkladı.

Hoover'ın bulguları doğru çıkarsa dünya dışı yaşama dair ilk kanıtların bulunuşuna tanıklık etmiş olabiliriz. Bu konudaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Sanırım 2012'ye kadar uzaylılar hakkında daha çok bilgi edinicez bu gidişle :D

Uzayda yaşam olabilir!!! fakat bizden daha zeki değiller, bizden daha zeki olsalar bile bizden daha çok VAKİTLERİ YOK.

Onemli bir bulus gercekten. Koskoca evrende yalniz olmamiz akil kari degil zaten. Birgun gelecekler ama ne gun bilmiyorum...

Kanıtlansın ondan sonra yorum yapalım. :D

biliyormusnuz bilmiyorum ama: avusturalyadan uzaylı yaşamı olduğunu düşünülen bi yıldız takımına ingiizce mesajlar yollanmıs mesajlar kesin olarak 2020 yılında ulaşacakmış eğer mesajlara ilginç ya da anaşılır mesajar gelirse uzaylı var mı yok mu öğrenmiş oluruz :) ama ben var olduklarını biliyorum nedeni ise Kur'an'ı kerimde 'biz alemleri yarattık'deniliyor bu uzay için yazılmış olabilir veya insan dışında hayvanlar alemi böcekler alemi vb. olabilir bu durum yorumcuya göre değişir.kesin var olduğunu düşünmemin sebebiyse gece boyunca yazın gökyüzünü gözleyip kayan yıldıza benzemeyen uçak olmayaca şekilde hızlı giden bişey göremden dolayı neyse doğrusunu uzaya insan oğlu çıkınca göreceğiz :)

ben onlarla sürekli görüşürüm... yakınimdirler...

saygılar...

Sanki insanoğlu uzayda değilde başka bi boyutta yaşıyor, hala neden herkez bu soruyu soruyor - uzaylı varmı? uzayda hayat var mı? Komşun, arkadaşın, ailen, köpeğin ve hatta sen UZAYDA yaşıyorsun.Daha henüz tanışmadığımız Dünua dışı varlıklar ne kadar uzaylıysa -SENDE o kadar uzaylısın.Az bi mantık, gerisi gelir.

Sanki insanoğlu uzayda değilde başka bi boyutta yaşıyor, hala neden herkez bu soruyu soruyor - uzaylı varmı? uzayda hayat var mı? Komşun, arkadaşın, ailen, köpeğin ve hatta sen UZAYDA yaşıyorsun.Daha henüz tanışmadığımız Dünua dışı varlıklar ne kadar uzaylıysa -SENDE o kadar uzaylısın.Az bi mantık, gerisi gelir.

benzin olmus 4.20 onlarin yerinde olsam gelmem dünyaya ne isim var ki? """adamlar Türkiyeye ugrayip bi depo fullese evrenin öteki ucuna kadar ocaklari batar valla.."""ise gelip gitmeye bizlerin ocagi batiyor"""dünya disi yasanti varsa bile dünyaya gelmezler bi gezegen dolusu birbirini öldürmeye calisan insanla ne isleri olacakki..?

komutan LOGAR bir gün dünyaya gelecek ve savaşaçacak...
POLAT ALEMDAR ve ERSOY ULUĞBEY birleşip komutan LOGAR' a karşı savaşacak

saygılarrr.r.rrr

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir