En ilginç 5 Google labs projesini seçtik...

Google'ın proje aşamasındaki yenilikleri saymakla bitmiyor; ama bu 5 projeyi mutlaka denemelisiniz.

  • Ali Güngör
Google Labs'dan 5 ilginç proje
Google Labs'da yeniliklerin sonu gelmiyor

Google Labs'ı sürekli kontrol etmek gerekiyor. Tekrar açtığınızda orada daha önce olmayan bir projeyle karşılaşıveriyorsunuz.

Bu projelerden bazıları günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girerken, bazıları pek kullanılmıyor.

Yine de Google yeni hizmetler üretmeye devam ediyor. Bu hizmetlerden gözden kaçırmış olabileceğiniz bazılarını sizler için derledik.

1. Undo Send: Parmaklarınız aklınızdan hızlı çalışıyorsa Undo Send sayesinde e-postanın yollanmasını durdurmak için birkaç saniyeniz oluyor. Bu Gmail hizmetine Gmail altında, Labs seçeneği yardımıyla ulaşılıyor.

News Timeline

Haberleri takip edin

2- News Timeline: Bu uygulama haber konularını kronolojik sıraya dizen bir hizmet. Bu sayede zaman çizelgesi üzerinde takip etmek mümkün.

Örneğin Twitter üzerindeki bir arama, tıklanabilir haberleri internette yayınlandıkları tarihe göre sıralayabiliyor. Bu sayede aynı konudaki bir haberin öncesini ve sonrasını takip etmek mümkün.

Ayrıca haber kaynaklarına göre özelleştirmek de mümkün. Dergiler, gazeteler ve bloglar gibi kaynakların yanı sıra fotoğraf, video ve sözler olarak medya türlerini de ayırt etmek mümkün.

İncelemek için tıklayın...

3 EMail Addict, 4 Social Search

Sosyal ağlar aramalar açılıyor

3. Email Addict: Devamlı posta kutunuzu kontrol edip duruyor, bu yüzden iş yapamıyorsanız bu hizmeti denemelisiniz.

Bu özelliği etkinleştirmek için Google Labs'a girip Gmail Labs'a girmeniz ve ardından "Other experiments at Google" kısmına geçmeniz gerekiyor.

Email Addict eklentisi etkinleştirildiğinde e-postalarınıza 15 dakika aralarla bakabiliyorsunuz. Bu arada dikkatiniz dağılmadan çalışabiliyorsunuz.

4 Social Search: Her aramanızda Google Social Search, ilgili internet sitelerinden, bloglardan, Twitter mesajlarından ve halka açık profillerden, çevrenizin yazdıklarından sonuçlar çıkartır.

Social Circle denilen özellik, dostlarınızın paylaştığı içerik içerisinden sonuçları çıkartır.

5. Goggles: Farklı bir görsel arama

5. Goggles: Google'ın yeni ve devrimsel görsel arama motoru Goggles, klasik görsel arama motorları gibi aratılan kelimelerle ilgili görsel bulmuyor.

Çekilen fotoğraflardan ve sunulan görsellerden arama yaparak, o görsel ile ilgili sonuçları buluyor. Alışverişte ürün bilgisi edinmekten, mağaza hakkındaki haberlere, sokak fotoğrafından yol bulmaya kadar geniş bir yelpazede inanılmaz potansiyeli var.

Şimdilik en başarılı olduğu alan kitap, DVD, yer işaretler, logo ve iş kartvizitleri üzerinden arama yapmak. Barkod da okuyabilen sistem geleceğin arama motoru.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

biri googleyi durdursun:)

Durmak yok yola devam Google :) Müthişsin

google sanalın amerikası

google google google

hadi googleyi ÖVün

Google çalışıyor... :)

gmail için maillerinizi kontrol etmek için "Gmail Notifier" i kullanabilirsiniz.
ayrıca chrome kullanıyorsanız, "Google Mail Checker Plus" gibi eklentiler mevcut.

Ben Googles Gibi Bir Fikri Planlamıştım Fikrimi Bir Firmaya Satmak İçin Teklifte bulundum Red Edildi
Bununun hemen hemen aynısı idi

abi bi kere google anasayfamın baş tacı yaa,ki çoğu kişininde öyle yani

Habere göre en önemli buluş birincisi idi, eğer en önemli buluşları bu ise, ben geriye kalan dört taneyi merak bile etmiyorum artık.

Gmail zaten gereksiz yere çok karmaşık zaten. Hızlı, basit ve sade yapma buluşunu gerçekleştirdikleri zaman ilgimi çeker.

ben google`ın resim arama özelliğini ben kullanamadım sanırım bu hizmeti sadece cep telefonu ile kullanabileceğiz

arkadaşlar size bir site açıklamak istiyorum ismi tineye bu site resim araması yapıyor ama google image gibi değil burada anlatığı özellik var siz bilgisayarınıza kayıtlı resmi upload ediyorsunuz site bu resim hakkında bilgi veriyor ve interneteki kopyalarını buluyor resmen bilim kurgu mutlaka deneyin birde bu harika sitenin firefox eklentisi var diyelim bir sitede resim gördünüz bu resim hakkında bilgi bulmak istiyorsunuz resmin üzerine sağ tıklayınca resim hakkında bilgi buluyor ve internetten resmin bütün kopyalarını size buluyor

http://www.tineye.com/

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play