Facebook'un gerçek kullanım amacı ne?

Facebook üzerine yapılan bir araştırma, sosyal paylaşım sitesinin kullanım amacını ortaya koyuyor.

Facebook'un gerçek kullanım amacı ne?
Facebook: Dev bir gözetleme merkezi mi?

Gerek dünyada, gerekse de Türkiye'de büyük patlama yapan ve hemen hemen tüm internet kullanıcılarının bir şekilde yer aldığı, yer almayanların da yakında yer alacağı tahmin edilen Facebook son zamanlarda hız kesmiş olsa da yine de "en büyük sosyal ağ" etiketini taşımaya devam ediyor.

İnternet kullanıcıları arasında gerçekleştirilen bir araştırma, Facebook özelinde sosyal ağların kullanım nedeninin oldukça ilginç bir temele dayandığını ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre kullanıcıların yüzde 70 gibi büyük bir çoğunluğu Facebook'u "diğer insanların hayatını incelemek için" kullanıyor. Eski arkadaşlarının nerelere geldiğini, eski sevgililerinin hayatlarının nasıl değiştiğini Facebook sayfalarının, profillerinin üzerinden fotoğraf ve videolarla tarayan ve arkadaşlarının arkadaşlarının resimler konusunda yaptıkları yorumları okuyup onların hayatlarını izlemeyi hedefleyen kullanıcıların sayıca ezici üstünlüğü, sosyal ağların hangi amaca hizmet ettiği sorusunun ortaya atılmasına neden oldu. "Biri bizi gözetliyor" gibi programların rating popülerliği sosyal ağlara da taşınmış gibi görünüyor.

Araştırmada sosyal ağların kullanıcıları birleştirme, organizasyon düzenleme ve tekrar bir araya gelme konusunda da kullanıldığı belirtiliyor, sosyal ağların sunduğu ek uygulamaların (örneğin Facebook uygulamaları) kullanım oranının ise hızlı bir şekilde düştüğü, uygulamaları kuran ancak son bir ayda bir kere bile kullanmayan kullanıcıların yüzdesinin yaklaşık 65 olduğu ortaya konuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Friends for Sale gibi şakası bile kötü olan uygulamalar yüzünden facebook hesabımı kapatalı 3 ay oluyor. Ayrıca zaman kaybı.

uygulamamı ya ben kulanıyorum ama biri bile beş pra etmez :d

evet buna karşı olduğum için ve özel hayata saygıyı savunduğum için facebook da profil fotoğrafım dışında hiçbir özel fotoğrafım ve videom bulunmuyor . . .

Facebook mu allah korusun...

Profil'im var ama resimlerimi vs şeyleri koymuyorum.

Facebook'tan dün gece itibari ile kaydımı sildim... Beni şok eden bir sebeple, sevgilim benle kavga etti. Uzadıkça uzadı ve sonuç; ayrılık...

BENCE SIZ YANLIS DUSUNUYORSUNUZ BEN ORADA COCUKLUK ARKADASLARMA ULASIYORUM IZINI KAYBETTIGIM ARKADASLARIUMI BULUYORUM SIZIN AMACINIZ FARKLI OLABILIR AMA HERKES SIKZINLE AYNI GORUSTE OLMIYABILIR

lenakenan

ben % 70 lik kısımdayım

artık dışarlarda anketle bize yönelip soru sarmaya çalısan arkadaslar yok denılecek kadar az yok yanı kamuoyu arastırmaları sorguları ınsan pskolojısı ınsanların 2008 de yoneldıhgı ılgı duydukları şeyler veya yenı olusmlar gozden kaçan pruzler ulasılamayaca olan bılgıerı elde etmek ve bu bulgılerı hanı çıkalar e amaçlar için kulanılıcagını bılmedıgımız ınsana donuyor ve degerlendırılıyor ama niçin een bılmıyorm sen vergını ver sana asfal ekmek yol su buhar olara donecekdır tamam sole bı durum var arkadasını buluyorsun kaybolan sılgını bıle bunları bulamasak neden facebookda olalım facebook bızım artık vazgeçilmez tutkumuz olmasını ıstemısler bellı ve guzel yontemler kullanılarak sahsen gızlılıge her ınsan onem verır ve u yuzden bılgı kırlılıgı olusan dunyamızda bu gorev için kulanılan bır sıte yanı kanımçca çöpcü site :D derim ben

bencede çok iyi arkadaşlarımı buldum yeni arkadaşlar ediniyorum

bence doğru yazılmış.katılıyorum kesınlıkle.

güzel birşey

tamamen evliliklerin , sevgililerin hatta aldatmanın basladıgı yer bence

Sen de yorum yaz