Faks Kendi Sınırlarını Aşıyor

Eğer karşı taraf ile bağlantı kurmak için faks kullanmaktan başka bir şansınız yoksa ve bir faks makinesine de sahip değilseniz bu durumda elinizin altındaki PC’niz ya da cep telefonu ile cep bilgisayarınız yardımınıza koşacaktır.

Faks Kendi Sınırlarını Aşıyor (Sayfa 2)

Cep telefonu ile el bilgisayarınızı taşınabilir bir faks’a dönüştürün
Biraz önce de bahsettiğimiz gibi elinizdeki her türlü kişisel bilgisayardan faks gönderilmesi mümkün oluyor. El bilgisayarları (PDA) da bunların arasına dahil olduğundan faks çekmek için artık masa başına çakılı kalmanız da gerekmiyor. Karşılıklı olarak infrared destekli bir cep telefonu ve el bilgisayarına sahipseniz gerekli yazılımı kullanarak istediğiniz faksı çekebilirsiniz. Ancak bu durumda basılı bir metni fakslamanız mümkün olmayacaktır. En fazla kendi içindeki mesaj kutusunu, panoyu ya da gelen faksları kullanabilirsiniz. Yazdıklarınız ve çizdikleriniz önce faks formuna çevrilip öyle gönderilecektir. Sonuç ise oldukça başarılı oluyor. Zaten seyahat ederken daha fazlasını istiyorsanız bir diz üstü bilgisayar taşımak daha mantıklı olacaktır.
Görüldüğü gibi faks çekmek için bir faks makinesi kullanmaktan çok daha fazla yöntem bulunuyor. Dolayısıyla elinizde zaten bu aletler varsa bir faks almaya hiç de gerek kalmayacaktır. Şimdi bu yöntemleri sırasıyla ve adım adım nasıl kullanabileceğimize bir göz atalım.

Faks çekmek için doğru yazılımı seçmek de oldukça önemli
Bilgisayarınızdan faks göndermek için gerekli donanımların neler olduğuna biraz önce değinmiştik. Bunun yanı sıra özel yazılımların da bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. Windows 95 kullanıcıları Microsoft’un işletim sistemi ile sağladığı dahili faks yazılımını kullanabilirler. Ancak Windows’un daha sonraki sürümlerini kullananlar için maalesef böyle bir şans bulunmuyor. Çünkü bu faks programı daha sonraki sürümler ile pek kararlı çalışmadığı ve sorun çıkarabildiği için sistemden çıkarılmış. Ancak yine de Windows 98 kullanıcıları CD’leri içinde yer alan Tools klasörü altından bu yazılıma ulaşıp bilgisayarlarını kurup deneyebilirler.
Eğer sorun çıkarmazsa ve çok fazla detaylı bir faks programına da ihtiyacınız yoksa bu programı kullanmaya devam edebilirsiniz. Size basit faks kapakları tanımlama ve sadece kendine özel listesinden toplu faks çekmeye olanak tanıyan bu pratik program bir yazıcı sürücüsü olarak çalışıp hemen her uygulamadan faks gönderebilmenizi de mümkün kılıyor. Bu şekilde sadece belgeyi yazdırırken yazıcı olarak faks sürücüsünü seçmeniz yetiyor.

Kolay Kullanım: Pratik bir program olan 32bit Fax'tan tek tuş ile faks çekilebiliyor.

Ancak size birçok özellik sunacak daha modern, profesyonel ve sorunsuz bir faks yazılımı arıyorsanız çözümü 3. parti yazılımlarda aramanız daha iyi sonuçlar verecektir. Bu konuda piyasada birçok yazılım yer alıyor. Aralarında aynı Microsoft’un eski programına benzer şekilde pratik kullanıma yönelik olanlar olduğu gibi, bilgisayarınızı bir faks istasyonuna çevirebilecek olanlar da bulunuyor. Bu geniş yelpaze içinde yer alan 32bit Faks, FaxMail Network, FaxWizard 2000, Just the Fax, MightFax, TotalFax ve WebFax 2 gibi en popüler faks yazılımlarına CHIP CD’sindeki Fax Programları başlığı altından da ulaşabilirsiniz. Bunlar arasından örnek olarak seçtiğimiz bir tanesinin kurulumu ve kullanımını anlatmadan önce ise hepsinin özelliklerine kısaca bir bakalım:

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Tamamen türk numaraları ile çalışan, ve üye olmadan, ön ödeme yapmadan Faks gönderebileceğiniz www.webfaks.com var. Faksınızı hazırladıktan sonra gönderilecek faksın bir önizlemesini size gösteriyor. Sonra cep telefonunuza gelen mesajı onaylarsanız ( Göndereceğiniz faksın sayfa sayısına göre bir ücretlendirme gerçekleşiyor) faksınız iletiliyor ve mail adresinize de bir kopyası gönderiliyor.

Verilen link hatalı, ödeme yapmadan nasıl faks yollatabilirler anlamıyorum; ben işimi şansa bırakamadığım için Turkcell Superonline dahil yerli yabancı firmaları araştırdım denedim, Entera diye yerli bir firmaya ulaştım, adamlar Ziraat Bankası'na ürün/servis satmışlar, TR'nin efaks trafiğinin % 60'ı filan bunlarda, asıl işleri bu yani. 3 ayrı firmadan (İstanbul Sanayi Odası, BP ve Shell) çok sağlam feedback aldımdı. 15 kuruşa tüm Türkiye'ye 1 sayfa faks yolluyorum, toplu faks işlemi çok basit, exceli ve word'ü email atıyorum, gidiyor, 1 saat sonra detaylı rapor geliyor. Bir de MERGE yapıyorlarmış, mutabakat BA/BS formu kullanmıyorum ama kişiselleşmiş faksta kullanıp deneyeceğim, çok methetti kullanan arkadaşlarım, 2-3 günde yaptıkları yüzlerce mutabakat fakslama işi 1 dakikada yapıyorlarmış, ihtiyacınız varsa www.Entera.com.tr den ulaşabilirsiniz.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir