Ferrari'den geleceğimiz için önemli bir adım

Sıcak otomobilleriyle tanınan Ferrari, geleceğimiz için küçük ama önemli bir projeye imza attı.

  • Selim Öztürk
Fabrikasını güneş panelleriyle donattı!
Ferrari, güneş panellerini fabrikasına entegre ederek bu şekilde yılda 213.985 kilowatt saat enerji tasarrufu yapabilmeyi umuyor.

Sıcak spor arabalarıyla dünyada haklı bir üne sahip olan ve sayılı bir kesimin edinebildiği son model araçları üreten Ferrari, şu sıralar çevre dostu alternatif enerji kaynaklarıyla yakından ilgileniyor.

Bu anlamda son haftalarda oldukça radikal bir ilerleme kaydeden şirket, İtalya'da bulunan kendisine ait bir motor üretim fabrikasını güneş enerji panelleriyle donattı. 1.075 adet Güneş enerji panelinin fabrikaya entegre edilmesiyle birlikte yılda 213.985 kilowatt saat enerji tasarrufu yapılması planlanıyor.

Çevre dostu olma konusunda güneş panelleriyle de sınırlı kalmak istemeyen Ferrari, aynı fabrikanın etrafına 200 adet ağaç dikerek, 6 ay içinde 165.000 metrekare alanı yeşillendirmeyi amaçlıyor.

Aslında Ferrari, çevre konusunda ilk defa bu tip adımlar atmıyor; zira 2001 yılında ISO 14001 sertifikası almaya hak kazanan şirket, çevreye olan bu duyarlılığından dolayı bu sertifikaya layık görülmüştü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ferrari sonuçta, böyle klas numaralar yapması doğal. Ama cidden güzel ve mantıklı adımlar atıyorlar. Cidden işini biliyor Ferrari.

tv de izlemiştim adamların fabrikasının içinde ağaçlar falan var ormana fabrika kurmuş gibiydi...

kimi kandiriyorlar allah askina, sen fabrikanda elektirikten kazanacam diye gunes paneli taktir, ama gunes panelinden urettiginden elektirik ile gel de en ufagi 4, 5 litrelik motorlu arablar yap, doganin anasini aglat....
madem cevreye o kadar duyarli, hybrid araba uret kardesim....

Bunun tam anlamı günah çıkartmak olsa gerek.. Sen binlerce 12 silindirlik canavar üret, ama üretimini çevre dostu yap... Oldu gözlerim doldu..

Yorum yaparken kurdugunuz cumlenin bi dayanak noktasi olsun. Avrupa Otomotiv Ureticler Birligi standartlarinda bir otomobil maksimum kilometre basina 160 gram karbom emisyon hacmine sahiptir. Bu degerin ustunde emisyon hacime sahip araclarin uretimi ve satisi yasaktir. Yani aracin 4 veya 12 silindirli olmasinin arasinda cevre kirletme anlaminda cok buyuk fark yoktur.

bir aarabadan o kadar para kazanıpta yapmaması zaten o kadar parayı nereye götürüceklerini merak ettitiriyor insanlara.
ama ferrari tam otomasyon yapmıyor işin belli aşamalarını işçilere yaptırıyor(motor kurulumu ve montajı flnfilan ) . buda güzel bişi :)

Sen de yorum yaz